Hospodársky denník
USD49,937 Sk
EUR43,438 Sk
CHF28,426 Sk
CZK1,254 Sk
  Pondelok  6.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pod tlakom blížiacej sa aukcie

Predvíkendové uzatváranie krátkych pozícií bolo hlavnou príčinou piatkového mierneho vzostupu ceny ropy. Vplyv blízkovýchodnej krízy bol v závere minulého týždňa len nepatrný, pozornosť obchodníkov sa však aj naďalej sústreďuje na ďalší politický vývoj v tejto oblasti. Decembrové dodávky ropy na NYMEX-e uzatvárali poslednú minulotýždňovú seansu na 32,71 USD za barel, čo predstavuje posilnenie o 17 USc. Podľa niektorých obchodníkov vplyv blízkovýchodného konfliktu na vývoj cien ropy pomaly slabne, zvrat by však mohol nastať vtedy, keby sa narušili dodávky čierneho zlata z tejto oblasti. Na druhej strane podľa al-Attiyaha, katarského ministra pre energetiku, však konflikt medzi Palestínou a Izraelom nebude mať dôsledky na svetové dodávky ropy. Podľa neho je na trhu momentálne denný prebytok ropy približne 2 mil. barelov.

Vykurovací olej s dodávkou v decembri finišoval so stratou 1,01 USc na 92,17 USc za galón. Naopak nepatrný zisk 0,07 USc si pripísali decembrové dodávky benzínu, keď sa ich konečná cena ustálila na 86,95 USc/g.

Meď v stopách eura

Intervencia ECB v prospech eura mala svoje dozvuky na trhu s meďou. Následne na to, ako sa euro vyhuplo na svoje jednomesačné maximum, zaujali hráči na trhu s červeným kovom krátke pozície. Neskôr euro nedokázalo udržať svoje zisky, čo sa prejavilo aj na trhu s meďou. Fondy využili krátkodobé vyhupnutie ceny medi až k hranici 84,9 USc za libru a začali predávať svoje pozície. Tieto predaje neskôr stlačili cenu najaktívnejšej decembrovej medi na záverečných 83,85 USc/lb, čo znamená konečný nárast o miernych 0,05 USc. Európska mena prekonala v poslednom čase niekoľko svojich rekordných pádov, čo nepriaznivo vplývalo na európskych obchodníkov s meďou, pre ktorých boli ceny tohto kovu pri zohľadnení euro-dolárového kurzu príliš vysoké. Piatkové posilnenie eura však prinieslo červenému kovu novú nádej.

„Prebudenie“ jednotnej európskej meny nemalo v piatok až taký výrazný dosah na kladný vývoj ceny zlata na americkom COMEX-e, ako by sa dalo očakávať. Príčinou bola blížiaca sa aukcia zlatých prútov, ktorú na utorok ohlásila britská centrálna banka, ale aj prezidentské voľby v USA. Decembrové zlato si v piatok pripočítalo len nepatrných 20 USc na záverečnú hodnotu 266,1 USD za troyskú uncu. Predchádzajúci týždeň v piatok sa zlato ocitlo na 14-mesačnom minime 263,5 USD/oz, v priebehu minulého týždňa postupne naberalo na sile. Až nakoniec počas štvrtkového obchodovania dosiahlo týždenné maximum 268,2 USD/oz. Ustálenie ceny zlata v strede tohto cenového rozpätia naznačuje, že až do utorkovej aukcie by nemali nastať výraznejšie pohyby jeho ceny. Obchodníci okrem toho očakávajú, že umiestnenie 25 ton zlatých rezerv britskou ceduľovou bankou spôsobí na trhu medvediu náladu.

Blízko maxím

Piatkové vyberanie ziskov na trhu platiny a paládia bolo prirodzeným následkom ich mohutného štvrtkového vzostupu na takmer 12-ročné, resp. celoživotné maximum. Januárová platina na NYMEX-e v piatok stratila 4,5 USD na 590,3 USD/oz. Decembrové paládium si odpísalo 3,5 USD na 790,5 USD/oz.

(REUTERS/sd)

počasie

Dnes bude zrána a predpoludním v nižších polohách stredného a východného Slovenska miestami hmla alebo zamračené oblačnosťou z hmly. Cez deň polojasno až oblačno, večer na západe ďalšie pribúdanie oblačnosti a neskôr v tejto časti územia ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 8 až 12, na juhozápade miestami 14 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Vietor 3 až 6, na juhozápade 6 až 10, v nárazoch okolo 20 m/s. Na horách víchrica.V utorok od západu postupne zamračené a dážď, od 1800 m sneženie. V stredu prechod k premenlivej oblačnosti a miestami prehánky, od 1600 m snehové. Na východe spočiatku zamračené a dážď. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, najvyššia denná teplota 10 až 15 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.48 a zapadne o 16.22 hod.

Amsterdamdážď9
Atényprehánky18
Belehradoblačno16
Berlínzamračené12
Bratislavaoblačno13
Bruseldážď11
Budapešťpolooblačno13
Bukurešťdážď13
Frankfurtdážď11
Helsinkipolojasno9
Istanbulprehánky18
Kodaňzamračené12
Kyjev dážď10
Lisabonprehánky17
Londýndážď11
Madridprehánky13
Milánodážď13
Moskvazamračené6
Oslooblačno9
Paríždážď12
Prahazamračené11
Rímdážď16
Sofiadážď12
Štokholmpolojasno11
Varšavapolojasno12
Viedeňoblačno13
Záhrebzamračené15
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.