Hospodársky denník
USD48,823 Sk
EUR43,33 Sk
CHF28,657 Sk
CZK1,243 Sk
  Pondelok  11.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Málo peňazí i politickej kultúry

Návrh štátneho rozpočtu 2001 čaká na stredajšie hlasovanie

Ak za impulz na rozvoj firiem v prediskutovanom návrhu štátneho rozpočtu na rok 2001 považuje premiér M. Dzurinda fakt, že od 1. januára prestáva platiť dovozná prirážka a 11-percentné zníženie daní z príjmov právnických osôb, je to veľmi málo. Málo na to, že rast HDP má v roku 2001 dosiahnuť 3,2 %, že má klesnúť o takmer 4 % miera nezamestnanosti. Tento, podobne ako ostatné výroky a ich konfrontácia s realitou, ktoré premiér vyslovil pri vystúpení v NR SR k návrhu štátneho rozpočtu, poukazujú na slabiny tohto najdôležitejšieho zákona budúceho roka. Rokovanie o ňom sa skončilo v piatok s tým, že hlasovať sa začne v stredu tento týždeň. A poslanci veru budú mať čo robiť, aby ho za jeden deň schválili a splnili tak predpoklad koalície, že rozpočet bude do 15. decembra na svete. Veď rozhodovať budú o takmer stovke pozmeňujúcich návrhov. Rozdeliť ich možno do niekoľkých kategórií.

Do prvej a koncepčne najdôležitejšej patria odporúčania prerokované a schválené vo výboroch. Jednak na tieto návrhy bolo dostatok času, a potom, ide o kolektívne vyjadrenie názoru členov výborov. Vzhľadom na rozdielnu úroveň vystúpení poslancov v diskusii potom existujú ešte dve skupiny návrhov: tých, ktorí sa diskusii venovali seriózne a ktoré by bolo dobré zvážiť a napokon tých, ktorí ju brali len ako príležitosť na upozornenie svojej „aktivity“ v parlamente. Načo napríklad Ľ. Andrássy požaduje presun prostriedkov z VPS do miest na obnovu ich historického jadra, keď SDĽ brzdí reformu verejnej správy a jeho ministerka doslova drží obce a mestá už tretí rok pod hranicou rozvoja? Keby mali to, čo im patrí, netreba takéto nesystémové návrhy a spomenuté akcie si prefinancujú samy.

Ani spomenuté členenie návrhov poslancov však nič nezmení na tom, že väčšina z nich bude zamietnutá. Najmä opozičné, z dôvodu vzájomnej nevraživosti v parlamente, ktorá opäť poznamenala celú diskusiu. No neuspejú ani návrhy bez rozdielu straníckeho trička kvôli tomu, že vláda má presné finančné mantinely, kde sa môže pohybovať so schodkom. Všetky rezervy vyčerpala jej neschopnosť eliminovať deficit Sociálnej poisťovne a finančne náročná reštrukturalizácia bánk. Takže návrhy, ktoré by znamenali zvýšenie schodku v úhrne o 10 mld. Sk, nemajú šancu, nech sú akokoľvek racionálne a potrebné. Možno predpokladať, že sa schváli iba niekoľko zmien, ktorých podstatou sú presuny nepatrných finančných súm.

Tieto úvahy potvrdzuje niekoľko konkrétnych príkladov. Spomenuté obe a mestá sú na pokraji finančného prežitia, už niekoľko rokov rast ich podielu na daniach nedosiahol ani výšku inflácie. Rozdiel medzi požiadavkami ZMOS a návrhom rozpočtu je necelé tri miliardy. Hoci dnes má ešte premiér M. Dzurinda rokovať s reprezentáciou samospráv a hovorí sa o tom, že predsa len by o 1 mld. Sk. mali dostať viac, v návrhoch výborov prezentované zvýšenie, ako ich uvádza spoločná správa, gestorský finančný výbor (v ktorom sedí niekoľko starostov a primátorov!!!) neodporúča schváliť. Predmetom návrhov poslancov boli aj konkrétne investičné akcie ako oprava striech, príspevok na prevádzku škôl, zdravotníckych zariadení či detských domovov.

Diskusia opäť ukázala, že v SR nemáme na to, aby sme sa zaoberali vecnou správnosťou a opodstatnenosťou návrhov. Politickým predstaviteľom chýba na to politická kultúra, ale aj finančné prostriedky. Obviňovanie oboch táborov medzi sebou k ničomu nevedie: oba na tom majú rovnakú vinu. To je hlavná charakteristická črta, ktorá poznačila prípravu rozpočtu SR na rok 2001.

Peter Višváder

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 7. 12. 2000: Bratislava 100, 48, Sliač 98,56, Košice 99,72, Poprad 93,83, za 8. 12. 2000: Bratislava 99,99, Sliač 98,25, Košice 99,40, Poprad 93,48, za 9. 12. 2000: Bratislava 100,32, Sliač 98,27, Košice 99,33, Poprad 93,58.

Počasie

Dnes bude na niektorých miestach, najmä na západe, polooblačno. Teplo. Najvyššia denná teplota 3 až 8, na juhu stredného Slovenska a na juhozápade okolo 10 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 0 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6, na juhozápade prechodne okolo 8 m/s, v nižších polohách východného Slovenska len slabý premenlivý vietor. Na horách severozápadný vietor 10 až 15 m/s.V utorok bude oblačno, v nižších polohách miestami hmla. V priebehu dňa ďalšie pribúdanie oblačnosti a neskôr na severe občasný dážď, vo vrcholových polohách Tatier sneženie. V stredu bude zamračené a občasné zrážky na väčšine územia. Najnižšia nočná teplota 5 až 1, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7,35 a zapadne o 15,56 hod.

Amsterdamdážď12
Atényjasno15
Belehradoblačno10
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Bruseldážď10
Budapešťoblačno11
Bukurešťdážď7
Frankfurtzamračené9
Helsinkidážď5
Istanbulpolooblačno12
Kodaňdážď9
Kyjevdážď3
Lisabonjasno16
Londýnoblačno 14
Madridoblačno11
Milánopolooblačno12
Moskvadážď0
Oslojasno 2
Parížoblačno13
Prahaoblačno8
Rímpolojasno14
Sofiapolooblačno7
Štokholmzamračené4
Varšavadážď6
Viedeňoblačno10
Záhrebzamračené10
Ženevapolooblačno8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.