Hospodársky denník
USD49,51 Sk
EUR43,378 Sk
CHF28,84 Sk
CZK1,249 Sk
  Štvrtok  14.Decembra 2000

Aktualizácia starej aféry

Ilegálne zbrane opäť prúdili aj cez Slovensko

Graz (TASR) - K rozsiahlym prehliadkam objektov, zhabaniu písomností a databánk došlo v utorok v rakúskom Korneuburgu v strojárskej fabrike Liezen (MFL) - nástupkyne smutne známej spoločnosti Noricum, ktorá ilegálne vyvážala zbrane do krízových oblastí. Podľa vyšetrovateľov v Korneuburgu je dôvodné podozrenie, že aj nástupnícka spoločnosť MFL vyvážala zbrane do Iraku a Iránu, a to opätovne cez Slovenskú republiku.

V prípade Norica to boli dodávky kanónov do krízových oblastí a v prípade Liezenu v súčasnosti zase dodávky náhradných dielcov cez Slovensko. Na rozsiahlych prehliadkach v závode a na zhabaní písomností, obchodných dokumentov a počítačových dát sa podieľali okrem hospodárskych kriminalistov a príslušníkov polície aj príslušníci špeciálnej jednotky na boj proti terorizmu (EBT), uviedla včera rakúska tlačová agentúra APA.

Prokurátorka Sieglinde Pucherová z korneuburskej prokuratúry potvrdila, že došlo k razii v spomínanej spoločnosti a podľa nej na ďalšie informácie je „ešte priskoro“. Ako uviedla, prehliadky boli vykonané na základe oznámenia o trestnom čine. Rakúsky denník Kleinen Zeitung vychádzajúci v Grazi však včera uviedol, že udanie prišlo od poslanca za rakúskych zelených Petra Pilza, ktorý zohral dôležitú úlohu aj pri odhalení aféry Noricum. S veľmi veľkou pravdepodobnosťou aj súčasný prípad úzku súvisí so škandálom Noricum z 80. a 90. rokov.

Keďže delá typu GHN-45, ktoré boli predmetom ilegálneho obchodu Norica, sa používajú v Iráne a Iraku doteraz. Je pravdepodobné, že tentoraz jej nástupnícka spoločnosť MFL predáva cez Slovensko náhradné dielce na tieto kanóny do krízových oblastí. Nástupnícka spoločnosť Norica MFL bola v roku 1994 v konkurze a odkúpila ju aj s menom istá hornoštajerská spoločnosť. MFL sa zaoberá výlučne vojenskou technikou.

Trestné oznámenie v afére okolo nelegálnych dodávok zbraní do krízových oblastí Iraku a Iránu cez Slovensko podal pre podozrenie z porušenia zákona o vojenskom materiáli a ohrození neutrality parlamentný klub rakúskych zelených už pred tromi rokmi - 2. decembra 1997. Pre rakúsku tlačovú agentúru APA to včera potvrdil poslanec za rakúskych zelených Peter Pilz. Už vo februári 1997 boli podľa neho v súvislosti s touto aférou zadržané tri zbrojné dodávky: v Kremse zaistili rakúski colníci 20 paliet komponentov pre delá GHN-45, ďalšie časti sa podarilo zadržať na letisku Schwechat pri Viedni a tretiu zásielku komponentov v celkovom objeme 42,2 tony v Bratislave. Cieľovou stanicou všetkých troch dodávok mal byť Teherán.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.