Hospodársky denník
USD49,937 Sk
EUR43,438 Sk
CHF28,426 Sk
CZK1,254 Sk
  Pondelok  6.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Katom, či šerifom ... ?

Peter Kasalovský

Bolo by prezieravé, keby naši politici povinne preukázali pred vstupom do parlamentných a iných volieb a na štátnu funkciu nielen svoju bezúhonnosť, ale aj znalosť Ústavy SR, príp. štátnej hymny, a medzinárodne záväzných noriem o ľudských právach a slobodách.

Nemám však obavu z toho, že by sa takýto návrh ujal. Celý rad, ak nie väčšina ľudí z politiky je presvedčená o svojej vyvolenosti. Koľkí už konali a koľkí konajú v záujme vyšších cieľov, na ktoré smrteľníci nedovidia, bez ohľadu na dobré mravy a právne normy SR?

Je ich viac ako dosť za tých osem rokov štátnosti. Nasledovníkov, ktorí sú neraz iniciatívnejší ako ich politickí bossovia či polobohovia, je nespočetne vo všetkých štátnych inštitúciách, úradoch vrátane justičných a policajných, ako aj v štátnych podnikoch a médiách.

V tomto nie sme iní ako okolitý svet, ale to nemôže byť útechou. Keď už, tak dobyť sa svojho práva ako radoví občania, nehovoriac už o právnických osobách, to vyžaduje vo väčšine prípadov nadľudskú trpezlivosť, nemálo financií a tiež nezlomnú vôľu dožiť sa ho.

Súkromné médiá okrem rizík, ktoré postupujú preto, že ich štatutári (a šéfredaktori) nesú zodpovednosť za šírenie bludov a dezinformácií od autorov z politiky, ale aj za obsah agentúrnych informácií, sú pod tlakom takto deformovanej morálky a lobistov.

Celý rad materiálov by nemali zverejniť, pretože sú v nich očividne či priam ako koly v plote, názory politikov, štátnych úradníkov a všakovakých lobistov na úrovni želaní vydávaných za skutočnosť. Keby sa však rozhodli nepublikovať, tak by malo ich médium „nepotlačené plochy“.

Publikovanie kritických informácií v dobrej viere je tiež rébusom. Aj preto, že sa už objavujú aj také informačné zdroje, ktoré v záujme lobingu v konkrétnej veci porušia nielen dobré mravy, ale aj zákony. Hd má už takú skúsenosť a, žiaľ, zverejnil niekoľko účelových informácií.

Opäť raz dilema pre šéfredaktora, byť katom problematických informácií alebo šerifom, ktorý bude ich obsah vyšetrovať ?! Prečo však nahrádzať orgány činné v trestnom konaní ...?

P. S.

Ospravedlňujem sa čitateľom za článok Skryté šafárenie v nemocniciach? z 25. októbra, ktorý uviedol informácie z mailovej správy. Zdroj sa síce podpísal, ale až deň po zverejnení týchto informácií počas návštevy redakcie uviedol, že je do vecí zainteresovaný... V nasledujúcich dňoch sa potvrdilo, že zverejnené skreslené a nepravdivé informácie môžu sledovať záujmy tých strán, ktoré neuspeli vo výberovom konaní na dodávateľa sanitiek pre MZ SR.

počasie

Dnes bude zrána a predpoludním v nižších polohách stredného a východného Slovenska miestami hmla alebo zamračené oblačnosťou z hmly. Cez deň polojasno až oblačno, večer na západe ďalšie pribúdanie oblačnosti a neskôr v tejto časti územia ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 8 až 12, na juhozápade miestami 14 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Vietor 3 až 6, na juhozápade 6 až 10, v nárazoch okolo 20 m/s. Na horách víchrica.V utorok od západu postupne zamračené a dážď, od 1800 m sneženie. V stredu prechod k premenlivej oblačnosti a miestami prehánky, od 1600 m snehové. Na východe spočiatku zamračené a dážď. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, najvyššia denná teplota 10 až 15 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.48 a zapadne o 16.22 hod.

Amsterdamdážď9
Atényprehánky18
Belehradoblačno16
Berlínzamračené12
Bratislavaoblačno13
Bruseldážď11
Budapešťpolooblačno13
Bukurešťdážď13
Frankfurtdážď11
Helsinkipolojasno9
Istanbulprehánky18
Kodaňzamračené12
Kyjev dážď10
Lisabonprehánky17
Londýndážď11
Madridprehánky13
Milánodážď13
Moskvazamračené6
Oslooblačno9
Paríždážď12
Prahazamračené11
Rímdážď16
Sofiadážď12
Štokholmpolojasno11
Varšavapolojasno12
Viedeňoblačno13
Záhrebzamračené15
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.