Hospodársky denník
USD50,321 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,323 Sk
CZK1,245 Sk
  Streda  29.Novembra 2000

Čo ministerstvo dlhuje

Účtovné postupy zastarali

Finančné orgány tvrdo trvajú pri kontrolách na dodržiavaní zákonov a iných všeobecne záväzných predpisov. To by bolo v poriadku za predpokladu, že predpis je logický a správny. Neplatí to však v prípade vykonávacích predpisov k zákonu o účtovníctve, ktoré sa včas neaktualizujú a dostávajú sa do rozporu s inými predpismi. Zákon č. 563/1991 Zb. o účtovníctve v znení neskorších predpisov v § 4 ods. 2 ustanovuje, že účtovné jednotky sú povinné dodržiavať pri vedení účtovníctva okrem iného, postupy účtovania, ktoré ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, vydaný MF SR a vyhlásený oznámením o ich vydaní v Zbierke zákonov. Malí a strední podnikatelia - fyzické osoby účtujú prevažne v sústave jednoduchého účtovníctva. Musia preto dodržiavať Postupy účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva pre fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú alebo inú zárobkovú činnosť, pokiaľ preukazujú na daňové účely výdavky, vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov (predlhý názov - ďalej Postupy). Tieto postupy boli prvýkrát ustanovené v roku 1992 ešte „za federálu“, potom v modifikovanom obsahu znovu vydané MF SR v roku 1994 a minimálne aktualizované v roku 1996 a 1998. S účinnosťou od 1. januára 2000 boli zákonom č. 336/1999 Z. z. zmenené a doplnené viaceré ustanovenia zákona o účtovníctve. Už táto skutočnosť mala byť podnetom pre aktualizáciu Postupov, minimálne pre nesúlad už samotného názvu so zmeneným ustanovením §1 ods. 1 zákona o účtovníctve a pre zmeny v § 15 o účtovných knihách jednoduchého účtovníctva. Významnejšie je schválenie nového zákona o daniach z príjmov, na ktorý má jednoduché účtovníctvo pre svoju daňovú orientáciu silné väzby. Pomaly končí rok 2000, podnikatelia začínajú chystať uzávierku a doteraz MF SR nenašlo čas na prispôsobenie Postupov uvedeným zákonom. Nejde pritom o formálne záležitosti alebo bezvýznamné rozdiely, ale o zásadné zmeny v zákonoch, s ktorými sa dostávajú neaktuálne Postupy do rozporu. Ako príklad možno uviesť len niektoré z nich:

v zákone o daniach z príjmov sa zmenili viaceré ustanovenia o hmotnom a nehmotnom majetku, ktoré treba aplikovať pri účtovaní v inventárnej knihe a pri uzávierkových operáciách,

zákon o daniach z príjmov už neupravuje odpisy nehmotného majetku, daňové odpisy nehmotného majetku sa majú uplatniť v súlade s účtovnými predpismi - doterajšie Postupy však účtovné odpisy nepoznajú,

uvoľnenie narábania s peňažnými prostriedkami v cudzej mene rozšírilo používanie valutových pokladníc a devízových účtov, v Postupoch je úprava účtovania o cudzích menách nevyhovujúca; pritom nový zákon o daniach z príjmov v ustanovení o použití prepočítacích kurzov odkazuje u podnikateľov na postup uplatnený v účtovníctve; s tým súvisí aj otázka vyčíslenia a daňového uplatnenia kurzových rozdielov, ktoré v jednoduchom účtovníctve napriek mnohým otázkam daňovníkov ostáva neriešená.

Podnikatelia, ktorí účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva, zatiaľ dúfajú, že aspoň do konca roka dostanú do rúk vykonávací predpis, ktorý bude harmonizovaný s platnými zákonmi. Splní MF SR svoj prirodzený záväzok voči nim?

T. E. Mak

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.