Hospodársky denník
USD50,104 Sk
EUR43,237 Sk
CHF28,396 Sk
CZK1,247 Sk
  Streda  8.Novembra 2000

Nové svaly baltických štátov

Rozruch okolo švédskej neochoty rozšírenia NATO

Švédsko previedlo v tichosti zbrane a výstroj za desiatky miliárd do rúk svojich východných susedov. Aj bez väčšej skúsenosti sa dá povedať, že sa Švédsku podarilo posunúť svoju obrannú líniu proti Rusku zo svojho pobrežia Baltiku až na hranicu baltických štátov.

Napriek tomu, že vojenská muzika s radosťou vyhráva pri preberaní protivzdušných kanónov v Rige, nie je táto operácia bez problémov. Švédsky minister obrany Sydow zmierňuje názor na posunutie obrannej línie na východ tým, že zdôrazňuje potrebu zvýšenia stability v tomto regióne. Suverenita baltických štátov vyžaduje vybudovanie silného obranného systému a Švédi, samozrejme, takúto suverenitu podporujú.

To, že dnešný svet nie je iba Východ a Západ, ukazuje posledná udalosť. Dvaja švédski generáli bez servítky na ústach vyhlásili, že si švédsky generálny štáb neželá, aby baltické štáty boli členmi NATO. A rovnako to, že takéto vyhlásenie je priamo v rozpore so švédskou zahraničnou politikou, netreba nikomu pripomínať. Generáli Johan Kihl a Göran Gunnarson jednoducho skonštatovali, že členstvo baltických štátov v NATO by negatívne ovplyvnilo dnešnú pozitívnu pozíciu Švédov. Takéto vyhlásenie nenechalo dlho čakať na reakciu Američanov. Tretí muž ministerstva zahraničia USA Thomas Pickering na svojej rýchlej návšteve v Štokholme skonštatoval, že Švédi sú viac ruskí ako Rusi sami.

Dôvodom bolo, že švédski generáli argumentovali tým, že rozšírenie NATO smerom na východ bude Rusmi pochopené ako agresívny skutok a bude destabilizovať celý región. Táto argumentácia je a bola hlavným argumentom Kremľa odvtedy, ako sa rozsypal celý komunistický systém. Thomas Pickering zrejme vie o čom hovorí, veď o tom nasvedčuje jeho diplomatická kariéra. V rokoch 1993 - 1996 bol veľvyslancom USA v Moskve.

Do debaty sa pridalo aj niekoľko švédskych a baltických politikov, ktorí sa ubezpečujú, že vyhlásenia generálov sú prejavy osobných názorov a nie oficiálnej švédskej politiky. Ako to bude s členstvom v NATO a ďalšou švédskou vojenskou pomocou v baltických štátoch, ukáže čas. Jedno je však isté. Baltické štáty už nie sú také nesamostatné a závislé, aby sa nemohli rozhodnúť sami.

Alexander F. Zvrškovec

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.