Hospodársky denník
USD49,937 Sk
EUR43,438 Sk
CHF28,426 Sk
CZK1,254 Sk
  Pondelok  6.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rešpektovanie vlastných priorít

Blokády sú obranou Viedne pred absenciou pádnych argumentov

Aj posledné tri voľné hraničné priechody medzi Českou republikou a Rakúskom sa po víkende stali neprejazdné vďaka rakúskej „oddanosti“ ekologickým tradíciám. Protest odporcov juhočeskej jadrovej elektrárne Temelín, ktorý sa tak rozšíril aj na juhomoravské cestné hraničné priechody, má jediný cieľ - prinútiť českú vládu, aby rozhodla o minimálne polročnom pozastavení spúšťania Temelína, počas ktorého by sa opätovne preskúšala bezpečnosť elektrárne a jej dosahy na životné prostredie. Zaškrípanie komunikácie, triezveho počínania, ba aj rešpektovania medzinárodných pravidiel tu však nie je na mieste. Oduševnení demonštranti na vedomie nezobrali ani sobotňajší osobný apel rakúskeho kancelára W. Schüssela. V podstate, prečo by aj, keď novú vlnu protestov už začiatkom týždňa mlčky povolili rakúske úrady. A je zrejmé, že ani Schüsselovi nie je podpora voličskej základne proti srsti. Dialóg sa však takto viesť nedá a nie je dôvod, aby česká vláda tlakom rakúskych odporcov podľahla. Nielen preto, že medzinárodne avizované spustenie jadrovej elektrárne preverenej tou najkompetentnejšou Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu, dalo jasne zelenú bezpečnej premávke, ale aj preto, že Viedeň skutočne pádne argumenty nemá. Základom je blokovať niečo, čo nie je v plnej prevádzke. Veď v okolitých krajinách Rakúska sa nielen jadrová energetika maximálne využíva (čo dokazuje graf), ale mnohé reaktory dnes majú podobné štandardy bezpečnosti jadrovej energetiky, akú má Temelín. Je zrejmé, že výrobcovia energie z Rakúska či Nemecka, kam by sa konkurenčná temelínska jadrová energia mohla oveľa lacnejšie dovážať, protesty len podporujú.

Hocako, Schüssel sa pri nedávnych rozhovoroch s českou stranou, ktorých ďalšie kolo je dnes opodstatnene ohrozené, zaviazal, že Rakúsko bude podporovať štandardy bezpečnosti jadrovej energetiky EÚ, ktoré vypracuje špeciálna skupina pre otázky jadrovej energie Európskej komisie, ba nie je to tak dávno, čo opäť priznal, že Rakúsko nemôže blokovať vstup ČR do EÚ len pre otázky jadrovej energetiky.

Najnovšie blokády hraníc (a tým okrem iného aj porušovanie predpisov únie o medzinárodnej preprave, keďže všetky kamióny z Česka do Rakúska musia využívať slovenské priechody, a naopak) sú teda prehrou predovšetkým samotného Schüssela. To, že „s českou stranou máme aspoň dialóg“, ktorý by mal ísť tento mesiac „viac do detailov“ za účasti aj komisára EÚ pre rozšírenie Güntera Verheugena, aby bola do problematiky Temelína silnejšie zapojená aj pätnástka, je len potvrdením známeho: najlepšou obranou je útok. Český premiér totiž nielenže uvažuje o opodstatnenosti vedenia ďalšieho dialógu, ale aj Európska komisia, ktorá sa zdržala ďalšieho komentára.

(sb)

počasie

Dnes bude zrána a predpoludním v nižších polohách stredného a východného Slovenska miestami hmla alebo zamračené oblačnosťou z hmly. Cez deň polojasno až oblačno, večer na západe ďalšie pribúdanie oblačnosti a neskôr v tejto časti územia ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 8 až 12, na juhozápade miestami 14 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Vietor 3 až 6, na juhozápade 6 až 10, v nárazoch okolo 20 m/s. Na horách víchrica.V utorok od západu postupne zamračené a dážď, od 1800 m sneženie. V stredu prechod k premenlivej oblačnosti a miestami prehánky, od 1600 m snehové. Na východe spočiatku zamračené a dážď. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, najvyššia denná teplota 10 až 15 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.48 a zapadne o 16.22 hod.

Amsterdamdážď9
Atényprehánky18
Belehradoblačno16
Berlínzamračené12
Bratislavaoblačno13
Bruseldážď11
Budapešťpolooblačno13
Bukurešťdážď13
Frankfurtdážď11
Helsinkipolojasno9
Istanbulprehánky18
Kodaňzamračené12
Kyjev dážď10
Lisabonprehánky17
Londýndážď11
Madridprehánky13
Milánodážď13
Moskvazamračené6
Oslooblačno9
Paríždážď12
Prahazamračené11
Rímdážď16
Sofiadážď12
Štokholmpolojasno11
Varšavapolojasno12
Viedeňoblačno13
Záhrebzamračené15
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.