Hospodársky denník
USD48,996 Sk
EUR43,197 Sk
CHF28,721 Sk
CZK1,242 Sk
  Streda  13.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bola to len bitka veľkých o moc

Malé krajiny sa v Nice vlastne stali obeťami kupčenia

V histórii najdlhší a v podstate nedokončený summit EÚ v Nice zostal malým kandidátom a dovolíme si tvrdiť, že azda aj komisárom členských krajín pätnástky stáť v hrdle ako nedozreté víno. Ak sa pred vrcholnou schôdzkou hovorilo o potrebe deklarovania dátumu rozšírenia únie o krajiny východnej a strednej Európy, dnes sa stalo ono rovnaké rozširovanie len prázdnym sloganom. Podľa britského denníka Daily Telegraph sa jeho použitie dobre hodí do odpovede na odbitie všetkých kritických hlasov, podľa Guardianu hostiteľ summitu zabudol, na čo hostia do Nice cestovali a ujasňoval východiskové pozície jednotlivých účastníkov, ktoré boli už dávno známe. Jediným „čiastkovým“ prívetivým gestom voči kandidátskym krajinám tak podľa Financial Times bolo, že aspoň Belgicko - snažiac sa vlastne zachrániť seba - bojovalo do poslednej chvíle za všetky malé, a povedzme si otvorene - nefavorizované krajiny. Hoci Rumunsku tak prihodili podľa Guardianu o hlas navyše, bude v nej mať oveľa menší vplyv, než si v podstate zasluhuje vzhľadom na svoju veľkosť a počet obyvateľov. Viac pravdepodobne očakávali aj samotní komisári, dokonca aj jednotlivé krajiny. Fínsky premiér Paavo Lipponen vraj nebol s výsledkami summitu spokojný vôbec, lebo zložitý hlasovací systém umožní niektorým krajinám celkom ľahko blokovať rozhodnutia, keď sa únia rozšíri.

Takže, najmarkantnejší výsledok celého summitu je, že veľké krajiny si urobili summit pre seba a proti malým členom a budúcim krajinám. Aj keď sa totiž o summite hovorilo ako o príprave na rozšírenie, bola to skutočne najmä bitka o moc medzi veľkými. V Nice prehrali menšie členské štáty a Európska komisia, ktorá je tradične ich zástancom. Summit naznačuje najmä ďalší presun vplyvu z Bruselu smerom k vládam veľkých členov. No ako vždy, najdôležitejšie rozhodnutia sa aj teraz odložili, a tak je „chaotický kompromis z Nice len prelúdiom k zložitej reforme únie,“ uviedol napríklad Independent.

Podľa francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca dosiahnutá „nedokončenᓠdohoda zaostáva za nádejami, ktoré boli pred summitom v Nice. Všeobecný názor zo summitu EÚ v Nice je taký, že jeho výsledky sú výrazne nižšie, ako boli vopred oznamované ambície. Chudobná bilancia naznačuje, že integrácia do EÚ a rozšírenie únie na viac ako 20 krajín možno dosiahla politické limity, ktoré treba vziať do úvahy v diskusiách o budúcej architektúre EÚ. Európske ambície niektorých krajín - najmä Veľkej Británie a Švédska - zaostávajú za tým, čo si želajú ostatné členské krajiny EÚ. „Malé krajiny“ v EÚ odišli s pocitom, že sú obeťami „kupčenia“ v Nice, lebo nové prerozdelenie moci v EÚ budúcich rokov posilní veľké krajiny. Posledná noc „preťahovania lana“ v Nice sa však skončila kompromisom: Nemecko, ktoré chcelo, aby sa uznal jeho demografický primát, nakoniec pristalo na rovnaký počet hlasov v Rade ministrov ako Francúzsko, ktorému hrozilo urobenie ústupku v tomto smere. Chirac sa teda mohol spokojne vrátiť do Elyzejského paláca bez toho, aby Berlínu dovolil stáť o „prorocký“ stupienok vyššie. O polnoci vstúpili do ringu proti „arogancii veľkých“ aj „malí“, jeden za druhým - Portugalsko, Belgicko, Luxembursko, Rakúsko, Švédsko a Fínsko, aby si tiež vydobyli svoje hlasy v Rade ministrov, aj keď s ústupkami.

Slovensko však vraj môže byť podľa vicepremiéra P. Hamžíka s výsledkami v Nice spokojné. „Pre Slovensko ako kandidátsku krajinu je dôležité, že môžeme vstúpiť do efektívne fungujúcej únie. Teraz už inštitucionálne neexistujú žiadne skutočné prekážky na rozšírenie EÚ,“ zdôraznil.

Historickú zmluvu by však mohol odmietnuť EP, čím by sa zablokoval celý dokument. Ani britskí konzervatívci nechcú ratifikovať dohodu v prípade, že sa v parlamentných voľbách na jar budúceho roka dostanú k moci.

(TASR/ČTK/sb)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami, najmä na severe a východe, prehánky alebo občasný dážď, od 2000 m sneženie. Neskôr miestami polojasno. Najvyššia denná teplota 6 až 10, pri celodennej hmle okolo 4 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr v západnej polovici územia západný až severozápadný vietor 3 až 7, na horách 10 až 15 m/s. štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, od 1000 m snehové. V piatok veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. V priebehu dňa sa hranica sneženia od západu zníži na 800 m. Nočná teplota klesne na 1 až -3, vo štvrtok na juhozápade okolo 3, denná teplota vystúpi na 1 až 5, na juhu vo štvrtok miestami okolo 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.37 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamdážď9
Atényjasno14
Belehradzamračené9
Berlínpolooblačno12
Bratislavaoblačno9
Bruseldážď9
Budapešťzamračené8
Bukurešťpolooblačno8
Frankfurtpolooblačno13
Helsinkidážď3
Istanbulzamračené11
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené4
Lisabondážď14
Londýnpolooblačno10
Madridzamračené9
Milánooblačno9
Moskvadážď0
Oslodážď6
Parížpolooblačno13
Prahaoblačno10
Rímjasno15
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď7
Varšavadážď9
Viedeňoblačno11
Záhreboblačno11
Ženevapolooblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.