Hospodársky denník
USD48,823 Sk
EUR43,33 Sk
CHF28,657 Sk
CZK1,243 Sk
  Pondelok  11.Decembra 2000

Bude sa euro ďalej posilňovať?

Pozornosť na svetových devízových trhoch sa minulý týždeň upriamovala predovšetkým na to, či US ekonomika bude pokračovať vo výkonoch z predchádzajúcich rokov, čo aj výrazne podporovalo dolár predovšetkým oproti euru, alebo či sa dostane do recesie. Ekonomické ukazovatele uverejnené v predchádzajúcich dňoch poukazujú na to, že rast ekonomiky USA sa začína spomaľovať. Predovšetkým rýchlejšie tempo rastu US hospodárstva oproti rastu ekonomík krajín eurozóny pomáhalo v predchádzajúcich rokoch presunu kapitálu do USA, a tým aj výraznému oslabovaniu eura. Rast US ekonomiky vyplýval predovšetkým z vysokej domácej spotreby, nízkej inflácie, čomu pomáhal aj silný dolár vďaka znižovaniu cien importov, úzky trh práce a dobrý výkon US akcií.

Zmena trendu

V poslednom období sa však situácia začína meniť. US akcie sa oslabujú, inflácia vďaka rastu cien ropy a až príliš dobrej spotrebe a situácii na trhu práce vytvára reálnu hrozbu do budúcnosti a takisto problémy okolo nového prezidenta zneisťujú investorov. Na trhu sa začínajú objavovať špekulácie, že vďaka týmto faktorom sa US ekonomika veľmi ľahko môže dostať do hlbokej recesie, podobne ako sa to stalo Japonsku v 80. rokoch. Utorkový prejav A. Greenspana týmto názorom výrazne pomohol, aj keď okamžitá reakcia akciových trhov na jeho vyjadrenia bola veľmi pozitívna. Z Greenspanových vyjadrení trh vydedukoval, že v snahe stlmiť prepad ekonomiky môžeme čakať zníženie sadzieb. Bude však zaujímavé, aký to bude mať vplyv na infláciu. Tieto faktory počas týždňa pomáhali predajom dolárov predovšetkým z eura. V pondelok kurz začínal na 0,8780, počas dňa sa dostal až nad 0,8920 po realizovaní viacerých stoploss príkazov. V utorok a stredu korekcia, rekordný rast NASDAQ-u po Greenspanových vyjadreniach, a tiež horšie ekonomické ukazovatele krajín EÚ sa dostali až pod 0,8780. V stredu po nástupe US trhov Greenspanove výroky o možnosti výrazného spomalenia rastu hospodárstva USA obrátili trend a euro sa posilnilo až na štvrtkové 0,8975, čo bola najvyššia úroveň od 5. septembra. V piatok korekcia po takmer dvojtýždňových ziskoch eura, ale aj dobré čísla o US novembrovej zamestnanosti dostali kurz k 0,8850. Pre ďalší vývoj kurzu bude podľa technickej analýzy dôležité, či sa euru podarí posilniť nad figúru 0,9. Týmto by sa prerazil dlhodobý klesajúci trend kurzu a otvorila by sa cesta smerom k 0,92 a neskôr k 0,98. Na opačnej strane je dôležitý suport na úrovniach 0,86, čo otvára cestu smerom k 0,8.

Rovnaký scenár

Obchodovanie libry oproti doláru bolo ovplyvnené tými istými faktormi ako obchodovanie eura oproti doláru. Na rozdiel od eura sa však ekonomika Veľkej Británie nachádza v rovnakom cykle ako US ekonomika. To však minulý týždeň nezabránilo tomu, aby sa kurz GBP/USD nepohyboval podobným smerom ako EUR/USD. V pondelok kurz začínal na úrovniach pod figúrou 1,44, počas dňa sa kurz vyšplhal až nad 1,4540, v utorok a stredu po ziskoch dolára oproti euru sa kurz vrátil až k 1,4310. Okrem piatka GBP/USD kopíroval EUR/USD, čo posilnilo libru nad štvrtkové 1,4480. V piatok aj napriek ziskom dolára oproti euru libra sa posilnila oproti doláru nad 1,45 vďaka predajom eura do libier. Obchodovanie sa však končilo na úrovniach 1,4440 po vyberaní ziskov. Pre ďalší vývoj kurzu bude dôležité, či sa libre podarí dostať nad 1,4550, čo by otvorilo cestu smerom k 1,48 až 1,5. V opačnom prípade sa kurz dostane k 1,39. Oproti euru sa libra pohybovala predovšetkým podľa sily eura oproti doláru. V pondelok kurz začínal na úrovniach 0,6090, vo štvrtok sa dostal až na 0,6208, čo bolo viac ako 4-mesačné maximum eura. Neskoršia korekcia a piatkové predaje libier US investorom vrátili kurz k 0,6110.

Neistý jen

Obchodovanie s jenom bolo počas týždňa ovplyvnené viacerými faktormi. Najdôležitejším negatívom pre jen bolo rozhodovanie o novej vláde. To pomohlo oslabiť jen na pondelkové úrovne nad 111,40. Predajom jenov pomáhali aj obavy z toho, že Japonsku môže výrazne uškodiť spomalenie rastu ekonomík USA a Kórey vďaka menším exportom do týchto krajín. Okrem piatka však na trhu prevládali nákupy jenov predovšetkým japonskými exportérmi. Oslabeniu dolára tiež pomohli správy o zavedení stimulačného balíka v objeme 4,8 bilióna jenov. To všetko pomáhalo jenu posilniť sa až k 110,3. V piatok lepšie čísla o US zamestnanosti a klientske nákupy libier z jenov pomohli doláru posilniť sa nad 111,20. Oproti euru sa jen pohyboval predovšetkým podľa pohybov EUR/USD, silné objednávky na predaje eura do jenov ovplyvňovali predovšetkým oslabovanie dolára oproti jenu. Kurz sa pohyboval nad 97,40 a pod figúrou 99.

Švajčiarsky frank takisto zaznamenal výrazné zisky oproti doláru. Vo štvrtok sa franku podarilo posilniť až k figúre 1,69, keď v pondelok obchodovanie začínalo na 1,7230 a pred dvoma týždňami sa kurz pohyboval nad 1,81. Franku okrem obáv z poklesu US ekonomiky pomáhala aj jeho povesť bezpečnej meny vďaka krízam v Turecku a US prezidentskej kríze. Oproti euru sa pohyboval v pásme 1,5080 až 1,5170.

Obavy z poklesu rastu US ekonomiky minulý týždeň výrazne pomohli aj austrálskemu doláru. V pondelok kurz začínal pod figúrou 0,54, vo štvrtok sa dostal až nad 0,55, v piatok korekcia a posilnenie dolára oproti euru vrátilo kurz k 0,5440. Oproti euru sa kurz pohyboval nad 1,6160 a pod 1,6320.

Oslabenie koruny

Česká koruna minulý týždeň nezačala dobre, v pondelok sa jej podarilo oslabiť z úrovní 34,660 až nad figúru 35. Dôvodov bolo viac. Najdôležitejším bolo posilnenie eura oproti doláru, čo sa odzrkadlilo aj v jeho posilnení oproti českej korune. Oslabeniu koruny pomohol aj presun časti devízovej splátky za predaj Českej sporiteľni do rezerv Českej národnej banky. Pozornosť sa obracala aj na politické tlaky na nového guvernéra ČNB, keď akékoľvek oslabenie nezávislosti centrálnej banky sa vníma ako negatívny signál pre investorov. Takisto kríza v Turecku pomohla oslabeniu koruny. V ostatné dni sa kurz pohyboval v pásme 34,750 - 35,050. V utorok sa kurz dostal na 34,750 po oslabení eura oproti doláru, v stredu a vo štvrtok však prevládali predaje korún. Figúra 35 však vytvára silnú rezistenciu, čo aj spôsobilo, že v piatok sa kurz vrátil k 34,850. Oproti doláru sa koruna pohybovala predovšetkým podľa pohybov kurzu dolára oproti euru. V pondelok sa obchodovanie začínalo na úrovniach 39,100, oslabenie eura dostalo kurz počas týždňa nad 39,6, vo štvrtok maximálne hodnoty EUR/USD pomohli korune posilniť sa k figúre 39. V piatok kurz skončil pri figúre 39,300. Aj keď volatilita kurzu bola relatívne vysoká, na trhu sa nezobchodovali väčšie objemy. Pri neúčasti zahraničných investorov sa na trhu realizovali predovšetkým klientske nákupy či predaje. Pre najbližší vývoj bude dôležité, či sa korune podarí trvalejšie oslabiť nad figúru 35. Väčšina investorov totiž očakáva, že do konca roka by sa kurz mal pohybovať v úrovniach 34,500 - 35,000. Prerazenie rezistencie 35,050 by však dostalo kurz na nové úrovne smerom k 35,500.

Ladislav Benedek

VÚB, a. s.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.