Hospodársky denník
USD48,944 Sk
EUR43,296 Sk
CHF28,657 Sk
CZK1,242 Sk
  Utorok  12.Decembra 2000

Dolár spevnel oproti korune

Včerajšie obchodovanie na domácom devízovom trhu bolo opäť v réžii domácich klientov bánk, pričom prevládla konverzia devíz na koruny. Aj preto si koruna oproti euru polepšila, keď z otváracích 43,340 Sk/1 EUR sa v závere obchodovania dostala na 43,290 Sk/1 EUR (všetko devíza stred). Vývoj kurzu slovenskej meny oproti spoločnej európskej bude s veľkou pravdepodobnosťou až do konca tohto roka v réžii domácich klientov našich bánk a podnikov, pričom predaje a nákupy devíz budú približne vyrovnané. Objem nakúpených devíz bude hlavne v rukách podnikov splácajúcich úvery z devízových úverov.

Kurz koruny oproti americkému doláru bol včera ovplyvňovaný svetovými trhmi, na ktorých si dolár opäť upevňuje pozíciu pod vplyvom vývoja situácie okolo amerických prezidentských volieb. Na európskych trhoch sa dolár začal včera vymaňovať z trojtýždňové minima oproti euru, čo sa, samozrejme, odzrkadlilo aj na vývoji na parite koruna/dolár. Koruna oproti doláru včera stratila asi 50 halierov, keď z otváracích kotácií 48,800 Sk/1 USD klesla na zatváracích 49,235 Sk/1 USD. Oproti nemeckej marke bol zatvárací kurz 22,116 Sk/1 DEM, takže slovenská mena bola v závere obchodovania 28,73 % v depreciácii oproti bývalej centrálnej parite. Oproti českej korune končila včera slovenská na 1,2432 Sk/1 Kč. Česká mena včera mierne získala na eure a analytici predpokladajú, že kurz českej meny do konca roka porastie aj napriek rastúcemu deficitu obchodnej bilancie.

Keďže finančné trhy si viac sľubujú od politiky G. Busha (sľubované zníženie daní), každý výrok federálneho Najvyššieho súdu v prospech G. Busha zlepšuje predpoklady na posilňovanie dolára oproti európskej spoločnej mene. Naproti tomu výroky Najvyššieho súdu štátu Florida, ktoré doteraz posilňovali nádeje A. Gora, uberali na sile doláru. Vývoj na svetových trhoch včera - paradoxne - však neovplyvnilo skončené stretnutie hláv štátov európskej pätnástky.

Menej priaznivé pre dolár sú správy o vývoji zahraničného obchodu, ale aj ekonomického rastu v USA, ktorý v poslednom štvrťroku významne zaostal za výsledkami v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch. V prospech dolára nesvedčí ani vývoj na svetových trhoch s ropou. V uplynulom týždni klesla cena ropy vyvezená z krajín OPEC o vyše desať percent - zo začiatočných 30,92 na 27,25 USD za barel, za posledné dva týždne to bolo až vyše dvadsať percent. To sa, samozrejme, prejavilo aj na nižšej cene benzínu nielen v krajinách EÚ, ale aj u nás - včerajšie rozhodnutie Slovnaftu znížiť výraznejšie ceny benzínu možno len privítať. Dôvodom prepadu ceny ropy je prevaha ponuky nad dopytom. Aj preto je reálne očakávať, že ak bude cena ropy naďalej klesať, OPEC pri svojom najbližšom zasadnutí bude vážne uvažovať o znížení ťažby tejto komodity. (V tomto roku OPEC štyrikrát ťažbu zvyšoval.) Napriek tomu, čo sme povedali, je veľmi nepravdepodobné, že by sa cena ropy dostala na úroveň z roku 1998. Obavy, že by sa prepadla pod 22 dolárov za barel (čo je dolná hranica pásma 22 - 28 USD za barel, v ktorej by ju radi videli nielen producenti), sú zrejme neopodstatnené.

Anton Legéň

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.