Hospodársky denník
USD49,51 Sk
EUR43,378 Sk
CHF28,84 Sk
CZK1,249 Sk
  Štvrtok  14.Decembra 2000

Prekvapujúci obrat ropných futurít

V priebehu utorkového obchodovania svetové ceny ropy zachytili klesajúci trend, ktorý dominoval aj počas uplynulého týždňa. Trh zachytil predpovede Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA), podľa ktorých sa celosvetové zásoby ropy budú zvyšovať v dôsledku vyššej produkcie krajín združenia OPEC. Podľa agentúry by k nárastu zásob malo dochádzať aj v zimných mesiacoch, aj keď v tomto ročnom období sa zásoby zo zvýšenej miere čerpajú a väčšinou sa znižujú. Na oslabenie cien čierneho zlata vplývalo aj uvoľnenie časti strategických rezerv tejto komodity v USA. Za posledné dva týždne zlacnela ropa o približne 6,5 USD za barel, čo je pokles o viac ako 20 %. Obchodníci pozorne sledovali aj predpovede počasia, ktoré by malo podľa odborníkov relatívne teplé, aj keď oblasť severovýchodného pobrežia USA zasiahla chladná vlna. Ceny ropy však zatiaľ reagujú vo vyššej miere na predpoklad rastu zásob ropy ako na počasie. Januárový Brent klesol až na popoludňajších 27,14 USD/b a na NYMEX-e sa januárové futurity na ropu skĺzli priebežne na 29,37 USD/b.

Neskoré posilnenie

V záverečnej časti seansy sa vývoj neočakávane otočil, keď obchodovanie ovládlo pokrývanie krátkych pozícií a posilnilo januárové futurity na záverečných 29,68 USD/b, čo je nárast oproti predchádzajúcemu finišu o 18 centov. So stratou však končili obchodovanie ropné deriváty. Januárový vykurovací olej si odpočítal 2,15 centa na 96,12 USc/g a januárový benzín prišiel o nepatrných 0,01 centa na 76,53 USc/g.

Pretrvávajúca skepsa ruských dodávok paládia v priebehu budúceho roka vplývala na utorkové obchodovanie s kovmi na európskych burzách. Cena tohto vzácneho kovu, ktorý sa využíva v automobilovom priemysle, sa vyšplhala až k úrovni 940 USD/oz, popoludní sa cena fixovala na 932 USD/oz. Americká burza NYMEX zaregistrovala nový rekord marcových futurít 950 USD/oz, seansu však paládium finišovalo na hodnote 931,15 USD/oz so ziskom 12,1 USD. Podľa niektorých analytikov je cena tohto kovu príliš nadhodnotená, podľa iných zasa možno očakávať ďalšie posilňovanie až nad hladinu 1000 USD.

Skepsa a nedôvera

Skepsa obchodníkov vyplýva z nedôvery k obnoveniu exportu a kontraktov s Japonskom zo strany silných ruských spoločností Almazjuvelirexport a Norilsk Nickel, ktoré ovládajú ruský trh paládia. Napriek tomu, že posilnenie zaznamenala aj platina, diferenciál medzi jej cenou a cenou paládia sa stále rozširuje. Januárová platina poskočila v New Yorku o 5,5 USD na 619,6 USD/oz a v Londýne sa stabilizovala na 620 USD/oz, avšak prémia pre paládium prekročila hranicu 300 USD. Trh je menej závislý od ruských dodávok platiny a navyše trend v automobilizme ukazuje, že producenti automobilových katalyzátorov nahrádzajú platinu drahším a vzácnejším paládiom.

Obchodovanie so zlatom bolo v utorok mimoriadne ospalé. Jeho cena sledovala vývoj kurzu eura oproti US doláru, ktorý sa po rozhodnutí Najvyššieho súdu USA o zastavení ručného prepočítavania hlasov v prezidentských voľbách prevážil v neprospech spoločnej európskej meny. Spotová cena zlata sa v závere ustálila na 270,5/271 USD/oz so stratou 10

(REUTERS, ČTK/jp)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.