Hospodársky denník
USD49,51 Sk
EUR43,378 Sk
CHF28,84 Sk
CZK1,249 Sk
  Štvrtok  14.Decembra 2000

Nejasná budúcnosť Japonska

Počas stredajšieho obchodovania v Ázii zažil japonský jen jeden zo svojich zlých dní, keď proti nemu hrali dve skutočnosti - správa Tankan a rozhodnutie amerického Najvyššieho súdu. Jen sa postupne oslaboval, až sa dostal na svoje 16-mesačné minimum oproti americkému doláru nad úrovňou 112,50 JPY/1 USD. Oproti euru si takisto pripísal straty až nad hranicu 98,70 jenu za euro. Najvážnejšou príčinou bola štvrťročná správa Tankan, ktorú vydáva japonská centrálna banka. V nej sa aj napriek určitým pozitívam, ktoré však boli nadviazané na minulosť, prejavilo určité spomalenie rastu japonských producentov. Vzhľadom na to, že v poslednom čase prenikli na verejnosť správy o postupnom znižovaní sily japonského oživenia, si teda väčšina investorov z tejto správy vybrala negatívne informácie, čím ospravedlnila svoje predaje jenových aktív.

Víťaz známy

Ďalším plusom pre americký dolár bolo vyjadrenie Najvyššieho súdu Spojených štátov amerických, ktorým v podstate stanovil za víťaza prezidentských volieb guvernéra Busha juniora. Navyše tesne nad hranicou 112 jenov za dolár sa nachádzali mnohé stop-loss príkazy, čo prehĺbilo prepad japonského jenu. Dolár sa oproti jednotnej európskej mene po rozhodnutí Najvyššieho súdu USA posilnil až k hodnote 0,8715 USD/1 EUR, čo predstavuje jedenapoltýždňové maximum dolára. Viacerí investori si však myslia, že aj napriek antiintervenčnému postoju G. Busha má euro to najhoršie za sebou, lebo teraz sa nachádza na oveľa lepšej pozícii ako pri ostatnom intervenčnom zásahu Európskej centrálnej banky.

Po nástupe európskych obchodníkov na trh si euro postupne začalo polepšovať a dostalo sa z denného minima. Na zlepšenie pozície jednotnej európskej meny oproti americkému doláru bolo viac dôvodov. Jedným bolo posilnenie eura v páre s japonským jenom k 98,80 JPY/1 EUR, ďalším bol záujem o nákupy eura od viacerých investorov, ktorí považovali úroveň v okolí 0,8720 za vhodnú na realizáciu týchto nákupov.

Vplyv bánk

Nemenej dôležitou bola aj správa, že niektoré európske centrálne banky nakupovali euro, aj keď iba na komerčné účely, čo však bolo signálom pre investorov na uzatvorenie svojich špekulatívnych pozícií. Postupne sa euro dostalo až k hranici 0,8820 USD/1 EUR, čo bolo podporené horšími výsledkami amerického maloobchodného predaja, ktorý klesol o 0,4 % v porovnaní s očakávaním rastu o 0,1 %. Postupne sa však dolár spamätal a posilnil k 87,50 amerických centom za jedno euro.

Trend oslabovania japonského jenu pretrval aj počas európskej seansy, keď sa dostal oproti americkému doláru na úrovne nad 112,70 JPY/1 USD.

Česká koruna sa aj napriek pozitívnemu výsledku ukazovateľa HDP nevymanila z relatívne úzkeho pásma od 34,670 do 34,730 CZK/1 EUR. Rast HDP za tretí štvrťrok bol 2,2 %, čo bolo síce v súlade s odhadom ČNB, ale výrazne lepšie ako odhadoval trh s hodnotou v priemere 1,76 %.

Tomáš Kraus

VÚB, a. s.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.