Hospodársky denník
USD48,823 Sk
EUR43,33 Sk
CHF28,657 Sk
CZK1,243 Sk
  Pondelok  11.Decembra 2000

Sebaisto v najťažšej kapitole

Čo žiada slovenské poľnohospodárstvo pri vstupe do EÚ?

Kapitola o pôdohospodárstve sa všeobecne považuje za najzložitejšiu v rámci predvstupových rokovaní s EÚ. Dokazuje to aj fakt, že EÚ registruje od kandidátskych krajín až 340 žiadostí o prechodné obdobia v tejto oblasti, zatiaľ čo vo všetkých ostatných je to len 170 požiadaviek. SR má 43 negociačných požiadaviek, ale z toho len šesť na prechodné obdobie a ďalších šesť v rámci legislatívnych úprav. Ani jednej z kandidátskych krajín, ktoré otvorili túto kapitolu už v júni 2000, sa doteraz nepodarilo túto kapitolu uzavrieť. Pritom ČR predložila 32 požiadaviek, Maďarsko 55, Slovinsko 13 a pod. Ich nároky sú podobné ako slovenské. Ako najproblematickejšia časť, ktorá vyvoláva značné obavy aj v členských štátoch EÚ, je oblasť dotačnej politiky EÚ, teda priame platby.

Slovensko bude požadovať prechodné obdobie na tri roky, teda do 31. decembra 2006 na dobudovanie integrovaného administratívneho a kontrolného systému, ďalšie požiadavky na prechodné obdobie sa vzťahujú na veterinárnu oblasť, niekoľko bitúnkov a prevádzkarní na produkciu mäsa vrátane hydinového a výrobkov z nich, ako aj na špecializované mliekarenské prevádzkarne a úpravu a spracovanie rýb a zariadenia na zhotovovanie vaječných produktov.

Po otvorení kapitoly o pôdohospodárstve budeme požadovať napríklad priznanie a poskytovanie priamych platieb na pšenicu, jačmeň, raž, ovos, kukuricu na zrno pestované na výmere 800-tisíc hektárov, na olejniny na výmere 150-tisíc ha, bielkovinové plodiny na výmere 42-tisíc ha. Na rokovania pôjdeme s požiadavkou stanovenia produkčných kvót bieleho cukru dovedna na 235-tisíc ton ročne, nastolíme právo na opätovnú výsadbu 800 ha vinohradov každoročne, a to až do roku 2010, ročnú kvótu výroby mlieka v objeme 1,2 mld. litrov. SR chce stanoviť aj národný limit 50-tisíc kráv bez trhovej produkcie mlieka, 130-tisíc kusov jatočných býkov a volov, požadovať budeme kvótu 300-tisíc bahníc a kôz vrátane 230-tisíc bahníc chovaných v znevýhodnených oblastiach. V snahe priblížiť sa EÚ Štátny fond trhovej regulácie bude prijatím zákona o podpore a organizovaní poľnohospodárskych trhov od 1. júla 2001 transformovaný na Intervenčnú agentúru typu, aké sú v krajinách EÚ.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.