Hospodársky denník
USD50,321 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,323 Sk
CZK1,245 Sk
  Streda  29.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Škoda premárneného času

Koalícia si sama pripravila rozpočtové napätie. Zvládne ho?

Okrem návrhov finančného výboru, ktorý o svojich pozmeňovacích návrhoch ešte definitívne nerozhodol, je celkový počet odsúhlasených pozmeňovacích návrhov na zvýšenie a presuny zdrojov v rámci jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu vyše 50. Vyplynulo to zo včerajšieho spoločného rokovania Výboru NR SR pre financie, rozpočet a menu zo spravodajcami ostatných výborov, na ktorom predniesli poslanci schválené pozmeňovacie návrhy k návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2001. Samotný finančný výbor v čase našej uzávierky ešte rokoval a očakávalo sa, že prednesie asi päť pozmeňovacích návrhov.

Výbor pre pôdohospodárstvo napríklad požaduje pre kapitolu pôdohospodárstva asi 1,7 miliardy Sk zo zdrojov, ktoré by sa mali vytvoriť zo zvýšených príjmov prijatím novely Zákona o dani z liehu. Výbor pre zdravotníctvo schválil návrh na zvýšenie vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie poistencov štátu z 2,4 tisíca na 3000 Sk, ktoré podľa spravodajcu výboru budú tvoriť na štátny rozpočet dodatočné požiadavky vo výške troch miliárd Sk. Pre vysoké školy navrhuje výbor pre vzdelanie, vedu a šport navýšiť bežné výdavky o 385 miliónov Sk a kapitálové výdavky o 92,7 milióna Sk. Poslanci výboru pre verejnú správu žiadali zvýšiť podporu pre mestá a obce v sume 1,1 mld. Sk. K väčšine pozmeňovacích návrhov navyšujúcich výdavky, ministerka financií SR Brigita Schmögnerová vyslovila zamietavé stanovisko s tým, že nie sú jasne uvedené zdroje pre takéto požiadavky. Spoločnú správu však gesčný výbor musí schváliť najneskôr do 24 hodín pred začatím rokovania o Zákone o štátnom rozpočte v pléne, čiže najneskôr do 5. decembra 2000.

Celková suma finančných prostriedkov, ktorú poslanci navrhujú presunúť medzi jednotlivými kapitolami rozpočtu, spolu s návrhmi zvyšujúcimi výdavkovú časť, a teda jeho deficit, sa pohybuje podľa odhadov ministerky financií B. Schmögnerovej na úrovni 8 mld. Sk. To by však pred rokovaním nebola mimoriadna situácia, pretože návrhov na zmeny je vždy veľa. Horšie je však už to, že autormi viacerých z nich sú poslanci vládnej koalície, pričom nie sú v jej vnútri uzavreté ani rozpory v ďalších návrhoch zákonov, ktoré priamo ovplyvňujú rozpočet. Ide najmä o zmeny v dani z príjmov, kde je až niekoľko desiatok pozmeňujúcich návrhov a kde ministerka B. Schmögnerová hrozí stiahnutím návrhu. Hovorí sa o znížení sadzby dane u právnických osôb, zrušení limitov na započítanie 85 % pohonných látok do nákladov firmy. Napríklad stále otvorené zvýšenie odpočítateľnej položky na nezaopatrené deti by znamenalo zníženie príjmov štátneho rozpočtu až o 1 mld. Sk. Známe sú už stanoviská poslancov pri novele zákona o stavebnom sporení, kde budú súhlasiť so znížením štátnej prémie z 30 na 25 % len pod podmienkou, že sa v zákone o bankách umožní pri hypotekárnom úvere ručiť tou nehnuteľnosťou, ktorá sa stavia.

Toto je len časť problémov, s ktorými sa musí vyrovnať vládna koalícia pri príprave štátneho rozpočtu na rok 2001. Môže si však za ne sama, pretože vláda poslala návrh štátneho rozpočtu do parlamentu podstatne skôr ako po iné roky. Hlasno to zdôrazňovala ako svoju prednosť a premyslenosť ďalších krokov v štátnych financiách, no i napriek tomu, rokovanie o ňom sa začne rovnako ako po iné roky, až v decembri. Na diskusiu o navrhovaných zmenách a ich zmysle bude teda málo času a treba sa spytovať, prečo koalícia váhala a odkladala prerokovávanie rozpočtu. Je to zasa taktika vlády voči parlamentu, ktorá je odmietavá k akýmkoľvek zásahom poslancov do rozpočtu? Situáciu sťažuje koaličná kríza a snaha jednotlivých strán pri rozpočte ukázať občanom svoju peknú tvár a čiastkovými úpravami sa im zapáčiť. Ich problém je však v tom, že v treťom roku vládnutia sa nedohodli na takom návrhu štátneho rozpočtu, ktorý by ich želania a volebné programy, ktoré chcú teraz stoj čo stoj presadzovať, riešil komplexne. A tak rokovanie, ktoré sa onedlho začne, sa stáva čiernou skrinkou. Tá napokon povedie k schváleniu rozpočtu (pretože to je podmienka udržania ekonomickej dôveryhodnosti koalície a jej ďalšieho fungovania), ale v akej podobe a za aký čas sa tak stane, to ťažko možno predpovedať. Pripočítať treba aj faktor opozície, ktorá bude naťahovať čas a, samozrejme, rozpočet odmietať.

Peter Višváder

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno, v západnej polovici územia predpoludním oblačno. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 10, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Slabý premenlivý, cez deň na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Vo štvrtok a v piatok bude zamračené a hmlisto. Ojedinele mrholenie. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0, najvyššia denná teplota 3 až 7, pri slnečnom počasí 9 až 13 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.22 a zapadne o 15.59 hod.

Amsterdamdážď11
Aténydážď14
Belehradjasno7
Berlínpolooblačno10
Bratislavaoblačno8
Bruseldážď11
Budapešťoblačno5
Bukurešťpolooblačno6
Frankfurtpolooblačno10
Helsinkidážď5
Istanbuldážď13
Kodaňoblačno10
Kyjevoblačno0
Lisabonjasno17
Londýnprehánky15
Madridzamračené13
Milánopolooblačno6
Moskvasneženie-6
Oslodážď3
Paríždážď15
Prahapolooblačno8
Rímpolooblačno14
Sofiapolooblačno4
Štokholmdážď5
Varšavaoblačno4
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno7
Ženevapolooblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.