Hospodársky denník
USD49,964 Sk
EUR43,401 Sk
CHF28,446 Sk
CZK1,251 Sk
  Utorok  7.Novembra 2000

Dôležitá bielkovina BNC1

Medzinárodný tím vedcov identifikoval BNC1 ako bielkovinu, ktorá hrá dôležitú úlohu pri pociťovaní jemných dotykov. Vyradenie BNC1 u myší značne obmedzilo ich schopnosť vnímať takéto dotyky. Príčina sa skrýva v receptoroch, obklopujúcich vlasové vačky.

Pri dotyku vlasu zareagujú okolité receptory vyvolaním nervového impulzu, ktorý signalizuje, že sa s ním pohlo. Michael J. Welsh z University of Iowa College of Medicine o význame objavu hovorí: „Hoci existujú výborné anatomické a fyziologické práce o hmatovom zmysle, boli molekuly, ktoré dotyk skutočne vypátrajú, doteraz nedostatočne pochopené.“

Vedci si dlho mysleli, že mechanická stimulácia sa premieňa na nervový impulz keď sa otvoria iónové kanály, reagujúce na dotyk. Otvorenie týchto kanálov, pórov v membránach nervových buniek, umožňuje prietok sodíka a vyvolanie nervového impulzu.

Vedci koncentrovali svoj výskum na BNC1, pretože u cicavcov patrí do skupiny látok, ktorá má vplyv na prietok sodíka. Zistili, že BNC1 je dôležitý pri forme dotyku, ktorú vyvolá napríklad moskyt. Pristátie moskyta sa síce zaregistruje, keď sa však nehýbe a pozornosť sa sústredí na niečo iné, prestane sa jeho prítomnosť vnímať.

Tím pod vedením Garyho R. Lewina z Centra Maxa Delbrücka pre molekulárnu medicínu v Berlíne použil na dotyk pokožky laboratórnych myší malú počítačovo riadenú sondu. Sonda merala elektrické nervové impulzy vyvolané dotykmi rôznej intenzity. Ani u myší bez BNC1 hmatový zmysel celkom nezmizol.

„Myslíme si, že kanál BNC1 je súčasťou väčšieho komplexu receptorov,“ povedal Welsh. „Keď BNC1 chýba, ostatné časti si zachovajú minimálny stupeň vnímania jemných dotykov.“

(bj, tasr)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.