Hospodársky denník
USD50,104 Sk
EUR43,237 Sk
CHF28,396 Sk
CZK1,247 Sk
  Streda  8.Novembra 2000

Nepomáhajú ani intervencie

Spoločná európska mena si počas obchodovania v Ázii udržiavala svoju hodnotu na úrovniach v okolí 0,8620 USD/1 EUR a 92,60 JPY/1 EUR. Tieto čísla sú však nižšie ako hodnoty, na ktorých intervenovala Európska centrálna banka (ECB). Je teda zrejmé, že neúčasť ostatných centrálnych bánk skupiny G7 nie veľmi presviedča trh o potrebnosti posilnenia eura. Obavy z ďalších spoločných intervencií postupne vyprchávali až do výsledkov včerajších volieb v USA. Obavy z intervencie rozptýlil aj japonský minister financií Mijazawa, ktorý potvrdil, že Japonsko nebolo požiadané o spoluprácu na súčasných intervenčných zásahoch. Japonský jen sa pohyboval v páre s americkým dolárom v okolí 107,40 JPY/1 USD.

Ako na hojdačke

V priebehu európskeho obchodovania euro najprv dosiahlo denné maximum oproti doláru na úrovni pod 0,8660 a nad 92,80 oproti japonskému jenu. Hlavnou príčinou boli obavy z možnej intervencie ECB, ktorá takto konala posledné dva obchodovacie dni. Podporou bol aj väčší než predpokladaný pokles počtu nezamestnaných v Nemecku. Zakrátko sa však trh obrátil a euro sa oslabilo až k hodnote 0,8580 dolára za jedno euro. Dolár tak posilnil zásluhou nepotvrdenia správy o prítomnosti ECB na trhu, ako aj horšími číslami nemeckého septembrového priemyselného výstupu s prepadom o 1,6 % oproti očakávanému poklesu 0,4 %. Výraznejšiu podporu pre euro neznamenali ani výroky európskych predstaviteľov v Bruseli, kde francúzsky minister financií povedal, že rast eura je v záujme Európy, ako aj iných častí sveta a intervencie sú jedným z nástrojov na dosiahnutie tohto cieľa. Šéfekonóm ECB Issing dodal, že dôvera investorov v cenovú stabilitu s pozitívnym výhľadom na ekonomický rast v eurozóne bude znamenať skončenie podhodnotenia eura.

V centre pozornosti

Avšak najvýznamnejším faktorom, ktorý ovplyvňoval utorkové dianie na medzibankovom trhu, boli americké prezidentské voľby, ktoré bránili prakticky všetkým menám v posune mimo súčasného koridoru ich vývoja. Vyplývalo to hlavne z nemožnosti odhadnúť výsledky volieb. V prípade víťazstva demokrata Gora by zrejme nenastali významnejšie zmeny súčasnej situácie, ale po víťazstve republikána Busha by sa pravdepodobne zvýšila volatilita trhu, z dôvodu jeho plánov na výrazné zníženie daní, čo by pravdepodobne viedlo k zvýšeniu úrokových sadzieb na dolár americkou centrálnou bankou. Bushova exekutíva sa na dôvažok netají svojím odporom k intervenčným zásahom proti americkej mene, čo opäť môže znamenať pre euro v krátkodobom horizonte oslabovanie. Na druhej strane sa demokrati k otázke intervencie v neprospech dolára v zásade nevyjadrili, z toho nám vychádza, že FED môže bez problémov zopakovať svoju účasť na spoločnej intervencii.

Ku koncu európskej seansy sa euro vrátilo naspäť nad 0,8600 USD/1 EUR.

Americký dolár sa na crosse s japonským jenom obchodoval v rozpätí 107 do 107,40 JPY/1 USD.

Česká koruna sa v technickom obchodovaní pohybovala v pásme od 34,630 do 34,690 CZK/1 EUR. V stredu môže česká koruna reagovať na výsledky októbrovej inflácie, ktorá sa očakáva na úrovni rastu o 0,1 % medzimesačne a 4,2 % medziročne.

Tomáš Kraus

VÚB, a. s.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.