Hospodársky denník
USD50,104 Sk
EUR43,237 Sk
CHF28,396 Sk
CZK1,247 Sk
  Streda  8.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Skromne v európskej špičke

Slovenská futbalová kolónia pôsobiaca v cudzích službách

Prestupom Vratislava Greška z Bayeru Leverkusen do Interu Miláno padol v nedávnych dňoch rekord v odstupnom za slovenského futbalistu. Po veľkom transferi S. Vargu z bratislavského Slovana do AFC Sunderland (875-tisíc libier) je tento výrazne hodnotnejší (podľa najnovších správ 10,2 mil. DEM). Greško sa stal druhým slovenským hráčom vo vyhlásenej talianskej Serii A, jeho predchodcom bol pred pár rokmi M. Glonek v tíme

Po realizácii tohto exkluzívneho prestupu sme si položili otázku, koľko slovenských futbalistov hrá v momentálne v legionárskych službách a na akej úrovni? O približné vyčíslenie sme požiadali súčasného generálneho sekretára SFZ a dlhoročného šéfa matriky Vladimíra Wänkeho: „Presné číslo je ťažko povedať, približné hovorí o 560 slovenských legionároch. Číslo je variabilné a zahŕňa hráčov bez kvalitatívnych či vekových rozdielov - od dorastencov až po seniorov. Z celkového počtu pôsobí drvivá väčšina, až 95 percent, na starom kontinente, zvyšok vo vzdialenejšej cudzine. V mimoeurópskych krajinách sú naše enklávy malé, počítajú jedného - dvoch hráčov, a to je objektívne skromné zastúpenie. Dve tretiny všetkých Slovákov v zahraničí pôsobia v susednom Rakúsku a Nemecku, silná kolónia je v Česku.“

Topparáda

Medzi topsúťaže Európy sa dnes jednoznačne radia ligy v Taliansku, Španielsku, Anglicku, vo Francúzsku a v Nemecku, kvalitatívne poradie je v nich určovať ťažké. Podľa klubových úspechov by mohlo platiť aj v takej konštelácii, akú sme uviedli. Fakt, že si tréner talianskeho klubového titana Marco Tardelli vyžiadal Greška osobne, zdvíha hodnotu transferu. Čo sa renomé a možností klubu týka, je milánsky Inter azda najvyššie postavený zo všetkých, v ktorých slovenskí legionári hrajú. Aj keď momentálne prechádza krízou, čo potvrdilo aj vyradenie v 3. predkole Ligy majstrov švédskym Helsingborgom, jedným z najslabších účastníkov prvej v hierarchii klubových

Ligu majstrov si v kvalitných kluboch na vlastnej koži mohli v tejto sezóne odskúšať ďalší traja hráči. V tureckom Besiktase Istanbul Miroslav Karhan, v pražskej Sparte Vladimír Labant a Martin Prohászka. V hierarchii kvality však nepatria ligy, v ktorých nastupujú, medzi európskych „top-five“ a s výnimkou Greška v nej má Slovensko iba sporadické zastúpenie - v anglickom Sunderlande pôsobí Stanislav Varga. Premiéru mal výbornú, potom sa však zranil a na trávniku sa objavil až po 10-zápasovej prestávke v súboji s Tottenhamom Hotspur. Predpoklady obstáť však má a bude závisieť aj od šťastia a možností, ktoré mu tréner poskytne.

Vo zvyšných troch silných krajinách sa naši hráči objavujú len v druholigových súťažiach. V Španielsku pôsobí S. Slovák (Tenerife), vo Francúzsku brankár A. Vencel (Le Havre) a M. Glonek (Caen), v Nemecku I. Demo (Mönchengladbach), M. Penksa (Stuttgarter Kickers) a T. Medveď (Ulm). Nemožno si však nevšimnúť, že v Nemecku máme v elitnej bundeslige zastúpenie aspoň na trénerskej lavičke, v 1. FC Kolín nad Rýnom je asistentom Ján Kocian.

Stred kvality

Dvojnásobné zastúpenie má náš futbal v Škótsku, jeho liga sa však výkonnostne radí iba do stredu európskeho rebríčka. Glasgowské kluby Rangers a Celtic však majú cveng a v druhom z nich účinkuje úspešne Ľ. Moravčík. Aj v 35 rokoch platí za hviezdu zeleno-bielych, ktorí by po rokoch nadvlády Rangers mohli siahnuť na majstrovský titul. Hráčom edinburského Hearts of Midlothian je R. Tomaschek, zatiaľ však pre pričasté absencie (zranenia) nemohol plne rozvinúť svoje možnosti. Približne rovnaký výkonnostný kaliber má holandská liga, kde účinkuje M. Zeman (Arnheim Vitesse), ale pre časté zranenia sa objavuje na ihrisku málo. Do tejto kategórie líg možno zaradiť aj tureckú, kde popri Karhanovi reprezentuje náš futbal tréner Karol Pecze (Rizespor).

Patrí doň určite Švajčiarsko, v tamojšej Nationallige A s úspechom chytá M. König (FC Bazilej), ktorý je jednou z kľúčových postáv mužstva. Obranca P. Lérant (Luzern) sa po prestupe z Leverkusenu v radoch klubu iba zapracováva. V susednom Rakúsku máme tiež gólmana, I. Ondrušku, ale v drese Admiry Mödling už veľa príležitostí nedostáva. Darí sa naopak ďalšiemu brankárovi, J. Nôtovi v maďarskom Kispeste, dobre si tu vedie aj obranca F. Kunzo (Újpest), striedavo V. Kiss (Tatabánya) a zapracováva sa A. Pinte (Ferencváros). V gréckom klube Škoda Xanthi chytá s úspechom J. Buček a hrá V. Janočko. Pre našinca exkluzívnou súťažou je nesporne izraelská liga. Tamojšia federácia - hoci krajina patrí zemepisne k Ázii - je z politických dôvodov zaradená do UEFA a preto neprekvapuje, že v nej účinkuje rad európskych hráčov. Medzi nimi hneď štyria zo Slovenska: v klube SC Ašdod brankár J. Kakaš, v Ironi Rišon Lezion ďalší strážca svätyne M. Filipko a obranca K. Schulz, v známom Maccabi Tel Aviv reprezentant J. Valachovič. Príležitostí dostávajú dosť.

Česká kapitola

Osobitné miesto v legionárskej knihe má česká kapitola. V tamojšej Gambrinus lige sa pravidelne objavuje 25 slovenských hráčov (pre porovnanie: hokejistov je 31). „Ide o novú módu v českom športe. Slovenskí hráči sú pomerne lacní, neťaží ich jazyková bariéra a majú svoje kvality. Úspešne nahrádzajú tých českých hráčov, ktorých si vyhliadnu solventné kluby zo západnej Európy,“ uviedla nedávno na margo angažovania sa slovenských športovcov komerčná televízia Nova. S dodatkom jedného futbalového trénera, že „musia byť lepší ako domáci, inak by nemalo význam angažovať ich“. Menoslov slovenských futbalistov, pôsobiacich v cudzom žolde, je teda pomerne početný - na jednej strane to teší, na druhej zarmucuje. Kluby si predajom svojich opôr zarobia, odchodom dobrých hráčov však stráca na kvalite naša najvyššia súťaž a ochudobnený je divák. Zostáva na kluboch, aby odchody svojich hráčov dokázali primerane kompenzovať.

Ľubomír Dávid

počasie

n Dnes bude premenlivá, na severe veľká oblačnosť. Miestami, najmä na severe, prehánky, od 1800 m snehové. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7, na horách juhozápadný okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupňov. Vo štvrtok a v piatok bude oblačno, občas sa oblačnosť zmenší až na polojasno. Miestami sa vyskytne slabý dážď alebo prehánky, v horských polohách od 1200 metrov očakávame snehové zrážky. Zrána sa bude na niektorých miestach tvoriť aj hmla alebo nízka oblačnosť. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v piatok 6 až 2, najvyššia denná 8 až 12 stupňov, v piatok na severe okolo 6 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.51 a zapadne o 16.19 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno20
Belehradoblačno17
Berlínoblačno8
Bratislavaoblačno12
Bruseldážď7
Budapešťoblačno12
Bukurešťdážď13
Frankfurtdážď9
Helsinkidážď7
Istanbulpolooblačno22
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď11
Lisabonjasno14
Londýndážď7
Madridjasno13
Milánozamračené12
Moskvajasno3
Oslodážď5
Paríždážď8
Prahaoblačno9
Rímpolooblačno19
Sofiaoblačno16
Štokholmdážď9
Varšavadážď10
Viedeňpolooblačno15
Záhreboblačno15
Ženevadážď7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.