Hospodársky denník
USD49,964 Sk
EUR43,401 Sk
CHF28,446 Sk
CZK1,251 Sk
  Utorok  7.Novembra 2000

Stalo sa... no a máme o jednu novelu viac

J. Čarnogurský o dostupnosti súdov, vládnom vyhlásení i tvorbe legislatívy

Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že sprístupní súdy aj sociálne slabším vrstvám obyvateľstva. V súčasnosti je však v parlamente návrh novely zákona o súdnych poplatkoch, ktorých ich zvyšuje o 50 až 100 %. Minulý týždeň v piatok sme za tento krok ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského kritizovali, ale on nám oponoval. „Ja v tom vôbec nevidím rozpor. Súdne konanie bude aj naďalej prístupné sociálne slabším občanom. Jednak bezplatnou právnou pomocou a okrem toho sa nemení možnosť oslobodenia od súdnych poplatkov. Niektoré podania sú vecne oslobodené (konanie o starostlivosť o deti, pracovné spory) a okrem toho môže súd rozhodnúť o tom na základe osobných pomerov žiadateľa. Teraz je možnosť oslobodenia vyššia, pretože sa bude posudzovať vo vzťahu k zvýšeným poplatkom. Tým sa rozšíri okruh osôb, ktoré budú oslobodené od súdneho poplatku na základe rozhodnutia súdu.“ Tieto prípady sa však budú posudzovať jednotlivo. Systémová cesta je práve opačná ako hovorí vládne vyhlásenie.

„...Iba pre tých občanov, ktorí si môžu dovoliť zaplatiť súdny poplatok. Okrem toho súdny poplatok má tak trochu odrádzať občanov od súdnych konaní, aby sa snažili dohodnúť mimosúdnou cestou a aby nechodili na súdy aj s maličkosťami,“ tvrdí Ján Čarnogurský, na hlavu ktorého padá pomalosť súdov, registrácia obchodnej spoločnosti. Vari jediným hmatateľným úspechom jeho rezortu je sprístupnenie obchodného registra na internete. Spýtali sme sa ho, či to nie je málo: „Pokiaľ ide o zrýchlenie súdneho konania všeobecne, najmä v oblasti predovšetkým civilného práva, uznávam, že doteraz nenastala zásadná zmena . Ale už je pred predložením na schválenie vo vláde pomerne obsiahla novela Občianskeho súdneho poriadku, ktorá zavádza jednak nové prístupy pri dokazovaní, ktoré budú mať za následok zrýchlenie konania a zjednodušuje spôsoby, ktoré síce nesúvisia priamo s rozhodovaním súdu, ale ovplyvňujú dĺžku konania. Ide najmä o doručovanie rozhodnutí, keď súd teraz musel opakovane vyhľadávať adresy firiem, ktoré povedzme medzičasom zanikni, zmenili sídlo, názov.“

V novele zákona o súdnych poplatkoch sa konečne hovorí o zrýchlenom zápise do obchodného registra, avšak za zvýšený poplatok. „Zavedenie zrýchlených zápisov do praxe však potrvá dlhšie,“ hovorí Ján Čarnogurský. „Nestačí jednoducho zaviesť zvýšené poplatky, ani zvýšiť kapacity príslušných súdov. Musíme prispôsobiť celú štruktúru tých častí súdov, ktoré o zápise do registra rozhodujú. Súd môže vykonať zrýchlený výpis alebo zápis do obchodného registra len vtedy, keď je žiadosť úplná s potrebnými prílohami. Inak ju treba doplniť, čo zápis predlžuje. Aby sme tomu zabránili, považujeme za potrebné v príslušnom právnom predpise presne vymenovať doklady, ktoré treba so žiadosťou predložiť. Na to treba novelu iných predpisov - Obchodného zákonníka a do istej miery aj Občianskeho súdneho poriadku, preto je momentálne aj účinnosť tohto ustanovenia zákona o súdnych poplatkoch odsunutá až od 1. septembra budúceho roka.“

Minulý týždeň parlament schválil na návrh vlády novelu Trestného zákona za 18 dní, opäť v skrátenom konaní. Okrem známej požiadavky na predĺženie väzby z troch na päť rokov novela prináša aj ďalšie vážne zmeny. Opozícia právom kritizovala, že tieto dve veci sa mohli oddeliť a väzbu predĺžiť v skrátenom legislatívnom konaní a o ostatných bodoch novely rokovať „normálne“. „To naozaj nebola novela iba kvôli M. Černákovi. Zavádzala aj niektoré iné opatrenia na odstránenie obštrukcií, ktoré predlžujú súdne konanie. Okrem toho dala niektoré oprávnenia polícii v boji proti praniu špinavých peňazí. Keby neboli prijaté v skrátenom legislatívnom konaní, tak po 1. januári 2001 by polícia musela v tomto smere veľmi poľaviť,“ tvrdí Ján Čarnogurský. Novela sa však mohla predložiť skôr, čo minister popiera: „Museli sme riešiť protikladné záujmy v súvislosti s tvorbou zákonov. Jeden záujem je eliminovať spomínané obštrukcie v čo najväčšom rozsahu, druhý záujem je, aby bolo čo najmenej noviel zákonov. Veď Trestný zákon bol od roku 1961, keď bol prijatý, novelizovaný 30-krát. Približne pred tromi mesiacmi bola prijatá novela Trestného zákona, teraz by bola prijatá táto novela v skrátenom legislatívnom konaní o predĺžení väzby a o dva-tri mesiace by bola prijatá ďalšia novela. Preto sme sa priklonili k tomu, že sme zahrnuli všetky potrebné zmeny do jednej novely a prerokovali sme ju v skrátenom legislatívnom konaní. Uznávam, že tento spôsob nie je ideálny na prijímanie novely Trestného zákona, ale rozhodli sme sa pre túto cestu.“ Paradoxné však je, že právomoci polícii v boji proti praniu špinavých peňazí odobrala novela Trestného zákona, ktorú iniciovali koaliční poslanci a pracovalo na nej ministerstvo vnútra iba pred tromi týždňami. „Proste, stalo sa...,“ hovorí minister Ján Čarnogurský.

Peter Višváder

Katarína Šimková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.