Hospodársky denník
USD49,523 Sk
EUR42,964 Sk
CHF28,469 Sk
CZK1,243 Sk
  Piatok  1.Decembra 2000

Vlastníci, spojte sa!

Chrániť a reprezentovať

Napriek tomu, že sa demokracia začína udomácňovať aj na Slovensku, je vlastníctvo ako realita, ale aj ako pojem stále oblasťou neistoty. Moderná spoločnosť je okrem iného charakterizovaná tým, že ľudia, ktorí majú podobný problém, sa združujú, a to s cieľom ochrany a presadenia svojich záujmov. Keď ma nedávno navštívil môj priateľ Martin, tak sme si spoločne položili otázku, kto vlastne zastupuje vlastníkov majetku na Slovensku? Určite nie sme sami, ktorí si položili túto otázku, a tak isto nie sme sami, ktorí dospeli k názoru, že záujmy tých, ktorí na Slovensku niečo vlastnia a chcú si to zachovať, nikto neobhajuje. Ústavné garancie o práve na vlastníctvo a garancie, že spoločnosť, v ktorej žijeme, si toto základné ľudské právo nielenže bude vážiť, ale aj chrániť ho, sú viac zbožným želaním ako realitou. Dlhé roky indoktrinácie, ktorej cieľom bolo zlomiť a zhanobiť prirodzené vlastnosti jednotlivcov alebo rodiny, z ktorých jednou je snaha niečo vlastniť, zachovali hlboké stopy nielen v myslení ľudí, ale aj v správaní sa úradov a súdov.

Ešte horším príkladom sú vystúpenia popredných slovenských politikov, ktorí stále spochybňujú všetkých, ktorí v tejto krajine za posledných desať rokov niečo dosiahli. Stará pravda o tom, že v krajine bohatých sa dá vládnuť iba s rozumom, platí aj na Slovensko. Opakom je, že v krajine chudobných na vládnutie stačí bič a chlieb. Keď pred pár rokmi vznikol Hospodársky klub, tak sme si niektorí mysleli, že vytvorením platformy na dialóg nájdeme pochopenie a porozumenie aj pre názory iných. Medzi nami sa jednoznačne vytvorili tri typy členov. Jednu skupinu tvorili politici, druhú manažéri a poslednú vlastníci. Najviac prítomnostnej a neprítomnostnej fluktuácie sme zažili u skupiny politikov. V princípe platilo, že keď v opozícii, tak vždy v klube a keď pri moci, tak v prevažnej miere neprítomní. Pri manažéroch máme dve skupiny. Jednou sú manažéri v sprivatizovaných a vo veľkých štátnych podnikoch a druhou sú manažéri závislí od politikov. Táto skupina je s výnimkou manažérov bánk blízko tak vlastníkom, ako aj politikom. Poslednou a zatiaľ málo vyprofilovanou skupinou Hospodárskeho klubu je skupina vlastníkov tak priemyslu, ako aj pôdy na Slovensku. Napriek tomu, že títo ľudia v iných krajinách tvoria chrbticu zamestnávateľských organizácií a ich záujmy sa často stotožňujú so záujmami tej či onej krajiny, je to na Slovensku inak.

Podľa môjho názoru vládne Slovensku niečo ako bratstvo. Skladá sa z politikov, manažérov a štátnych úradníkov. Pri nedostatku individuálnej občianskej demokratickej uvedomelosti na jednej strane a nedefinovaných cieľoch tých, ktorí vlastnia slovenský priemysel a pôdu, má toto bratstvo zelenú. Už nie v mene boja alebo triedneho boja, ale v mene národa alebo občana sa členovia bratstva pokúšajú zaplniť ten spoločenský priestor, ktorý je vytvorený štátnym rozpočtom. Členovia bratstva reprezentujú a obsadzujú všetky dôležité funkcie spoločenského života. Tak ako občan, ktorý si nemá čo vybrať z existujúcich politických strán, sa musí naučiť, že môže hlasovať sám za seba, musia vlastníci vytvoriť druhý mantinel, ktorý členom bratstva nedovolí ich zastupovať. Chcem vyzvať všetkých tých, ktorí majú podobný názor ako ja, niečo tu na Slovensku vybudovali a chcú, aby to niečo tu zostalo, aby sa cez redakciu Hospodárskeho denníka so mnou spojili a aby sme založili organizáciu, ktorá bude reprezentovať a chrániť naše záujmy.

Alexander F. Zvrškovec

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.