Hospodársky denník
USD48,823 Sk
EUR43,33 Sk
CHF28,657 Sk
CZK1,243 Sk
  Pondelok  11.Decembra 2000

Úpadok chovu dobytka

Domáce ceny sú ovplyvnené vývozom

Odborníci predpokladajú, že koncom roka bude v slovenských chovoch necelých 637-tisíc kusov hovädzieho dobytka a do konca budúceho sa stavy znížia o ďalších 20-tisíc kusov. Ako nám povedal riaditeľ odboru agropotravinárskeho marketingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Albín Marenčík: „Dosiahnutie obratu je biologicky limitované dlhým generačným intervalom, ktorý v závislosti od jednotlivých plemien predstavuje 4 až 5 rokov. Nechýbajú preto hlasy, že riešenie treba vidieť vo zvýšení dlhovekosti kráv. To sa dá dosiahnuť aj zaradením dojníc, vhodných na ďalšiu reprodukciu a v úžitkovosti nedosahujúcich výberovú hranicu chovateľa do chovateľského systému kráv bez trhovej produkcie mlieka. Medzi alternatívami riešenia nechýba ani návrh na obmedzenie vývozu vybraných kategórií dobytka prostredníctvom neautomatických licencií.“

V minulom roku sa zo SR exportovalo necelých 40-tisíc, za deväť mesiacov tohto roka 24-tisíc kusov hovädzieho dobytka. „S obmedzovaním vývozov nemôžeme súhlasiť, pretože práve to by na ďalší rozvoj chovov pôsobilo negatívne,“ hovorí ďalej A. Marenčík. Pribrzdenie exportu by podľa neho poznamenalo domáce odbytové ceny s následným poklesom záujmu poľnohospodárov o zvyšovanie počtov hovädzieho dobytka. Jediným perspektívnym východiskom je skvalitňovanie výživy, reprodukcie a plemenárskej práce, čo by malo nájsť primeraný odraz aj v dotačnej politike. Okrem toho by podniky mäsospracujúceho priemyslu mali uzatvárať s prvovýrobcami zmluvy minimálne na dva až tri roky. Chovatelia by tak získali odbytovú istotu doma a nemuseli ju hľadať vo vývoze, prípadne by sa snažili uspokojiť domáci aj zahraničný dopyt, čo by spôsobilo zvyšovanie počtov zvierat v chovoch.

Za diskutabilnú označil A. Marenčík aj problematiku preraďovania vyradených kráv dojných plemien do skupiny kráv bez trhovej produkcie mlieka. Podľa neho by to mohlo mnohých chovateľov viesť k špekuláciám v evidencii, keď za kravy bez trhovej produkcie mlieka by sa vykazovala aj časť tých, ktoré by sa ďalej dojili. Chovatelia by potom na ne poberali vlastne dva druhy dotácií - na mlieko i na kravy bez trhovej produkcie mlieka. „Aby sa tomu predišlo, mali by byť presne špecifikované čisté mäsové plemená, na ktoré by sa vzťahovala dotačná podpora chovu kráv bez trhovej produkcie mlieka.“

Andrej Pokojný

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.