Hospodársky denník
USD50,104 Sk
EUR43,237 Sk
CHF28,396 Sk
CZK1,247 Sk
  Streda  8.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Uznanie nákladových položiek

Sú náklady imidžu podnikateľa považované za daňové výdavky? Podnikám ako fyzická osoba v oblasti marketingu, kde mám časté obchodné stretnutia a k tomu musím primerane vyzerať i obliekať sa. Počula som, že niektorí daňoví kontrolóri to považujú za reprezentačné alebo osobnú spotrebu, a preto to neuznávajú pri daňovej kontrole. Aký je váš názor?

- Daňová kontrola musí rešpektovať a priori dve veci - t. j. zákon a dôkazy. Podľa nášho názoru pri dostatočne transparentnom odlíšení časti nákladov na imidž podnikateľa od osobnej spotreby je možné ich zaradiť do daňových výdavkov a obhájiť to ako nevyhnutný výdavok na dosiahnutie zdaniteľného príjmu - ak nie pred daňovým úradom, tak pred súdom. Komplexný osobný dojem je pri akvizícii a marketingu mimoriadne dôležitý, aby ste potenciálneho klienta ľahšie presvedčili. Preto je nevyhnutným aj výdavok na „dokonalý look“ - resp. čiastočný imidž podnikateľa. Kľúčovým z vašej strany je spôsob dokázania daňovému úradu, že práve váš „firemný imidž“ rozhodol, aby ste dosiahli príjem, z ktorého platíte dane. Ide však o polemický charakter výdavku v zemepisnej šírke Slovenska - preto sa na daňovú obhajobu musíte dôkladne pripraviť. Žiadne rozhodnutie súdu k tejto problematike (daňový judikát) zatiaľ za roky 1990 - 2000 z prostredia SR nepoznáme.

Na daňové účely rozlišujem dva typy „nákladov imidžu podnikateľa“ - globálny imidž (úprava vlasov, tváre, vôňa, kozmetika, elegantný a primeraný odev, módne doplnky s firemným logom - napr. slnečné okuliare, dáždnik) a tzv. body imidž (svalstvo, pružná chôdza, fyzická kondícia atď.) Pričom vo vašom prípade obchodníčky pripadá do úvahy len časť nákladov z „globálneho imidžu“, pretože výdavky na „body imidž“ považujeme za daňovo uznané napríklad len u špičkových modeliek a modelov.

Som exekútor a okrem svojej kancelárie, kde mám oficiálnu adresu „môjho úradu“, mám doma v 4-izbovom byte zriadenú aj domácu pracovňu. Môžem jej zariadenie zaradiť do daňových výdavkov? Uzná to daňová kontrola?

- Domnievame sa, že charakter vašej náročnej práce si vyžaduje venovať sa príprave exekútorskej agendy aj doma, pričom niektoré „chúlostivé objednávky i otázky klientov“ určite riešite radšej aj v pokojnejšom prostredí domácej pracovne ako v úrade. Niektoré konzultácie je vhodnejšie robiť v inej atmosfére ako v úrade. Vaše výdavky za domácu pracovňu odporúčame preto smelo zaradiť do daňových výdavkov vašej firmy, ale odporúčame dôsledne rozlišovať, aby pracovňa bola osobitná miestnosť len s jednými dverami (t. j. nie tzv. priechodná izba) a so sparťansky nevyhnutným zariadením bez okázalého a provokujúceho luxusu a prvkov, ktoré používate aj na osobnú spotrebu. Neodporúčame napríklad držať v domácej pracovni pohovku na spanie alebo šatníkové skrine. Vaša práca má charakter vysokokvalifikovaného know-how z kategórie práce tzv. bielych golierikov, preto musíte pracovať v niektorých náročných prípadoch aj doma, nielen v úradnej kancelárii - to je nosný argument na vašu obhajobu pri alternatívnych pochybnostiach daňovej kontroly.

o Daňový kontrolór mi neuznal do daňových výdavkov náklady za môj mobilný telefón, lebo som si nezakúpil službu podrobného rozpisu telefonických výdavkov od EuroTelu. Má na to právo? Ktorý zákon mi prikazuje na daňové účely zakúpiť si službu rozpisu telefonátov? Z daňových výdavkov mi tak za roky 1997 - 1999 ako fyzickej osobe (som poisťovací agent - súkromný živnostník) vyhodil takmer 120-tisíc korún, z čoho mi dorubil daň aj penále.

- Daňový kontrolór má právo žiadať od daňového subjektu dôkazy, že išlo o výdavok nevyhnutný na dosiahnutie zdaniteľných príjmov v danom predmete podnikania. Nemá však právo vám diktovať formu dôkazov! Jedine v prípade, že by vám bol uložil záznamovú povinnosť podľa ustanovenia § 37, zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov. Ak vám záznamovú povinnosť neuložil, musí od vás rešpektovať akúkoľvek formu dôkazu, že ste mobil používali na podnikateľské účely - t. j. nielen rozpis štruktúry telefonátov - ako platený servis od EuroTelu alebo Globtelu. Vo vašom prípade vhodným dôkazom mohli byť napríklad aj svedecké výpovede vašich zamestnancov, že vás počuli a videli z mobilu v danom čase telefonovať a z obsahu rozhovoru usúdili, že ide o predmet podnikania. Do úvahy prichádza napríklad aj písomné (ústne) svedectvo majiteľov niektorých vami volaných telefónnych staníc, ktorí vám môžu pomôcť daňovej kontrole preukázať, že išlo o telefonáty k predmetu podnikania.

Ak by daňový úrad načrtnuté dôkazy neakceptoval - spokojne to dajte na súd. Každý racionálne konajúci sudca vie, že formu dôkazu, ak tak výslovne neustanovuje zákon, nemožno povyšovať nad jeho obsah.

o Počula som, že došlo k nejakej novele spôsobu preukazovania majetku na daňové účely - kde sa menil majetok, ktorý treba písať do majetkového priznania. Je to pravda? Aký predpis to rieši a odkedy platí? Kedy je najbližší termín na podávanie majetkového priznania?

- Naozaj došlo k legislatívnej zmene, pretože od 1. januára 2000 platí vyhláška č. 362/ 1999 Z. z. ktorou sa mení vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 102/1993 Z. z. o majetku, ktorý sa neuvádza v majetkovom priznaní.

V ostatnom je problematika riešená v ustanovení § 49, zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov. Najbližší termín na podanie majetkového priznania je 30. september 2001, pričom pri zaratúvaní majetku v tomto priznaní je nevyhnutné vychádzať zo stavu majetku k 1. januáru 2001.

Ing. Emil Burák

počasie

n Dnes bude premenlivá, na severe veľká oblačnosť. Miestami, najmä na severe, prehánky, od 1800 m snehové. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7, na horách juhozápadný okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupňov. Vo štvrtok a v piatok bude oblačno, občas sa oblačnosť zmenší až na polojasno. Miestami sa vyskytne slabý dážď alebo prehánky, v horských polohách od 1200 metrov očakávame snehové zrážky. Zrána sa bude na niektorých miestach tvoriť aj hmla alebo nízka oblačnosť. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v piatok 6 až 2, najvyššia denná 8 až 12 stupňov, v piatok na severe okolo 6 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.51 a zapadne o 16.19 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno20
Belehradoblačno17
Berlínoblačno8
Bratislavaoblačno12
Bruseldážď7
Budapešťoblačno12
Bukurešťdážď13
Frankfurtdážď9
Helsinkidážď7
Istanbulpolooblačno22
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď11
Lisabonjasno14
Londýndážď7
Madridjasno13
Milánozamračené12
Moskvajasno3
Oslodážď5
Paríždážď8
Prahaoblačno9
Rímpolooblačno19
Sofiaoblačno16
Štokholmdážď9
Varšavadážď10
Viedeňpolooblačno15
Záhreboblačno15
Ženevadážď7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.