Hospodársky denník
USD50,104 Sk
EUR43,237 Sk
CHF28,396 Sk
CZK1,247 Sk
  Streda  8.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













EVA ako ekonomická pridaná hodnota (VI)

Moderné metódy merania a riadenia podnikovej úspešnosti a výkonnosti

V zásade sa rozlišujú štyri hlavné aplikácie ekonomickej pridanej hodnoty (EPH, resp. EVA – Economic Value Added):

Nástroj merania výkonnosti.

Systém finančného manažmentu.

Nástroj motivácie manažmentu a zamestnancov.

Nový spôsob myslenia.

V šiestom pokračovaní nášho seriálu sa zameriame na prvé dve aplikácie.

Nástroj merania výkonnosti.

EPH je najpresnejšia miera podnikovej výkonnosti za danú periódu akejkoľvek dĺžky. Je to celkový faktor produktivity a jej rastúca popularita odráža nové požiadavky informačného veku.

Transformácia účtovného zisku do ekonomickej reality. Pri výpočte EPH treba najprv urobiť množstvo korekcií účtovného zisku, aby sa eliminovali účtovnícke anomálie a aby sa zisk priblížil ekonomickej realite. Napríklad väčšina účtovných princípov požaduje, aby sa výdavky na výskum a vývoj stali nákladmi obdobia, v ktorom vznikli. Pritom je jasné, že tieto výdavky sú investíciou do budúcich procesov a produktov. Naproti tomu EPH kapitalizuje výdavky na výskum a vývoj a amortizuje ich počas vhodne zvoleného obdobia. Podobné korekcie sa robia aj na súvahe, aby sa získal presnejší obraz o celkovom investovanom kapitále do podnikania a aby sa posúdili náklady na kapitál.

Podľa spoločnosti Stern Stewart and Co. je identifikovaných viac ako 160 potenciálnych korekcií zisku, majetku a kapitálu vykazovaných podľa všeobecne uznávaných účtovných princípov. Potenciálne oblasti korekcií sú napríklad oceňovanie zásob, odpisy, rezervy, reštrukturalizačné náklady a odpisy. V záujme zachovania rovnováhy medzi jednoduchosťou a presnosťou sa odporúča použiť päť až pätnásť korekcií.

Tieto korekcie sa robia počas prispôsobenia systému pre špecifické podmienky klienta. Je vecou konzultanta identifikovať tieto korekcie, ktoré môžu zmysluplne zlepšiť presnosť a následne výkonnosť. Základné kritériá pre korekcie sú: stupeň závažnosti, okamžitá dostupnosť údajov, jednoduchosť komunikácie nefinančným manažérom a napokon najdôležitejším kritériom je, že korekcia ovplyvňuje rozhodnutia pozitívnym, cenovo efektívnym spôsobom.

Systém finančného manažmentu

Hoci už jednoduché meranie ekonomickej pridanej hodnoty môže spôsobiť, že spoločnosti sa väčšmi zamerajú na svoju výkonnosť, pravá hodnota EPH prichádza až s jej využitím ako základu pre zrozumiteľný systém finančného manažmentu. Systém, ktorý obsahuje všetky postupy, procedúry, metódy a ukazovatele, ktoré riadia prevádzku a stratégiu. EPH systém zahŕňa celý rozsah manažérskeho rozhodovania vrátane strategického plánovania, alokácie kapitálu, oceňovania akvizícií a odpredajov, vytyčovanie ročných plánov či dokonca dennodenných prevádzkových rozhodnutí. Vo všetkých prípadoch je najdôležitejším cieľom zvyšovanie EPH.

V istom veľmi dôležitom zmysle má proces prerodu spoločnosti do novej kvality (prerod do EPH) svoje klady aj zápory. Zahŕňa odchod od iných finančných ukazovateľov, ktoré veľmi často manažérov zvádzajú k nesprávnym rozhodnutiam. Ak je napríklad daný podnikový cieľ maximalizácia rentability čistých aktív, vysoko ziskové divízie nebudú ochotné investovať ani do atraktívnych projektov a obavy erózie existujúcej rentability. Na druhej strane podpriemerní hráči budú dychtiví za investíciami takmer do hocičoho, hoci by očakávaná rentabilita bola pod úrovňou ceny kapitálu spoločnosti, len aby zdvihli svoju rentabilitu a vykúpili sa z problémov. Jednotný prístup zameraný na kontinuálne zlepšovanie EPH poskytuje istotu, že všetci manažéri budú uskutočňovať správne rozhodnutia pre akcionárov.

Manažéri EPH spoločností vedia, že sú iba

tri spôsoby zvyšovania hodnoty:

zvyšovanie rentability aktív už zapojených do podnikových činností efektívnejším riadením položiek výkazu ziskov a strát bez investícií nového kapitálu, investovanie ďalšieho kapitálu a agresívne rozširovanie podniku, až kým očakávaná rentabilita nových investícií neklesne na úroveň ceny kapitálu a napokon uvoľňovanie kapitálu z existujúcich prevádzok predajom aktív tým, pre ktorých majú väčšiu cenu a zvyšovanie efektívnosti kapitálu takými spôsobmi, akými sú: vyššia obrátkovosť pracovného kapitálu a znižovanie času obratu stálych a celkových aktív.

Ing. Miroslav Krajčovič

M. B. A.

(Autor je vedúcim trénerom SMC Inštitútu finančného vzdelávania a členom správnej rady SAF.)

počasie

n Dnes bude premenlivá, na severe veľká oblačnosť. Miestami, najmä na severe, prehánky, od 1800 m snehové. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7, na horách juhozápadný okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupňov. Vo štvrtok a v piatok bude oblačno, občas sa oblačnosť zmenší až na polojasno. Miestami sa vyskytne slabý dážď alebo prehánky, v horských polohách od 1200 metrov očakávame snehové zrážky. Zrána sa bude na niektorých miestach tvoriť aj hmla alebo nízka oblačnosť. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v piatok 6 až 2, najvyššia denná 8 až 12 stupňov, v piatok na severe okolo 6 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.51 a zapadne o 16.19 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno20
Belehradoblačno17
Berlínoblačno8
Bratislavaoblačno12
Bruseldážď7
Budapešťoblačno12
Bukurešťdážď13
Frankfurtdážď9
Helsinkidážď7
Istanbulpolooblačno22
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď11
Lisabonjasno14
Londýndážď7
Madridjasno13
Milánozamračené12
Moskvajasno3
Oslodážď5
Paríždážď8
Prahaoblačno9
Rímpolooblačno19
Sofiaoblačno16
Štokholmdážď9
Varšavadážď10
Viedeňpolooblačno15
Záhreboblačno15
Ženevadážď7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.