CZK1,254 Sk
  Pondelok  6.Novembra 2000

Petržalka zlomila okovy

Kolo slabších chvíľ prvoligových brankárov

Mimoriadna strelecká produktivita ozdobila v poradí 15. kolo našej najvyššej futbalovej súťaže - padlo spolu 20 gólov, čo predstavuje výborný priemer 4 na zápas. S výnimkou Trenčína skórovalo každé z mužstiev, mnohé góly boli ukážkové, nemálo ich však padlo po chybách brankárov. Svoj deň nemal Bernády zo Slovana, lacný gól inkasoval Belic z Trnavy, svoje mužstvo nepodržal ani Vorel z Púchova či Rzeszoto zo Žiliny. Pohľad na výsledky hovorí, že to bolo kolo domácich, ktoré vyhrali štyri z piatich súbojov, na cudzom ihrisku sa presadil iba majstrovský Inter - v Žiline triumfoval vďaka dvom bleskovým úderom v závere I. polčasu v rozpätí troch minút. Po víťazstve v dohrávke s 1. FC Košice sa Inter tesnejšie primkol k vedúcemu Slovanu, ktorý naďalej ťahá svoju obdivuhodnú sériu neprehraných duelov, po derby s Trnavou ich má na konte úctyhodných 32.

Málo na zmenu

Udalosťou ostatného ligového kola bolo nepochybne víťazstvo Petržalky. Mužstvo spoza Starého mosta sa už dlhší čas trápi a jeho účinkovanie v mnohom pripomína lanský ročník. V tomto si nelichotivú sériu bez víťazstva natiahlo na deväť zápasov, v ktorých dokázalo vybojovať iba tri body za remízy. Neprekvapilo preto, že tréner Vladimír Weiss už začal strácať trpezlivosť a sám začal koketovať s demisiou, až k tomuto kroku siahlo v týždni vedenie Artmedie. Za nového lodivoda vymenovalo Dušana Galisa, bývalého úspešného trénera Slovana, neskôr kormidelníka Trnavy a cyperskej Omonie Nikózia. Predbežne by mal Petržalku viesť do konca jesene, asistentom zostal Karel Stromšík, druhým bude pri nútenej absencii Emila Stranianka už v dohľadnom čase Michal

Galis, prirodzene, nemohol sľubovať zázraky, tri-štyri dni pri mužstve sú málo na to, aby prišlo k očividnej zmene v hernom prejave. Aj proti Prešovu hrali Petržalčania prevažne bojovne, s nasadením a tréner všetko z lavičky umocňoval ustavičnými požiadavkami po pohybe. Po zápase priznal, že najmä v I. polčase hrali jeho zverenci náročný futbal, čo sa po prestávke odrazilo v strate síl a nakoniec doviedli zápas do víťazného konca so šťastím. Tri body však mužstvo nevyhnutne potrebovalo nielen vzhľadom na postavenie v tabuľke, ale aj ďalší program. V zostávajúcich troch kolách jesene totiž Petržalku čaká prvá trojka v poradí Inter, Slovan a Ružomberok. Obe malé derby odohrá na ihriskách svojich rivalov z metropoly, ktorých nezdolala ani na domácom trávniku.

Obranné medzery

Prešov sa ukázal za Starým mostom vcelku solídne, ba jeho tréner Mikuláš Komanický po zápase povedal, že „prehralo lepšie mužstvo“. Ťažké srdce mal na rozhodcu Šimona, ktorý dvakrát prehliadol zákroky na penaltovej hranici v pokutovom území Petržalky. Pripustil však aj to, že jeho mužstvo prepadlo v obrannej hre, kde malo priveľa medzier a citlivé bolo najmä pri štandardných situáciách. Absolútne ich nezvládlo, a práve touto cestou otvorilo Petržalke stavidlá k víťazstvu. Nič nevyťažilo ani z dobrého úvodu s vedúcim gólom, naopak, otrasenému súperovi prenechalo iniciatívu a opäť začalo výdatnejšie zaberať až za nepriaznivého stavu 1:3. Vtedy, keď domácich začal opantávať „strach z víťazstva“ - zvýšená aktivita už minúty pasivity neodčinila.

Ľubomír Dávid

počasie

Dnes bude zrána a predpoludním v nižších polohách stredného a východného Slovenska miestami hmla alebo zamračené oblačnosťou z hmly. Cez deň polojasno až oblačno, večer na západe ďalšie pribúdanie oblačnosti a neskôr v tejto časti územia ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 8 až 12, na juhozápade miestami 14 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Vietor 3 až 6, na juhozápade 6 až 10, v nárazoch okolo 20 m/s. Na horách víchrica.V utorok od západu postupne zamračené a dážď, od 1800 m sneženie. V stredu prechod k premenlivej oblačnosti a miestami prehánky, od 1600 m snehové. Na východe spočiatku zamračené a dážď. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, najvyššia denná teplota 10 až 15 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.48 a zapadne o 16.22 hod.