Hospodársky denník
USD50,104 Sk
EUR43,237 Sk
CHF28,396 Sk
CZK1,247 Sk
  Streda  8.Novembra 2000

Nerovné vzťahy, nadradený štát

Čo najviac prekáža podnikateľom na dani z pridanej hodnoty?

„Dá sa pochopiť, že pri príprave zákona o DPH bola snaha eliminovať postupy podvodníkov a špekulantov, ale doplácajú na to podnikatelia, ktorí chcú k podnikaniu pristupovať seriózne. Čas vrátenia nadmerných odpočtov by mal byť rovnaký, aký je pri odvode DPH. Momentálne je však dlhší a správca dane má možnosti ako legálne oddialiť vrátenie nadmerného odpočtu (výkon kontroly). Tak ako pri lehotách, aj pri ostatých podmienkach zákon stanovuje výrazné sťaženie uplatnenia odpočtu DPH. Dá sa to nazvať bezúročným úverovaním štátu,“ povedal nám finančný riaditeľ Chemko Strážske, a. s., Ing. Ludek Klč, keď sme medzi podnikateľmi sondovali, ako sa na ekonomike ich firme podpisujú pravidlá, ktoré vláda určuje v oblasti uplatnenia dane z pridanej hodnoty. Ako sa ukázalo, slovenským podnikateľom prekážajú najmä dlhé termíny vrátenia nadmerného odpočtu či povinnosť platiteľov odviesť štátu daň z uskutočňovaných zdaniteľných plnení bez ohľadu na to, či im odberatelia zaplatili. Práve v tejto oblasti sú názory rôzne. Napríklad obchodný manažér firmy Profing, spol. s r. o., Piešťany, ktorá sa zaoberá konštrukciou a výrobou strojárskych technológií, si myslí, že „je na každej firme, aby si sledovala systém úhrad faktúr, čím sa obmedzí množstvo záväzkov, a tým aj odvodov DPH z platieb, ktoré neboli realizované. Naša firma je poučená z minulosti, preto sme veľmi opatrní a obchodných partnerov si vyberáme. Podľa výšky obratu máme zvolený štvrťročný systém odvodov DPH, stane sa aj nám, že máme v tomto smere problém, pretože sme malá firma, veď náš ročný obrat predstavuje 6 - 10 mil.Sk. Pomohla by nám dlhšia lehota splatnosti. Je to však dvojsečná zbraň, keďže o to by sa predĺžilo obdobie, keď nám ju vracajú“.

Oblasti DPH by sa podľa Ing. Vojtecha Ferencza, ekonomického riaditeľa VSS, a. s., Košice, mohli kompetentní venovať komplexnejšie. Čas na vrátenie nadmerných odpočtov by podľa jeho názoru mohol byť optimálnejší, a to: do 15. v mesiaci vykonať platbu DPH za uplynulý mesiac a do 30. nadmernú DPH vrátiť, prípadne uhradiť povinnosť z DPH. „Problém tzv. úverovania štátu by sa dal vyriešiť tak, že povinnosť odvodu by vznikala až vtedy, ak druhá strana – dlžník istiny a DPH by faktúru fyzicky vyplatil, teda nie už pri vystavení faktúry, ako je to v súčasnosti.“ Podobný názor presadzuje aj riaditeľ a. s. Chirana-Chiros Piešťany Ing. Milan Brezovský, CSc., so 125 zamestnancami. „Štát žiada od firiem, aby si plnili zákonom stanovené odvody, inak sú sankcionovaní. Štátne zariadenia, ktorými nemocnice sú, nám však neplatia, my štátu musíme spomínané platby vrátane DPH realizovať v zákonom stanovených termínoch. Napríklad z 50 mil. Sk pohľadávok je minimálne 5 mil. Sk DPH, ktorú musíme štátu odviesť, hoci sme peniaze reálne nedostali. Tým vlastne štát úverujeme, čo je v ekonomickom prostredí nelogické, a táto skutočnosť dovádza firmy na pokraj krachu.“

Riaditeľ TIMO Slovakia, s. r. o., výhradného dovozcu a distributéra dámskej spodnej bielizne a plaviek tejto značky Ing. Ladislav Kulik hodnotí súčasný postup v uplatňovaní DPH ako zaužívaný, preto ho ako ťarchu nevníma. Čas vrátenia nadmerných odpočtov sa už v ostatnom čase skrátil na 30 dní, takže sa aj podnikateľom ľahšie kalkuluje s navrátenými nadmernými odpočtami. Povinnosť zaplatiť DPH na základe vystavenia faktúry však považuje za určitú formu úverovania štátu, ale DPH je vratnou položkou a jej návratnosť závisí od toho, akým platiteľom DPH ten-ktorý podnikateľský subjekt je. O pravidlách obchodovania rozhoduje štát, takže akákoľvek polemika v tomto smere sa mu zdá byť zbytočná. „Pre každého obchodníka by však bola prijateľnejšia nižšia DPH, ktorá by v konečnom efekte zlacnila výrobky na pulte, kde by sa stali pre konečného spotrebiteľa žiadanejšími,“ dodáva. V zásade správne je DPH uplatňovaná aj podľa Ing. Pavla Běčáka, riaditeľa firmy Camelus, s. r. o. so sídlom v Banskej Bystrici, ktorá sa špecializuje na výrobu a predaj výrobkov z pštrosích produktov: „Môžeme povedať, že podnikatelia si už zvykli na zvýšenie DPH zo 6 na 10 % a na preraďovanie tovarov zo zvýhodnenej sadzby do 23-percentnej skupiny. Určite by aspoň čiastočne pomohlo riešiť platobnú neschopnosť skrátenie lehoty na vracanie nadmerného odpočtu v termíne do 20. dňa nasledujúceho mesiaca tak, aby pre prípadnú ďalšiu daňovú povinnosť (DPH) mohli byť použité vrátené prostriedky.“ Podľa neho zámerom daňových orgánov nemôže byť maximálny výber daní do štátneho rozpočtu, ale skôr jeho optimalizácia.

Ing. Vladimír Bárta, autor a vydavateľ kníh, AB ART press Banská Bystrica je toho názoru, že DPH by sa mala odvádzať až vtedy, keď je uhradená celá faktúra. Štát podľa neho chráni seba, ale nepozerá na podnikateľa a nezaujíma ho, kedy a či vôbec zaplatí aj odberateľ produktu. Splatnosť faktúr býva obyčajne vecou dohody a vydavateľ, ako to ilustruje na svojich skúsenostiach, musí neraz na peniaze čakať dovtedy, kým obchodník tovar, v tomto prípade knihy, predá. Takýto postup sa v obchodných vzťahoch udomácňuje, avšak vydavateľ knižného diela musí všetkým dodávateľom zaplatiť bez meškania.

(viš, lk, zp, eb, pf)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.