Hospodársky denník
USD48,823 Sk
EUR43,33 Sk
CHF28,657 Sk
CZK1,243 Sk
  Pondelok  11.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Clinton by aj do tretice

„Američania sú najlepšie informovaní ľudia na svete, a preto nevedia vôbec nič,“ povedal o svojich súkmeňovcoch americký židovský spisovateľ Saul Bellow. Nobelovu cenu za literatúru dostal za iné diela. V tejto vete sa mu však podarilo vystihnúť mentalitu „najdemokratickejšieho“ národa na svete, nesmierne hrdého na svoje veľmocenské postavenie. Výsledok prezidentských volieb ukázal, že Američania vlastne dobre nevedia, ani čo sa deje u nich doma... Američania sa ako prví prehupli do nového informačného veku, internetová pavučina vďaka nim dobyla svet a vytvára základy novej ekonomiky a nového spôsobu života. Záplava informácií je však nepohodlná, lebo v úsilí vytvoriť si objektívny pohľad na svet núti správy selektovať. A práve táto neselektívna pohodlnosť (komu sa chce správy triediť a porovnávať, a kto na to vôbec má čas, keď „čas sú peniaze“) vedie k informačnej „závislosti“ od mediálnych koncernov. Tie v spoločnosti poznačenej uponáhľanosťou vlastne nie sú ničím iným ako svojskou verziou „fast food“ stánkov. Rýchlo sa najesť, rýchlo sa dopraviť do cieľa, rýchlo a často byť

Potvrdilo sa to v prípade CNN, ktorá v honbe za prvenstvom dvakrát vyhlásila nového prezidenta USA, čím predčasne odštartovala udalosti a spôsobila neskoršie telegramovo-blahoprajné faux-pas viacerých štátnikov. Dvakrát sa zmýlila. Tak trochu šok pre celú Ameriku, lebo vrátiť sa k reálnemu stavu vecí nie je také ľahké ako vrátiť pokazený hamburger... Bellow správne vystihol vzťah divák/konzument - médiá/poskytovateľ. Médiá vďaka svojim špecializovaným prieskumom vedia, pre akého diváka vysielajú, čo divák od nich očakáva, čo ho nudí a čo ho zaujíma. A tomu prispôsobujú štruktúru programov. Percentá sledovanosti sú mimoriadne dôležité. Počet divákov motivuje sponzorov! Aj preto je možné, že veľké komerčné televízne stanice a spravodajské siete idú s latkou kvality svojich programov dole a „najlepšie informovaní ľudia nevedia nič“.

„Najlepšie informovaní ľudia“ sú okrem toho zmätení. Boli zvyknutí, že povolebné nejasnosti sú súčasťou iných svetov - Afrika, Ázia, Latinská Amerika, východná Európa atď. Zisťujú, že pravda o voľbách má viacero tvárí, podľa toho, ako sa k situácii ten-ktorý sudca a právnik vyjadria. Kto sa má vyznať v paragrafoch? Sú teda voľby a ich občianska zaangažovanosť fraškou? Tvrdí to „nechcené dieťa“ americkej high-society, spisovateľ Vidal Gore, zhodou okolností bratranec Al Gora. Podľa neho je americký systém mŕtvy, lebo obaja kandidáti na prezidenta, obe politické strany predstavujú predovšetkým záujmy jednej a tej istej skupiny a prezident je iba „hlásnou trúbou koncernov“. Nepríjemná záležitosť. A kým Bush a Gore živia celé štáby právnikov, dosluhujúci prezident USA Bill Clinton položartom-polovážne pre časopis Rolling Stone vyhlási, že zamotanej situácii okolo budúceho šéfa Bieleho domu by pomohlo, keby ho opäť zvolili za prezidenta. Ľudia ho chcú aj napriek osobným prešľapom. Po tretí raz. To však 22. dodatok k ústave nepripúšťa. Jediný prezident, ktorý prezidentoval viac ako dva mandáty (štyri), bol Franklin Delano Roosevelt. Potom zaviedli dodatok. A Clinton si myslí, že to je reštriktívny anachronizmus. Že treba upraviť ústavu. A že by ešte mohol vládnuť. To isté urobil aj Alberto Fujimori v Peru a Američania, keďže sú veľmi dobre informovaní, vedia, ako nakoniec dopadol... V USA to však môže vyjsť. V budúcnosti. Zatiaľ však nedočkavo čakáme na najnovšie informácie o žalobách a odvolaniach oboch uchádzačov o štvorročný pobyt v Oválnej pracovni.

Iaromír Novák

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 7. 12. 2000: Bratislava 100, 48, Sliač 98,56, Košice 99,72, Poprad 93,83, za 8. 12. 2000: Bratislava 99,99, Sliač 98,25, Košice 99,40, Poprad 93,48, za 9. 12. 2000: Bratislava 100,32, Sliač 98,27, Košice 99,33, Poprad 93,58.

Počasie

Dnes bude na niektorých miestach, najmä na západe, polooblačno. Teplo. Najvyššia denná teplota 3 až 8, na juhu stredného Slovenska a na juhozápade okolo 10 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 0 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6, na juhozápade prechodne okolo 8 m/s, v nižších polohách východného Slovenska len slabý premenlivý vietor. Na horách severozápadný vietor 10 až 15 m/s.V utorok bude oblačno, v nižších polohách miestami hmla. V priebehu dňa ďalšie pribúdanie oblačnosti a neskôr na severe občasný dážď, vo vrcholových polohách Tatier sneženie. V stredu bude zamračené a občasné zrážky na väčšine územia. Najnižšia nočná teplota 5 až 1, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7,35 a zapadne o 15,56 hod.

Amsterdamdážď12
Atényjasno15
Belehradoblačno10
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno10
Bruseldážď10
Budapešťoblačno11
Bukurešťdážď7
Frankfurtzamračené9
Helsinkidážď5
Istanbulpolooblačno12
Kodaňdážď9
Kyjevdážď3
Lisabonjasno16
Londýnoblačno 14
Madridoblačno11
Milánopolooblačno12
Moskvadážď0
Oslojasno 2
Parížoblačno13
Prahaoblačno8
Rímpolojasno14
Sofiapolooblačno7
Štokholmzamračené4
Varšavadážď6
Viedeňoblačno10
Záhrebzamračené10
Ženevapolooblačno8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.