Hospodársky denník
USD50,104 Sk
EUR43,237 Sk
CHF28,396 Sk
CZK1,247 Sk
  Streda  8.Novembra 2000

Efekty pri skoršom vstupe

Komentuje Vladimír Turanský

Ministerstvo pôdohospodárstva bolo prvým rezortom, ktorý vypracoval komplexný pohľad na budúci možný vstup SR do EÚ vrátane dosahov tohto kroku na agrorezort. Aj to dokazuje, že predvstupové aktivity a výhľadové ekonomické štúdie majú seriózny základ, že sa nevrháme strmhlav do niečoho, čo by sme si dopredu nepremysleli. Mnohostranné efekty nášho vstupu do EÚ budú však výraznejšie v prípade čo najskoršieho pričlenenia sa ku krajinám európskeho spoločenstva. Tu však stále rezort zdôrazňuje potrebu úsilia o zvyšovanie kvality agroproduktov, a teda aj konkurencieschopnosti našich výrobcov v súťaži so susedmi. Skorší vstup Poľska, Maďarska a Českej republiky do únie by mal pre naše poľnohospodárstvo a potravinárstvo výrazne negatívny vplyv. V prípade nášho až vstupu až z druhej línie, by totiž domáce výrobky následne len veľmi ťažko vytlačili z trhu tovary pôvodných členov únie. Z tohto hľadiska očakávaný efekt zo vstupu sa dostaví predovšetkým vtedy, keď Slovensko pôjde do únie spolu so susedmi.

Agrárne odvetvie pravdepodobne zohrá pri integrácii kľúčovú úlohu. A naopak, očakáva sa, že členstvo Slovenska v EÚ bude mať pravdepodobne najväčší dosah práve na agropodnikateľské prostredie u nás. V rámci regionálnej politiky a rozvoja vidieka treba úsilie podnikateľskej sféry, ministerstva, výskumných ústavov a ďalších zainteresovaných inštitúcií zamerať na vyvážený sociálnoekonomický rozvoj všetkých regiónov, postarať sa o ekonomické a sociálne istoty vidieckeho obyvateľstva, o zlepšenie kvality života a dbať na zodpovedné využívanie prírodných zdrojov a, pravdaže, na ochranu životného prostredia. Medzi negatívami, ktoré sa však nevýhodami môžu ukazovať len navonok, je najmä potreba rázneho zvýšenia konkurencie pre naše agropodniky. To ich bude nútiť modernizovať výrobné zariadenia a zvyšovať produktivitu práce.

Výhody nášho členstva v EÚ nepochybne prevažujú nad možnými negatívami. Približne polovica slovenských poľnohospodárskych podnikov hospodári v súčasnosti so stratou. Neraz je to zapríčinené aj neschopnosťou ich manažmentov vnímať výzvu doby, pričom niektorí vnímajú len osobný prospech. Lenže v únii so „spiacimi Ruženkami“ nepochodíme. Bozk „princa“ nebude pre nich oslobodzujúci, ale nadobro smrteľný. Ako to zatrasie celým rezortom, to si dnes nikto netrúfne predpovedať. Len optimisti hovoria, že to nebude až také zlé.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.