Hospodársky denník
USD49,937 Sk
EUR43,438 Sk
CHF28,426 Sk
CZK1,254 Sk
  Pondelok  6.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Straty SKK oproti USD i CZK

Obchodná aktivita na devízovom trhu SR sa v posledných týždňoch zmiernila, čo sa priamo premietlo do kurzu SKK oproti euru, ktorý zaznamenal podstatne menšie výkyvy ako v septembri. Oproti iným menám však vývoj SKK už taký priaznivý nebol.

Za najhlavnejší dôvod vysvetľujúci relatívny pokoj dominantného menového páru EUR/SKK sa považuje to, že rozkývanie domácej politickej klímy našlo odraz v kurzových turbulenciách už v septembri. V októbri politická neistota neprerástla do ešte väčšieho marazmu, ale ani sa výraznejšie nezlepšila. Status quo preto nemotivoval najmä zahraničné banky, aby „špekulovali“ na kurze našej meny. Samotný výmenný pomer medzi SKK a eurom, t. j. menou, s ktorou je koruna zviazaná, sa tak podstatnejšie nezmenil a ostal v rozpätí 43,30 až 43,90 SKK za euro.

Zaujímavejšie udalosti nám sprostredkovali svetové devízové trhy. Vzhľadom na tesné spojenie koruny s eurom ich vplyv sa neskôr preniesol aj k nám. Po mesiacoch stability v ČR došlo v polovici októbra k prudkému posilneniu domácej meny. CZK spevnela v priebehu niekoľkých dní o vyše 2 % oproti euru po tom, čo na devízovom trhu ČR na popud veľkého firemného klienta - investora (Deutsche Telekom) prebehla konverzia asi 600 mil. EUR do CZK. ČNB síce vyjadrila verbálnu nespokojnosť, avšak nezasiahla do obchodovania. Ohlas diania v ČR sme pocítili aj u nás doma. SKK oproti CZK stratila, podobne ako euro, vyše 2 %. Vzájomný pomer sa tak vyšplhal nad hranicu 1,25 SKK/1 CZK - len 3 haliere od historicky najvyšších úrovní.

Plnú nošu podnetov sme zaregistrovali aj na najlikvidnejšom svetovom menovom páre EUR/USD. Jednotná európska mena zaznamenávala stále nové a nové minimá, pričom jej najnižší kurz 82,1 USD/1 EUR nepriamo katapultoval kurz USD/SKK až k 53-korunovej hranici za 1 dolár. Tvrdenia predstaviteľov Európskej centrálnej banky o neadekvátnosti súčasného výmenného kurzu nenachádzali výraznejší ohlas v zmene trendu. Problém súčasnej slabosti eura zrejme netkvie ani tak vo výkonnosti eurolandu, ako skôr v tom, že účastníci devízových trhoch jednoducho euromene stále nedôverujú. Rozdiel v hospodárskom raste medzi USA a Európou je totiž neporovnateľne menší ako napríklad rozdiel medzi USA a Japonskom, pričom však vzťah dolára k jenu zostáva aj naďalej stabilný. V závere mesiaca však ku korekcii EUR/USD predsa len došlo. Euro sa začalo posilňovať, lebo v USA sa častejšie objavujú známky chladnutia ekonomiky a rovnako z trhu nevymizli úvahy, že ECB opäť vstúpi na trhy s cieľom podpory svojej meny.

Marek Senkovič

Istrobanka, a. s.

počasie

Dnes bude zrána a predpoludním v nižších polohách stredného a východného Slovenska miestami hmla alebo zamračené oblačnosťou z hmly. Cez deň polojasno až oblačno, večer na západe ďalšie pribúdanie oblačnosti a neskôr v tejto časti územia ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 8 až 12, na juhozápade miestami 14 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Vietor 3 až 6, na juhozápade 6 až 10, v nárazoch okolo 20 m/s. Na horách víchrica.V utorok od západu postupne zamračené a dážď, od 1800 m sneženie. V stredu prechod k premenlivej oblačnosti a miestami prehánky, od 1600 m snehové. Na východe spočiatku zamračené a dážď. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, najvyššia denná teplota 10 až 15 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.48 a zapadne o 16.22 hod.

Amsterdamdážď9
Atényprehánky18
Belehradoblačno16
Berlínzamračené12
Bratislavaoblačno13
Bruseldážď11
Budapešťpolooblačno13
Bukurešťdážď13
Frankfurtdážď11
Helsinkipolojasno9
Istanbulprehánky18
Kodaňzamračené12
Kyjev dážď10
Lisabonprehánky17
Londýndážď11
Madridprehánky13
Milánodážď13
Moskvazamračené6
Oslooblačno9
Paríždážď12
Prahazamračené11
Rímdážď16
Sofiadážď12
Štokholmpolojasno11
Varšavapolojasno12
Viedeňoblačno13
Záhrebzamračené15
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.