Hospodársky denník
USD49,964 Sk
EUR43,401 Sk
CHF28,446 Sk
CZK1,251 Sk
  Utorok  7.Novembra 2000

US maratón v cieli

Hlavná enigma dnešného volebného superutorka síce znie Al Gore alebo George Bush, no je tu aj celý rad ďalších hlavolamov vo forme asi 200 referend, volieb veľkej časti Kongresu, ako aj volieb guvernérov, lokálnych samospráv, sudcov, prokurátorov a šerifov, ktoré dnes Američania vylúštia. Najkurióznejšie bude v každom prípade všeľudové hlasovanie v Alabame, kde budú občania rozhodovať o vyškrtnutí staromódneho článku ústavy, ktorý zakazuje manželstvá medzi belochmi a černochmi. Nechcem byť uštipačný, ale natíska sa otázka, ako štát s tak diskriminačnými zákonmi mohol byť doteraz v Severoatlantickej aliancii?

Ale vráťme sa k superutorku. Snemovňa reprezentantov bude obsadzovať všetkých 435 mandátov a v hre je aj 34 miest v 100-člennom Senáte - 19 republikánskych a 15 demokratických. V súčasnosti majú v dolnej komore Kongresu s 223 kreslami prevahu republikáni oproti 210 demokratom a dvom nezávislým. Dnes pôjde najmä o to, či sa demokratom podarí získať naspäť väčšinu, ktorú v roku 1994 po 40 rokoch stratili. V tesnom súboji by demokratom stačilo obsadiť ešte osem kresiel, aby získali nadpolovičnú väčšinu a novým predsedom snemovne reprezentantov by sa pravdepodobne stal Richard Gephardt. Väčšina v dolnej komore je dôležitá najmä preto, že vedúca strana môže obsadiť predsedov všetkých výborov a pokúšať sa ovplyvniť rokovací poriadok. V Senáte je rozloženie síl podobné ako v dolnej komore - republikáni majú 54 zástupcov, kým demokrati obsadili 46 miest. Najväčšia pozornosť je venovaná boju prvej dámy USA Hillary Rodhamovej-Clintonovej a republikána Ricka Lazia o kreslo senátora za štát New York. V hornej komore je však pravdepodobnosť zmeny súčasného pomeru síl

V súťaži o prezidenta je stav stále vzácne vyrovnaný. Dva dni pred prezidentskými voľbami v USA delí oboch hlavných kandidátov, republikána Georgea W. Busha a demokrata Ala Gora, v priazni voličov jediné percento hlasov. Podľa nedeľňajšieho prieskumu agentúry Reuters a televíznej stanice MSNBC by Bush získal 47 percent hlasov a Gore 46 percent. Podobne vyrovnaná situácia je aj pri predpokladanom počte získaných voliteľov (pozri mapku).

Bush začal posledných 24 hodín svojho 16-mesačného zápasu o Biely dom v Chattanooge v Tennessee a svoju poslednú agitačnú reč pred odchodom do domovského Austinu v Texase prednesie v arkansaskom Bentonville. Po príchode do Austinu sa republikánsky kandidát plánuje nostalgicky poďakovať spolupracovníkom. V nedeľu skončil Bush bleskovú cestu po Floride, ktorá podľa väčšiny analytikov „patrí republikánom“, recepciou s rockovými hviezdami a ohňostrojom na športovom štadióne v Orlande.

Gorovu kampaň minulý týždeň podporil svojou účasťou aj prezident Clinton. Bush to zhodnotil: „Môj oponent sa pokúšal vystúpiť z prezidentovho tieňa, podľa toho, čo čítam v novinách, je opäť v ňom.“ Gore si na posledné hodiny pred voľbami naplánoval 30-hodinový maratón po piatich nerozhodných štátoch - pred úsvitom prišiel do Iowy, pokračovať bude v Missouri, Michigane a na Floride. V utorok v skorých ranných hodinách sa vráti do rodného Tennessee.

(TASR/by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.