Hospodársky denník
USD48,944 Sk
EUR43,296 Sk
CHF28,657 Sk
CZK1,242 Sk
  Utorok  12.Decembra 2000

Hlavné body novej zmluvy o EÚ

Európska rada sa včera dohodla v Nice na znení novej základnej zmluvy o EÚ, ktorá znamená reformu jej inštitúcií a umožňuje rozšírenie o nové krajiny. Zmluvu z Nice by mali šéfovia štátov a vlád slávnostne podpísať začiatkom budúceho roku, približne 18 mesiacov by mala trvať jej ratifikácia všetkými členskými štátmi a Európskym parlamentom.

Hlavné body novej zmluvy:

KVALIFIKOVANÁ VÄČŠINA - na summite schválili zrušenie jednomyseľnosti a zavedenia hlasovania kvalifikovanou väčšinou v 29 rôznych politikách EÚ a pri vymenúvaní šiestich postov - nepodarilo sa dosiahnuť dohodu o zrušení veta v politicky citlivých oblastiach ako dane, sociálna bezpečnosť, imigrácia a hraničné kontroly, kultúra, vysielanie, zdravie, vzdelávanie - kvalifikovaná väčšina sa rozšíri do obchodovania so službami a duševným vlastníctvom, Francúzsku sa však podarilo udržať veto, ktoré mu umožní ochranu jeho filmového priemyslu - kvalifikovaná väčšina v oblasti pomoci chudobnejším regiónom sa zavedie od roku 2007, ešte predtým však musí byť schválený rozpočet EÚ na šesť rokov.

PREROZDELENIE HLASOV - na summite rozhodli o prerozdelení hlasov členských štátov v Rade ministrov EÚ - Nemecko, Francúzsko, Británia a Taliansko budú mať 29 hlasov, Španielsko a Poľsko po 27, Rumunsko 15, Holandsko 13, Grécko, Česká republika, Belgicko, Maďarsko a Portugalsko po 12, Švédsko, Bulharsko a Rakúsko po 10, Slovensko, Dánsko, Fínsko, Írsko a Litva po sedem, Lotyšsko, Slovinsko, Estónsko, Cyprus a Luxembursko po štyri a Malta tri hlasy v rozhodovacom orgáne EÚ - spolu je to 346 hlasov, kvalifikovaná väčšina je 258 hlasov, blokujúca menšina 89 hlasov.

ZLOŽENIE A VEĽKOSŤ EK - v roku 2005 stratia veľké krajiny - Nemecko, Francúzsko, Británia, Taliansko a Španielsko svojho druhého komisára - každá krajina vrátane nových členov bude mať od tohto roku po jednom komisárovi, až pokiaľ počet krajín v EÚ nedosiahne 27. Potom stanoví EÚ trvalý strop na počet komisárov, ktorý musí byť nižší ako 27 - po zavedení stropu sa začne uplatňovať princíp rotácie, na základe ktorého sa budú členské štáty striedať v zastúpení v EK - právomoci predsedu EK sa posilnia, bude môcť odvolať komisára.

POSILNENÁ SPOLUPRÁCA - na summite sa dohodli, že skupiny ôsmich alebo viacerých štátov sa vo vybraných oblastiach môžu integrovať rýchlejšie za predpokladu, že ostatné krajiny majú možnosť sa pripojiť kedykoľvek k takejto skupine - dohoda neumožňuje posilnenú spoluprácu vo vojenskej a obrannej oblasti.

ĽUDSKÉ PRÁVA - lídri EÚ zmenili 7. článok, čím zjednodušili mechanizmus zaobchádzania s členským štátom, v ktorom hrozí odklon od spoločných európskych hodnôt v oblasti demokracie a ľudských práv - jedna tretina členských štátov môže požiadať o monitorovanie krajiny, ktoré však musia schváliť ministri EÚ deväťdesatinovou väčšinou - členské štáty musia postup konzultovať s EP.

DEKLARÁCIA O BUDÚCNOSTI EÚ - lídri EÚ sa dohodli na usporiadaní ďalšej konferencie o smerovaní európskej integrácie v roku 2004 - zaoberať by sa mala rozdelením moci medzi Bruselom a členskými štátmi, štatútom Charty základných práv, postavením národných parlamentov a zjednodušením zakladajúcich dohôd európskych spoločenstiev bez zmeny ich obsahu - nová konferencia nebude prekážkou rozšíreniu, kandidátske krajiny, ktoré v jej čase ukončia prístupové rozhovory, sa na nej plnohodnotne zúčastnia, ostatné budú prizvané ako pozorovatelia - záväzok je samostatnou politickou deklaráciou, nie je súčasťou Zmluvy z Nice.

(TASR/Hd)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.