Hospodársky denník
USD48,944 Sk
EUR43,296 Sk
CHF28,657 Sk
CZK1,242 Sk
  Utorok  12.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Chýba podnikateľské správanie

Silne podkapitalizovaná ekonomika znásobuje ťažkosti

Drevostol Prešov so súčasným stavom 78 zamestnancov sa radí medzi firmy strednej veľkosti. V drevospracujúcom priemysle je etablovaná od roku 1992 bez zmeny právneho subjektu. Ako na firmu i na podobné spoločnosti vplývajú legislatívne kroky týkajúce sa úrokových sadzieb a konkurzu s cieľom uľahčiť ich makro- a mikroekonomiku, odpovedal Ing. Ondrej Matej, výkonný riaditeľ firmy.

- Pravdou je, že znížené úrokové miery sú veľmi účinnými vládnymi opatreniami v makroekonomike, je tu aj zákon o konkurze a vyrovnaní, ktorý platí štvrtý mesiac, ale jeho podstatná časť nadobudne platnosť od 1. februára 2001, čo znamená, že až po 30. dňoch od začiatku účinnosti môže dôjsť k podaniu

návrhu na konkurz.

Stav je dnes taký, že sa k týmto krokom zo strany vlády musia pridať aj jednotlivé inštitúcie, ktoré so spomínanými ukazovateľmi pracujú. To znamená, že v prípade úrokových mier sú to banky, a tam sa dostávame do začarovaného kruhu. Keďže ekonomika na Slovensku je v súčasnosti podkapitalizovaná (chýba zhruba 660 mld. Sk), staršie malé a stredné spoločnosti, pôsobiace na trhu od začiatku 90. rokov, sa dostali vďaka zlému hospodáreniu v predchádzajúcich obdobiach platením vysokých úverových zdrojov do ťažkej finančnej situácie. Tá sa odráža aj na hospodárskom výsledku, pretože ich majetok je väčšinou založený.

Mať iba dobrý projekt teda nestačí.

- Firma sa musí preukázať aj kladným hospodárskym výsledkom. Tieto spoločnosti, hoci majú majetok na ručenie úverov, ich zlá ekonomická situácia z predošlých období neumožňuje im splniť požadované prísne kritériá. Aj keď sa dokážu preukázať prognózami návratnosti projektov, banka sa v prvom rade pozerá na ich stav z predchádzajúcich rokov, a tak sa vytvára spomínaný

začarovaný kruh:

„staré“ spoločnosti existujúce na trhu od začiatku 90. rokov dokážu vypracovať dobré projekty, ale väčšinou ich ekonomické výsledky zlými podmienkami na získavanie finančných zdrojov neumožňujú splniť sprísňujúce sa kritériá bánk. Na druhej strane vznikajúce subjekty, ktoré ešte nemajú prepracovanú svoju ekonomiku, keď aj vypracujú projekt, nemajú ručenie, lebo za krátky čas v podkapitalizovanom hospodárstve jednoducho nemohli nadobudnúť majetok.

Čo očakávate od novely zákona o konkurze a vyrovnaní?

- Bol by v tom dobrý, keby prišiel do platnosti bez určitého dominového efektu a došlo by aj k zmene vlastníctva a vyrovnaniu vlastníckych vzťahov k pozemkom, budovám, pretože dnes je veľká ich časť založená v bankách. Súdne procesy sú však v súčasnosti neúčinné, je ťažké domôcť sa záložného práva či vymoženosti pohľadávky, a tým aj k očistenému nezaloženému majetku tak, by sa dala splniť podmienka v prípade novej firmy na čerpanie úverových zdrojov. Keďže podkapitalizácia našej ekonomiky je na druhej strane vyvážená vysokými úložkami v bankách, mali by sa začať aj tieto inštitúcie správať podnikateľsky. Mali by rešpektovať aj rizikovejšie projekty alebo i dobré, preukazujúce návratnosť, najmä vo firmách, kde ich ekonomika za uplynulé krátke obdobie nie je podľa predstáv finančníkov. Sfunkčnením trhu s cennými papiermi i kapitálového trhu by sa úložky takisto mohli dostať do obehu. Čiže znížiť nielen úrokovú mieru na výstupe,

na úveroch,

ale znížiť ju na takú mieru aj na vstupe, aby nebolo pre investorov zaujímavé žiť z výnosov úložiek v bankách, ale aby boli nútení investovať do hospodárstva jednotlivých podnikov. Aj my sa dodnes boríme s problémom, ako vytvoriť prevádzkový kapitál, čiže rýchle peniaze. Aj banky by si mali zobrať na seba určitý podiel zodpovednosti a podporiť dobré projekty. Najprv však treba odstrániť spoločného negatívneho menovateľa: podkapitalizáciu hospodárstva. Istým riešením na získanie zdrojov do podnikov by bola možnosť odkúpenia upísaných dlhopisov spoločností priamo bankami na dohodnutý termín splatnosti.

Ladislav Kulik

Amsterdamdážď12
Atényjasno14
Belehradpolooblačno10
Berlínoblačno10
Bratislavazamračené8
Bruseldážď11
Budapešťzamračené8
Bukurešťoblačno6
Frankfurtdážď10
Helsinkizamračené5
Istanbulprehánky9
Kodaňdážď7
Kyjevdážď3
Lisabonjasno16
Londýndážď13
Madridjasno10
Milánooblačno11
Moskvadážď so snehom0
Oslojasno4
Parížzamračené13
Prahadážď10
Rímjasno15
Sofiaoblačno5
Štokholmpolooblačno3
Varšavadážď7
Viedeňzamračené9
Záhrebpolooblačno11
Ženevazamračené10

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a časom na mnohých miestach dážď, najmä popoludní. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na juhozápade a miestami aj na západe a juhu stredného Slovenska okolo 10 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 3 stupne. Slabý vietor južných smerov, ktorý sa v západnej polovici Slovenska popoludní zmení na západný 3 až 6 m/s. V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. V priebehu dňa na západnom Slovensku postupne ubúdanie oblačnosti a zrážky ojedinele. Najnižšia nočná teplota 4 až 0 stupňov. Vo štvrtok prevažne veľká oblačnosť a zrážky už len lokálne od 800 m snehové. Nočná teplota 2 až -2 stupňov v dolinách aj chladnejšie, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severe Slovenska chladnejšie. Slnko vyjde zajtra o 7.36 a zapadne o 15.56 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.