Hospodársky denník
USD48,823 Sk
EUR43,33 Sk
CHF28,657 Sk
CZK1,243 Sk
  Pondelok  11.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Najskôr reformy, potom peniaze

Podnikne vláda konečne razantné kroky v zdravotníctve?

Zodpovedným za riadenie rezortu zdravotníctva nemožno určite vyčítať, že by v nedostatočnej miere skloňovali a používali slová ako transformácia či reforma. Pravdaže, iba verbálne. Toľko sľubovaný pozitívny efekt sa nie a nie dostaviť. V rezorte hrozia konkurzy, situácia v nemocniciach pri súčasnom systéme financovania sa stáva neúnosnou. Proti tomu stoja bez možnosti sa brániť a situáciu nejakou formou ovplyvniť naši lekári a ostatní zdravotnícki pracovníci. Väčšina našich medicínskych odborníkov je považovaná aj vo vyspelých krajinách v zahraničí za špičku v rôznych oblastiach. No v boji s tými na čele rezortu nemajú šancu. Problémom rezortu nie je len nedostatok financií, ale aj sám systém. Špecialisti na manažment z vyspelých krajín neodporúčajú v tejto situácii dolievať peniaze, hrozí totiž, že budú nenávratne stratené... Treba najskôr ozdraviť systém ich tokov. Z terénu sa napríklad ozývajú výhrady proti realizovanému plošnému nákupu onkologických liekov, jedna skupina je presvedčená, že šlo iba o stomiliónový obchod, ďalšia protestuje proti rozdeľovaniu, ktoré sa javí nielen ako nespravodlivé, ale aj nezvládnuté, pretože cytostatiká nie sú v nemocniciach rozdelené podľa potreby pacientov. Minister avizuje transformáciu. Vo štvrtok určil dokonca štyri sféry, ktorých sa má týkať, keď si o nej pohovoria ekonomickí ministri. Ešteže tam zaradil problematiku, ktorá vznikne z uplatnenia zákona o exekúciách a zákona o konkurze a jeho riešeniach. Podľa ministra R. Kováča by malo ísť o nové definovanie vlastníckych vzťahov s dôslednou deetatizáciou zdravotníckych zariadení. Analýzu hospodárenia systému zdravotnej starostlivosti a návrh opatrení na jeho zlepšenie chce predložiť na najbližšie rokovanie vlády. Avizoval napríklad reformu zdravotného poistenia, ktorej základom bude zmena systému poistenia na osobné účty. Výraznou inováciou by malo byť zrušenie platby poistného štátom - deti majú poisťovať rodičia a dôchodcovia si budú platiť poistné sami. Ich dôchodky sa musia zvýšiť presne o sumu, ktorú na ich poistné doteraz vynakladal štát. Zavedie sa aj možnosť doplnkového zdravotného poistenia a pripoistenia.

Niektoré kroky a výroky rezortného ministra pôsobia však odtrhnuto od života. V správe NKÚ je napríklad uvedené, že rastie napätie v zložkách verejných financií - v Sociálnej poisťovni, v Národnom úrade práce, vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni v dôsledku niektorých legislatívnych opatrení či nedostatočnej rýchlosti v reforme zdravotníctva. Je nevyhnutné, aby sa schodky v hospodárení uvedených a ďalších inštitúcií riešili systémovo a nie z dočasných a neopakovateľných príjmov z privatizácie. Kalkulácia s použitím mimorozpočtových zdrojov na iné účely a poskytovaním štátnych záruk sa započítava do schodku verejných financií. Tieto okolnosti ukazujú na nevyhnutnosť urýchlenia reformných krokov v zdravotníctve, školstve a sociálnej sfére (dôchodkové poistenie).

Ľudmila Koníková

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 7. 12. 2000: Bratislava 100, 48, Sliač 98,56, Košice 99,72, Poprad 93,83, za 8. 12. 2000: Bratislava 99,99, Sliač 98,25, Košice 99,40, Poprad 93,48, za 9. 12. 2000: Bratislava 100,32, Sliač 98,27, Košice 99,33, Poprad 93,58.

Počasie

Dnes bude na niektorých miestach, najmä na západe, polooblačno. Teplo. Najvyššia denná teplota 3 až 8, na juhu stredného Slovenska a na juhozápade okolo 10 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 0 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6, na juhozápade prechodne okolo 8 m/s, v nižších polohách východného Slovenska len slabý premenlivý vietor. Na horách severozápadný vietor 10 až 15 m/s.V utorok bude oblačno, v nižších polohách miestami hmla. V priebehu dňa ďalšie pribúdanie oblačnosti a neskôr na severe občasný dážď, vo vrcholových polohách Tatier sneženie. V stredu bude zamračené a občasné zrážky na väčšine územia. Najnižšia nočná teplota 5 až 1, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7,35 a zapadne o 15,56 hod.

Amsterdamdážď12
Atényjasno15
Belehradoblačno10
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Bruseldážď10
Budapešťoblačno11
Bukurešťdážď7
Frankfurtzamračené9
Helsinkidážď5
Istanbulpolooblačno12
Kodaňdážď9
Kyjevdážď3
Lisabonjasno16
Londýnoblačno 14
Madridoblačno11
Milánopolooblačno12
Moskvadážď0
Oslojasno 2
Parížoblačno13
Prahaoblačno8
Rímpolojasno14
Sofiapolooblačno7
Štokholmzamračené4
Varšavadážď6
Viedeňoblačno10
Záhrebzamračené10
Ženevapolooblačno8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.