Hospodársky denník
USD48,823 Sk
EUR43,33 Sk
CHF28,657 Sk
CZK1,243 Sk
  Pondelok  11.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Reálna alternatíva?

Povstaním z miest a dlhotrvajúcim potleskom odmenilo viac ako 500 delegátov Smeru polhodinový príhovor svojho predsedu R. Fica na sobotňajšom vrcholnom orgáne tejto mimoparlamentnej strany, ktorý sa konal pri príležitosti jej ročnej existencie v Košiciach. Aj napriek prítomnosti niektorých pozvaných predstaviteľov parlamentných strán R. Fico v ňom podrobil kritike súčasnú domácu politickú scénu s dôrazom na politiku Dzurindovho kabinetu, ktorá sa odkláňa nielen od ideálov, ale aj od reality. Podľa neho je predpoklad, že dnešný neštandardný stav v slovenskej politike, kde dochádza k mnohým samolikvidačným procesom, bude pokračovať aj s dosahmi na občana. Smer preto vychádza s ambicióznym cieľom: nasledujúce obdobie má byť nástupcom politickej generácie s novými tvárami a prípravou na vládnutie. Snahou strany je dosiahnuť 25-percentné volebné preferencie a postaviť stabilnú budúcu vládu, v ktorej by nemali byť viac ako tri subjekty. R. Fico zdôraznil, že presne vedia, čo majú robiť do volieb a ako sa budú správať v prípade vstupu do novej vlády: nezostavovať ju na princípe strachu proti niekomu alebo v prospech niečoho, napríklad záujmu privatizovať, a tak jednorazovo a nakrátko zvýšiť životnú úroveň, ďalej odmietať ideologizovanie vecí a presadzovať politiku racionalizmu a pragmatizmu, ktorú nazval politikou tzv. tretej cesty. Jej úspešnosť sa má prejaviť okrem iného i v tom, že kým sa mnohé strany vybíjajú vo vnútorných problémoch, Smer 90 % svojich aktivít venuje verejnosti, občanom a iba ostatok sebe. Nedávno konané referendum považuje aj napriek jeho neúspešnosti za prejav elementárnej úcty k platnému právu a postoj strany označil za kapitál, ktorý zúročí v budúcnosti. Za politickú prioritu označil Fico vstup SR do EÚ. Aj keď nepoprel pozitívne kroky predchádzajúcich vlád v tomto smere, sám proces však má byť dôstojný a partnerský. Líder Smeru predstavil aj základné priority v prípade účasti v budúcej vláde. Má nimi byť podpora primárneho sektora, najmä v poľnohospodárstve, ďalej sekundárneho sektora – výroby, podnikania, zamestnanosti. Ďalšou prioritou je vzdelanosť a zavádzanie nových informačných technológií, aby mladí vzdelaní ľudia neodchádzali za hranice a napokon nastolenie poriadku a boj proti kriminalite, na ktorý súčasný kabinet nestačí. Keďže Smer desaťročné snahy o spoločensko-ekonomické reformy na Slovensku považuje za neúspešné, pretože sa nepodarilo zvýšiť výkonnosť ekonomiky Slovenska, predstavil na sneme svoju hospodársku stratégiu, ako jeden z troch jej programových pilierov, ktorej sa budeme venovať v najbližších dňoch. Východiská sú načrtnuté, otázkou ostáva, či bude strana schopná nájsť v podkapitalizovanej ekonomike dostatok zdrojov na jej realizáciu.

Zaujímavo odzneli pozdravy reprezentantov pozvaných strán, z ktorých boli najvrelšie od Ľ. Andrassyho V. Mečiara a M. Čiča. Možno z toho vari usúdiť aj budúcu zostava vládnej koalície. Fico neskôr uviedol, že Smer do volieb nevstúpi do žiadneho bloku, pôjde do nich samostatne a nevylúčil ani spoluprácu s HZDS, avšak bez jeho súčasného predsedu.

Ladislav Kulik

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 7. 12. 2000: Bratislava 100, 48, Sliač 98,56, Košice 99,72, Poprad 93,83, za 8. 12. 2000: Bratislava 99,99, Sliač 98,25, Košice 99,40, Poprad 93,48, za 9. 12. 2000: Bratislava 100,32, Sliač 98,27, Košice 99,33, Poprad 93,58.

Počasie

Dnes bude na niektorých miestach, najmä na západe, polooblačno. Teplo. Najvyššia denná teplota 3 až 8, na juhu stredného Slovenska a na juhozápade okolo 10 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 0 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6, na juhozápade prechodne okolo 8 m/s, v nižších polohách východného Slovenska len slabý premenlivý vietor. Na horách severozápadný vietor 10 až 15 m/s.V utorok bude oblačno, v nižších polohách miestami hmla. V priebehu dňa ďalšie pribúdanie oblačnosti a neskôr na severe občasný dážď, vo vrcholových polohách Tatier sneženie. V stredu bude zamračené a občasné zrážky na väčšine územia. Najnižšia nočná teplota 5 až 1, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7,35 a zapadne o 15,56 hod.

Amsterdamdážď12
Atényjasno15
Belehradoblačno10
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Bruseldážď10
Budapešťoblačno11
Bukurešťdážď7
Frankfurtzamračené9
Helsinkidážď5
Istanbulpolooblačno12
Kodaňdážď9
Kyjevdážď3
Lisabonjasno16
Londýnoblačno 14
Madridoblačno11
Milánopolooblačno12
Moskvadážď0
Oslojasno 2
Parížoblačno13
Prahaoblačno8
Rímpolojasno14
Sofiapolooblačno7
Štokholmzamračené4
Varšavadážď6
Viedeňoblačno10
Záhrebzamračené10
Ženevapolooblačno8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.