Hospodársky denník
USD48,996 Sk
EUR43,197 Sk
CHF28,721 Sk
CZK1,242 Sk
  Streda  13.Decembra 2000

Zásah centrálnej banky

Prezentáciu Menového programu Národnej banky Slovenska na rok 2001 možno popri diskusii o vládnom návrhu zákona o štátnom rozpočte v Národnej rade SR považovať za najdôležitejšiu udalosť včerajšieho dňa. Správu o jeho hlavných zásadách prinášame na prvej strane nášho denníka.

Menový program NBS na budúci rok možno podľa bankových analytikov považovať za opatrný, ale reálny. Centrálna banka vo svojich odhadoch makroekonomického vývoja volila širšie intervaly. Dôvody sú pochopiteľné. Napokon, zdôraznila to aj Elena Kohútiková, viceguvernérka NBS, je to hlavne neujasnenosť harmonogramu úpravy regulovaných cien, s ktorým sa ráta v budúcom roku. Napriek nezhodám, ktoré panujú v tripartite, podľa I. Mikloša, podpredsedu vlády, je vo vláde podpora zvýšiť regulované ceny od 1. januára budúceho roka. Avšak ani vláda sa zatiaľ nezhodla na tom, o koľko. Podstatná časť návrhov na zvýšenie cien (plyn, energia a napokon aj cestovné) je podľa navrhovateľov determinovaná aj vývojom na svetových komoditných a finančných trhoch. Je to teda nielen cena ropy, plynu a pod., ale aj vývoj kurzu slovenskej koruny oproti americkému doláru. Ten je však v podstatnej miere v réžii svetových finančných trhov - rozhoduje hlavne vývoj na parite dolár/euro. (Mimochodom, svetové trhy očakávajú s napätím výsledok amerických prezidentských volieb a prípadné víťazstvo G. Busha by podľa analytikov otvorilo cestu k ďalším kurzovým ziskom dolára oproti spoločnej európskej mene.) Straty eura na dolári by mohli vykompenzovať zisky koruny na spoločnej európskej mene. Výraznejšie posilňovanie koruny oproti euru je však málo reálne a, napokon, aj málo želané - skomplikovalo by totiž vývozy. Pritom rast exportu je zatiaľ hlavným ťahúňom domáceho ekonomického rastu.

Lepšie podmienky podnikateľskej sfére by malo priniesť rozhodnutie centrálnej banke znížiť od začiatku budúceho roka povinné minimálne rezervy na päť percent. Pritom podľa viceguvernérky sa mieni centrálna banka postupne priblížiť k dvom percentám, ktoré sú štandardom aj v EMÚ. Zníženie objemu povinných minimálnych rezerv, samozrejme, zvýši závislosť bankového sektora od sterilizácie (centrálnou bankou) prebytku korunovej likvidity sektora. Nižšie povinné minimálne rezervy síce uvoľnia prostriedky pre podnikovú sféru, v žiadnom prípade sa však nedá rátať s tým, že by priniesli zmenu v úverovej politike. Tá sa bude čoraz viac blížiť k štandardom ekonomicky vyspelého sveta.

Diskontná sadzba bude od roku 2002 rovnaká ako vyhlasovaná limitná sadzba NBS pre dvojtýždňové repo obchody s komerčnými bankami. Tieto zmeny podľa viceguvernérky súvisia so zavedením kvalitatívnych nástrojov v riadení menovej politiky centrálnej banky. Navyše, sú v súlade s konvergentnými snahami SR, ako aj NBS k EÚ. Od januára roku 2002 centrálna banka zruší poskytovanie lombardného úveru a zmenkových úverov. Zmenkové obchody sa rastom sterilizačnej pozície bankového sektora a poklesom úrokových sadzieb na medzibankovom trhu stali neatraktívnymi. Pritom ani objem stanovený centrálnou bankou nebol využívaný.

Anton Legéň

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.