Hospodársky denník
USD48,996 Sk
EUR43,197 Sk
CHF28,721 Sk
CZK1,242 Sk
  Streda  13.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Plusom je stabilný rast cenovej hladiny

NBS korigovala odhad ekonomického rastu SR a predstavila menový program na rok 2001

Národná banka Slovenska (NBS) upravila odhadovanú úroveň rastu reálneho hrubého domáceho produktu (HDP) na rok 2000 na 2,1 % v porovnaní s predchádzajúcim očakávaním 2,5-percentného rastu. Hlavným dôvodom na tento krok bolo výrazné spomalenie ekonomického rastu SR v prvom polroku, ktorý bol spôsobený najmä znížením spotreby domácností a štátnej správy, ako aj nižšou tvorbou hrubého kapitálu. Predstavitelia centrálnej banky vyslovili spokojnosť s relatívne stabilným rastom cenovej hladiny, keď koncoročná inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien by sa mala pohybovať v rozpätí 8,4 - 8,7 %. Vzhľadom na vytýčený inflačný cieľ na tento rok 8,8 - 9,9 % môžeme hovoriť o jednoznačne pozitívnom vývoji, no prípadný dosah týchto ukazovateľov na pokles úrokových sadzieb je v súčasnosti takmer nulový. Kontinuálne rastúci export slovenského hospodárstva pomohol výrazne znížiť záporné saldo obchodnej bilancie, keď spolu so slabším domácim dopytom ovplyvňujúcim nižšiu dynamiku importu v tomto roku sa dá očakávať koncoročný deficit bežného účtu platobnej bilancie okolo 2 % z HDP. Aj napriek určitému predražovaniu dovozu v sektore surovín, ktoré bolo podmienené vysokými svetovými cenami ropy a vývojom kurzu USD/SKK nedošlo k prehĺbeniu deficitu. Tieto dva faktory súčasne pôsobili aj opačným smerom, keď pozitívne vplývali na bilanciu služieb prostredníctvom rastu príjmov v doprave. Tento rok bol jedinečný, čo sa týka prílevu priamych zahraničných investícií do ekonomiky, ktoré by ku koncu roka mali dosiahnuť 60 mld. Sk, čo je takmer dvojnásobok minuloročnej hodnoty. Sektor verejných financií sa vyvíja podľa predpokladov, keď tohtoročný rozpočtový deficit 18 mld. Sk a fiskálny deficit 28 mld. Sk je reálne dosiahnuteľný.

Stabilná pozícia slovenskej koruny a cien strategických surovín a dodržanie podmienky neprekročenia 4-percentnej úrovne fiskálneho deficitu z HDP, to sú kľúčové východiská menového programu NBS na rok 2001. Nezanedbateľným determinantom najmä v súvislosti s rastom cenovej hladiny je výplata dlhopisov Fondu národného majetku v celkovej výške 27 mld. Sk. Rovnako problematicky v tejto súvislosti vystupuje aj plnenie harmogramu regulovaných cien, keď počas budúceho roka by malo dôjsť k ich zvýšeniu o 16,6 %, čo predstavuje k celkovej inflácii príspevok vo výške 3 %. Avizované radikálnejšie uvoľnenie štátom kontrolovaných cien bude mať nevyhnutne vyšší dosah na vývoj miery inflácie v SR.

Na budúci rok očakáva NBS oživenie hospodárstva a jeho rast odhaduje v intervale 2,8 - 3,2 %. Ťahúňom slovenskej ekonomiky sa má stať prebúdzajúci domáci dopyt v oboch hlavných kategóriách - investičnej a spotrebiteľskej. Stabilná úroveň zahraničného dopytu dáva šancu výraznejšieho rozmachu slovenskej ekonomiky. V prípade tvorby hrubého domáceho kapitálu sa rovnako očakáva oživenie, ktoré je odpoveďou na proces reštrukturalizácie a privatizácie bankových subjektov. Vstup kapitálovo silne vybavených zahraničných bánk nevyhnutne rozširuje priestor na zníženie úrokových sadzieb z úverov a následné zvýšenie ich atraktivity pre podnikateľské subjekty. Rast súkromnej spotreby sa výraznejšou mierou nepremietne do neúmerného rastu inflácie. Rast konkurencieschopnosti podnikateľských subjektov, ako aj vysoká miera nezamestnanosti tento dosah eliminujú. V posledných mesiacoch tohto roka došlo k výraznejšiemu rastu producentských cien, ktoré sa postupom času prejavia aj v náraste spotrebiteľských cien v prvých mesiacoch tohto roka. Na základe týchto predpokladov odhaduje NBS priemernú ročnú infláciu v intervale 6,6 - 8,5 %. Jadrová inflácia sa má pohybovať okolo 3,2 - 5,3 %. Relatívne široký interval odôvodnila viceguvernérka E. Kohútiková v súčasnosti nejasnou budúcou úpravou regulovaných cien, pričom tieto rozpätia budú v priebehu roka upravené s ohľadom na skutočne schválené cenové úpravy.

Ako nevyhnutný pokrok sa javí aj doplnenie Bankovej Rady NBS o troch nových členov. Takto sa výkonný orgán centrálnej banky stal po prvý krát od jej existencie naplno funkčný. S platnosťou od 1. decembra tohto roka sa novými členmi BR NBS stali E. Jurzyca, J. Košnár a K. Mrva.

Marcel Tirpák

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami, najmä na severe a východe, prehánky alebo občasný dážď, od 2000 m sneženie. Neskôr miestami polojasno. Najvyššia denná teplota 6 až 10, pri celodennej hmle okolo 4 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr v západnej polovici územia západný až severozápadný vietor 3 až 7, na horách 10 až 15 m/s. štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od 1000 m snehové. V piatok veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. V priebehu dňa sa hranica sneženia od západu zníži na 800 m. Nočná teplota klesne na 1 až -3, vo štvrtok na juhozápade okolo 3, denná teplota vystúpi na 1 až 5, na juhu vo štvrtok miestami okolo 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.37 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamdážď9
Atényjasno14
Belehradzamračené9
Berlínpolooblačno12
Bratislavaoblačno9
Bruseldážď9
Budapešťzamračené8
Bukurešťpolooblačno8
Frankfurtpolooblačno13
Helsinkidážď3
Istanbulzamračené11
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené4
Lisabondážď14
Londýnpolooblačno10
Madridzamračené9
Milánooblačno9
Moskvadážď0
Oslodážď6
Parížpolooblačno13
Prahaoblačno10
Rímjasno15
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď7
Varšavadážď9
Viedeňoblačno11
Záhreboblačno11
Ženevapolooblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.