Hospodársky denník
USD48,823 Sk
EUR43,33 Sk
CHF28,657 Sk
CZK1,243 Sk
  Pondelok  11.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

V akom režime...?

So žiadosťou o prehodnotenie spôsobilosti Ing. O. Mráza na výkon funkcie riaditeľa ÚDR SR som sa obrátil listom z 2. novembra t. r. na ministerku financií SR B. Schmögnerovú. Urobil. . .

Najskôr reformy, potom peniaze

Podnikne vláda konečne razantné kroky v zdravotníctve?

Zodpovedným za riadenie rezortu zdravotníctva nemožno určite vyčítať, že by v nedostatočnej miere skloňo. . .

Málo peňazí i politickej kultúry

Návrh štátneho rozpočtu 2001 čaká na stredajšie hlasovanie

Ak za impulz na rozvoj firiem v prediskutovanom návrhu štátneho rozpočtu na rok 2001 považuje premiér . . .

Sebaisto v najťažšej kapitole

Čo žiada slovenské poľnohospodárstvo pri vstupe do EÚ?

Kapitola o pôdohospodárstve sa všeobecne považuje za najzložitejšiu v rámci predvstupových rokovaní s EÚ. Dok. . .

O záveroch Nice

O záveroch summitu EÚ v juhofrancúzskom meste Nice a prebiehajúcom negociačnom procese kandidátskych krajín budú dnes v Bratislave hovoriť premiéri krajín V4 a Slovinska. Stretnut. . .

Drahšie pivo

Akciová spoločnosť Pražské pivovary zvýši od tohto týždňa cenu piva v priemere o 4 %, čo v reálnom prepočte predstavuje zvýšenie o necelých 50 halierov za polliter. Hlavným dôvodom na. . .

Zmena ratingu

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's zvýšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ruska v prípade jeho štátnych devízových záväzkov na B-. Agentúra tak reagovala na reštruk. . .

Nový gigant

Akcionári európskej skupiny Canal Plus, ktorá je prevádzkovateľom káblovej televízie, takmer jednomyseľne podporili fúziu kanadskej spoločnosti Seagram a francúzskej Vivendi. Tento kro. . .

Zvýšenie rezerv

Devízové rezervy SR vzrástli k 6. decembru o 288,6 mil. USD v porovnaní s minulým týždňom a dosiahli úroveň 5,672 mld. USD. Rezervy komerčných bánk sa zvýšili o 177,2 mil. USD na k. . .

Poľský guvernér

Novým guvernérom poľskej centrálnej banky sa stal bývalý minister financií L. Balcerowicz. Strojca ekonomických reforiem v Poľsku získal podporu dvoch hlavných politických subjek. . .

Reálna alternatíva?

Povstaním z miest a dlhotrvajúcim potleskom odmenilo viac ako 500 delegátov Smeru polhodinový príhovor svojho predsedu R. Fica na sobotňajšom vrcholnom orgáne tejto mimoparl. . .

Máme smútok

Mám povinnosť oznámiť našim čitateľom aj partnerom, že v piatok 8. decembra zomrel 57-ročný Ing. Milan Kačírek. Pôsobili sme spoločne od septembra 1994 v Hospodárskych novinách. Do H. . .

Na Ukrajinu

Nový úsek cesty, ktorý meria necelé dva kilometre a vedie k slovensko-ukrajinskému hraničnému priechodu v obci Ubľa (okres Snina), odovzdala v piatok Slovenská správa ciest Košice . . .

Nárast tržieb

Tržby v maloobchode sa na Slovensku v októbri v porovnaní s októbrom 1999 zvýšili o 6,6 % (v stálych cenách) na 42,7 mld. Sk. Vyššie ako pred rokom boli tržby za predaj, údržbu a o. . .

Obchod s NSR

Obrat zahraničného obchodu SR s Nemeckom za prvých 10 mesiacov tohto roka dosiahol hodnotu 239,916 mld. Sk, čo predstavuje rast oproti rovnakému obdobiu vlani o 21,7 %. (V dolárovom. . .

Živnostníci nie sú spokojní

Chcú väčšie zastúpenie v poradnom orgáne

Nespokojnosť s činnosťou Rady vlády pre malých a stredných podnikateľov (RVMSP) vyjadrilo v piatok predstavenstvo Slovensk. . .

Japonská ponuka

Japonská finančná inštitúcia KOKUSAI SECIRITIES CO. predložila rámcovú ponuku na poskytnutie úveru pre SR vo výške 13 až 15 miliónov USD. Ponuka ráta so splácaním počas troc. . .

Rieker obúva

Tržby vo výške 947,5 mil. Sk a výnosy 987 mil. Sk dosiahla za 9 mesiacov spoločnosť Rieker obuv, s. r. o., Komárno. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani zaznamenala firma 2,7-p. . .

Pre súkromné školy výhra

Kedy bude zákon o financovaní školstva?

Návrh zákonov o financovaní školstva, prechode zriaďovateľskej funkcie stredných odborných učilíšť a novely školského zákona st. . .

Intenzívne zmeny v strojárstve

Je odvetvie z najhoršieho už vonku?

Najväčší prepad produkcie zaznamenalo strojárstvo v roku 1994, keď v porovnaní s rokom 1989 vyrábalo iba 32 % tovaru. Po nár. . .

Nie sú v predaji

Hodinky značky Trophy, ktorých kovový náramok obsahuje rádioaktívny kobalt-60, v dôsledku čoho obchodný reťazec Carrefour vo Francúzsku zastavil ich predaj, sa na pulty slovens. . .

Vyššia produkcia

V októbri tohto roka pokračoval na Slovensku medziročný rast stavebnej produkcie. V porovnaní s októbrom 1999 sa zvýšila o 11,7 % na 7,2 mld. Sk. Jej úroveň ovplyvnil rast produ. . .

Aj cez internet

Známy výrobca odevov a. s. Makyta Púchov ponúka už svoje výrobky aj na internetovej stránke www.shopping.sk/makyta. Objednávka i potvrdenie dodávky prebieha e-mailovou poštou, to. . .

Pozadie veľmi výhodných cien

Nečestnými ťahmi za výsadným postavením na trhu s banánmi?

Očakávania, že obchodné reťazce prinesú zákazníkom nižšie ceny ako ostatné maloobchodné systémy, sa či. . .

Neplatičov stopli dodávky

Pohľadávky SSE Žilina dosahujú 3,7 mld. Sk

Krátkodobé pohľadávky Ssl. energetických závodov Žilina sú 3,7 mld. Sk pri ročných tržbách podniku v objeme asi 12 mld. Sk.. . .

Dnes majú dať nové ponuky

Pri predaji Slovenskej sporiteľne je otvorená otázka ceny

Záujemcovia o získanie 87,18-percentného podielu v Slovenskej sporiteľni, medzi ktorých patria dve rakúske a. . .

Uhlie na 29 rokov

Slovenská energetika pred integráciou

SR disponuje v súčasnosti vyťažiteľnými zásobami uhlia na úrovni 85 mil. ton. Priemerná ročná ťažba je 3 mil. ton, ťažba domácich zdroj. . .

Namiesto slov rýchla pomoc

Účinná americká podpora podnikateľom

Slovensko-americký podnikateľský fond (SAEF) pomáha formou majetkovej účasti alebo priamych úverov vytvárať nové pracovné príl. . .

Ani druhé kolo

Komentuje Zdena Rabayová

Minulý týždeň sa uskutočnilo druhé kolo výmeny dlhopisov FNM SR za akcie Slovnaftu. Kým prvé bolo určené len fyzickým osobám , druhé už aj právnickým.. . .

Zlá správa: zvíťazí sila

Komentuje Peter Višváder

Zo skončenej poslaneckej diskusie o návrhu štátneho rozpočtu vyplynulo pre občanov niekoľko zlých správ. V prvom rade je to nedisciplinovan. . .

Vážne vtipkovanie

Komentuje Vladimír Turanský

Parlament neodsúhlasil Koncepciu agropotravinárskej politiky do roku 2005. S týmto dokumentom boli už predtým ťažkosti v niektorých poradných org. . .

Môžem sa spoľahnúť len na seba

Bez lacných úverov a liberalizácie sa nepohneme z miesta

„Likvidovaním dovoznej prirážky budeme síce schopnejší konkurovať, ale nie až natoľko, aby to výraznejši. . .

Čo tak chovať pštrosa

Ešte nič, a už je záujem

Do finále súťaže inovatívnych podnikateľských zámerov Projekt 2000, ktorej zámerom je aktivizovať najmä regionálne podnikanie, dostal sa aj proj. . .

Ponuka atraktívnych služieb

Takmer šesť miliónov prehliadnutých stránok

Výrazné zmeny na webových stránkach ohlásila spoločnosť Kookee.com, prevádzkovateľ servera Post.sk. Kým od 1. januára 1. . .

Z diktátu nadbiehanie

V týchto dňoch podnikateľskú sféru zaujíma predovšetkým avizované zvyšovanie cien elektrickej energie pre veľkoodberateľov i menších podnikateľov. Pracovníci Slovenských . . .

Kupujúcich prilákali ceny

Výstava bude mať pokračovanie v marci

V Banskej Bystrici sa minulý týždeň uskutočnila tretia prezentačno-predajná výstava s cieľom propagovať predaj slovenských výro. . .

Doprastav chytil druhý dych

Problémy prináša útlm výstavby diaľnic

Stavebná spoločnosť Doprastav Bratislava dosiahla v treťom štvrťroku zisk vo výške 190 mil. Sk, čo v porovnaní s rovnakým o. . .

Úpadok chovu dobytka

Domáce ceny sú ovplyvnené vývozom

Odborníci predpokladajú, že koncom roka bude v slovenských chovoch necelých 637-tisíc kusov hovädzieho dobytka a do konca budúceho s. . .

Drobničky

l Americký prezident Bill Clinton vymenoval oblasť v okolí hôr Sangre de Cristo za národnú pamiatku z roku 1932, za národný park. Park Great Sand Dunes v južnom Colorade je domovom my. . .

Kto uživí planétu?

Vedci bubnujú na poplach – každých desať sekúnd sa narodí 30 ľudí, každý deň štvrť milióna a ročne pribudne na svete 90 miliónov ľudí. Podľa súčasných prepočtov má byť v roku. . .

Vybrali sme pre vás

Pred vyše dvadsiatimi rokmi sa na obrazovkách objavil televízny film slovenskej produkcie režiséra Jána Zachara Vynes na horu svoj hrob o hrdinstve mužov, ktorí sa odhodlali . . .

Fenomén John Lennon

Pred dvadsiatimi rokmi odišiel zo sveta populárnej hudby John Lennon. Zakladateľa slávnej britskej skupiny Beatles zastrelil 8. decembra 1980 pred jeho domom v New Yorku. . .

Blížia sa Grammy 2000

Vzhľadom na blížiaci sa termín konania akcie vyzývame všetkých vydavateľov a interpretov, ktorí v roku 2000 vydali hudobnú nahrávku, aby svoje tituly prihlásili na Zväz aut. . .

Tau neutríno

Odborníkom sa podarilo zachytiť tau neutríno – predposlednú časticu, ktorá im ešte chýbala do „zbierky“ nazvanej Štandardný model elementárnych častíc. Štandardný model je určitým u. . .

Bilancia licenčnej rady

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) v tomto roku udelila 28 a odňala 26 licencií na prevádzkovanie rozhlasového a televízneho vysielania. Z celkovo 302 vydaných. . .

Dni kolied kresťanov

AIA Centrum Viliam Ján Gruska Bratislava, Evanjelický a. v. cirkevný zbor Bratislava, Rímskokatolícky farský úrad Dolný Kubín, Rímskokatolícky farský úrad Dunajská Lužná, Ho. . .

Filmová ročenka 1990 - 1999

Publikáciu o filme na Slovensku za posledných deväť rokov vydal Slovenský filmový ústav a na knižný trh sa dostane spolu s pripravovanou druhou časťou koncom jan. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Hilda

v utorok Otília

V Českej republike

dnes Dana

v utorok Simona. . .

Zo Zbierky zákonov SR

Aj dnes pokračujeme v prehľade právnych predpisov, ktoré boli publikované v Zbierke zákonov SR. Uplynulý týždeň bolo uverejnené:

Zákon č. 404/2000 Z. z., ktorým sa mení . . .

Podnikatelia, pozor!

Termínovník povinností na tento týždeň

Do výplatného termínu úhrada

poistného (zdravotného, nemocenského a dôchodko. . .

Rádio Slovensko

00.05 - 05.00 Nočná pyramída

05.05 Dobré ráno

08.30 Adriana Krúpová: Naďa. Hra

09.30 Pop brífing. Informačný týždenník o slovenskej populárnej hudbe

10.00. . .

Pondelok 11. decembra

STV 1

*18.00*Kráľ dobytka. Brazílsky seriál

*19.00*Energia Zeme. Magazín

*19.15*Keno 10

*19.30*Noviny STV

*20. . .

. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 7. 12. 2000: Bratislava 100, 48, Sliač 98,56, Košice 99,72, Poprad 93,83, za 8. 12. 2000: Bratislava 99,99, Sliač 98,25, Košice 99,40, Poprad 93,48, za 9. 12. 2000: Bratislava 100,32, Sliač 98,27, Košice 99,33, Poprad 93,58.

Počasie

Dnes bude na niektorých miestach, najmä na západe, polooblačno. Teplo. Najvyššia denná teplota 3 až 8, na juhu stredného Slovenska a na juhozápade okolo 10 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 0 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6, na juhozápade prechodne okolo 8 m/s, v nižších polohách východného Slovenska len slabý premenlivý vietor. Na horách severozápadný vietor 10 až 15 m/s.V utorok bude oblačno, v nižších polohách miestami hmla. V priebehu dňa ďalšie pribúdanie oblačnosti a neskôr na severe občasný dážď, vo vrcholových polohách Tatier sneženie. V stredu bude zamračené a občasné zrážky na väčšine územia. Najnižšia nočná teplota 5 až 1, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7,35 a zapadne o 15,56 hod.

Amsterdamdážď12
Atényjasno15
Belehradoblačno10
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Bruseldážď10
Budapešťoblačno11
Bukurešťdážď7
Frankfurtzamračené9
Helsinkidážď5
Istanbulpolooblačno12
Kodaňdážď9
Kyjevdážď3
Lisabonjasno16
Londýnoblačno 14
Madridoblačno11
Milánopolooblačno12
Moskvadážď0
Oslojasno 2
Parížoblačno13
Prahaoblačno8
Rímpolojasno14
Sofiapolooblačno7
Štokholmzamračené4
Varšavadážď6
Viedeňoblačno10
Záhrebzamračené10
Ženevapolooblačno8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.