Hospodársky denník
USD50,064 Sk
EUR42,967 Sk
CHF28,28 Sk
CZK1,238 Sk
  Štvrtok  9.Novembra 2000

Pokrok, ale nedostatočný

Slovensko ako fungujúca ekonomika

Európska komisia (EK) vo včera zverejnenej hodnotiacej správe privítala celkový pokrok Slovenskej republiky na ceste do EÚ, prakticky vo všetkých oblastiach ho však označila za nedostatočný. Mnohé reformné kroky sa podľa nej nepodarilo dosiahnuť pre nedostatok politického konsenzu. Prvýkrát sa Slovensko dočkalo označenia fungujúca trhová ekonomika. SR ďalej pokročila v upevňovaní demokratického systému a normálneho fungovania inštitúcií. Došlo však k istému zníženiu rýchlosti reforiem čiastočne pre nezhody vo vládnej koalícii, uvádza sa v skoro 100-stranovom dokumente.

„Mínusy“ Slovenska

EK vymenovala mnoho oblastí, v ktorých je dosiahnutý pokrok nedostatočný: posilnenie nezávislosti súdnictva, zlepšovanie postavenia Rómov, reforma verejnej správy. „SR môže byť považovaná za fungujúcu trhovú ekonomiku a mala by byť schopná čeliť konkurenčným tlakom a trhovým silám v rámci únie v strednodobom časovom horizonte za predpokladu, že program štrukturálnych reforiem bude plne implementovaný a rozšírený o zostávajúce reformy,“ píše sa v správe. EK privítala posilnenie makroekonomickej stability, avšak vyslovila znepokojenie nad návrhom budúcoročného rozpočtu. „Návrh rozpočtu na rok 2001 prináša riziko ohrozenia výsledkov stabilizácie a strednodobá udržateľnosť verejných financií nie je zaručená,“ konštatuje sa v správe. Podľa nej musia byť dokončené prebiehajúce reformy a nová legislatíva musí byť efektívne implementovaná. Je potrebné posilniť bankový dohľad. EK tvrdí, že ostáva priepasť medzi formuláciou politík a ich implementáciou v oblasti riešenia problémov menšín. Prijatie zákona o štátnej správe a začatie implementácie stratégie reformy verejnej správy - krátkodobé priority z roku 1999 - meškajú. V týchto oblastiach reformného procesu je potrebné udržať trvalé úsilie. Komisia tiež zdôrazňuje potrebu realizovať privatizáciu vo finančnom a v energetickom sektore podľa plánu. Prioritou musí byť efektívna implementácia legislatívy a administratívne kapacity.

Preberanie legislatívy

Slovensko pokračovalo vo výraznom pokroku v oblasti preberania legislatívy EÚ, a tým aj schopnosti prevziať záväzky členstva v nej. Pokrok však nie je jednotný vo všetkých kapitolách. V množstve oblastí SR zaostáva - či už ide o právo spoločností, poľnohospodárstvo, dopravu, regionálnu politiku, životné prostredie alebo finančnú kontrolu. Pokrok je viditeľnejší v prijímaní legislatívy ako v posilňovaní inštitúcií zodpovedných za jej implementáciu a vynucovanie. Výrazný pokrok zaznamenala EK v oblasti štatistiky, priemyselnej politiky, telekomunikáciách, sektore audiovízie, ako aj v oblasti ochrany zdravia a spotrebiteľov. EK privítala zladenie v oblasti vízovej a azylovej politiky.

Najskôr v roku 2005

Európska komisia včera oznámila, že rozhovory o členstve s najviac pokročilými kandidátmi na prijatie do EÚ by mohli byť ukončené koncom roka 2002, čo by niektorým kandidátskym krajinám umožnilo členstvo v roku 2003. Väčšina európskych predstaviteľov je však presvedčená, že kvôli dôležitosti tejto otázky a potrebe ratifikácie vládami členských krajín sa pätnástka o nové krajiny nerozšíri pred rokom 2005.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.