Hospodársky denník
USD49,51 Sk
EUR43,378 Sk
CHF28,84 Sk
CZK1,249 Sk
  Štvrtok  14.Decembra 2000

Česť, prestíž a tolerancia sa nedajú kúpiť

M. Dzurinda a E. Kukan na Hospodárskom klube o integrácii Slovenska do európskych štruktúr

Včerajšie 41. riadne zhromaždenie a celkovo 108. podujatie Občianskeho združenia Hospodársky klub (NEF) bolo jeho posledným v tomto tisícročí. Symbolickými, aj keď čisto pracovnými boli v tomto smere aj jeho témy a hostia. Za prítomnosti 140 členov klubovej komunity , veľvyslanca Francúzska v SR Georgesa Vaugiera, zástupcov diplomatických misií USA, Ruska, Poľska a Švédska, predstaviteľov domácej a zahraničnej finančnej a podnikateľskej sféry vystúpil premiér Mikuláš Dzurinda. Hovoril o práve v parlamente schválenom štátnom rozpočte Slovenska, reštrukturalizácii bankovej a podnikovej sféry. Samozrejme, že sa dotkol nedávnych rokovaní o rozšírení Európskej únie v Nice, ktoré hodnotil veľmi pozitívne (podstatnú časť jeho vystúpenia uverejňujeme z prvej strany).

Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan analyzoval vo svojom vystúpení medzinárodnú politiku Slovenska a jej dosahy na podnikateľskú sféru. Hovoril o členstve SR v OECD, integračných snahách a otázkach, ktoré ich komplikujú (prvú časť jeho vystúpenia uverejňujeme z prvej strany, diskusiu s členmi klubu prinesieme v najbližších dňoch).

Správca Hospodárskeho klubu a šéfredaktor Hospodárskeho denníka Peter Kasalovský klubu v krátkosti zhrnul tohtoročnú

klubovú činnosť.

„Potvrdil nespokojnosť so sebou samými. Azda je to slovenskou tradíciou, že najviac spokojnosti akoby bolo na vrcholkoch výkonnej moci a v niektorých politikoch. Nie vždy sa však vypláca držať sa tradície. Boli sme aj náchylní pochopiť obavu z otvorenosti, trebárs aj obavu z politickej nepopulárnosti, keby bol doceňovaný faktor času, sústredenosť na problémy a ich rozhodné, verejnosti ozrejmené tvrdé - nekompromisné, avšak transparentné a efektívne riešenia.“ Pripomenul, že vláda síce spracovala strednodobý plán, ale je veľmi-veľmi vzdialený od najširších vrstiev občanov. Teda od tých, ktorých by sa mal bytostne týkať. Mali by mu veriť a na tom základe byť občiansky trpezliví, ochotní byť lepší ako naši konkurenti. Ide o celospoločensky a dlhodobo prijateľný plán všestranného rozvoja našej krajiny, ktorého ústrednou postavou je práve občan zamestnávaný. Prioritne však občan či subjekt - zamestnávateľ. Ten, ktorý je skôr zaznávaný ako uznávaný. Zaznela aj otázka, či mohla byť

transformácia lepšia.

„Mohla. Zaplatili sme dosť a budeme ešte platiť takpovediac daň za nedávnu minulosť, keď naši politici rozhodovali príliš spontánne a neraz pod vplyvom tých najhorších ľudských vlastností (nie cností!). Príliš veľa otáznikov je v našom živote. Aj o vymáhateľnosti práva, o justícii a občianskej bezpečnosti. O dostupnosti zdravia a vzdelania. O zdravom rozume v hospodárskej politike. O hodnotovej orientácii a iných ťpríliš človečích maličkostiachŤ. Ešte máme veľký ľudský kapitál. Aj neodhalený, aj nevyužitý a neraz odmietaný. Stále je tu a medituje v tom najlepšom zmysle slova, ako to urobiť, aby sa v tejto krajine lepšie, slobodne, ale disciplinovane, a tiež bezpečnejšie žilo. Práve to je parketa Hospodárskeho klubu. Spätosť a spájanie sa, to bola a bude naša devíza,“ uzavrel krátku bilanciu a myšlienkové zázemia Hospodárskeho klubu.

Zakladajúci členovia klubu potom

odovzdali ocenenia

trom laureátom, ktorí si ich pre pracovné zaneprázdnenie nemohli prevziať pri nedávnom vyhlasovaní výsledkov klubovej a čitateľskej ankety. Za Prominenta ekonomiky roku 2000 bol vyhlásený Jozef Uhrík, ktorý sa v VI. ročníku celoklubovej ankety umiestnil na druhom mieste.

Laureátom výročnej ceny Zlatý biatec 2000 sa stal predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda za novú politickú alternatívu a na základe 5. miesta v tajnom hlasovaní z 26 prijatých nominácií a Ján Roland Burger, prezident Prvej stavebnej sporiteľne za snahy o rozvoj bytovej výstavby a na základe 8. miesta v spomínanom tajnom hlasovaní.

Ocenenia prevzali v slávnostnej atmosfére, ktorú vhodne dopĺňala sinatrovská pieseň Moja cesta od sólistu Gustav Brom Big bandu Berca Balogha.

V závere Peter Kasalovský pripomenul najbližšie podujatie v prvom roku nového storočia. Bude 42. riadnym zhromaždením 12. januára 2001, keď hosťom klubu bude Ferdinand Piech, vrcholný predstaviteľ Volkswagenu, jedna z najzaujímavejších osobností nielen automobilizmu a Nemecka, ale aj svetového priemyslu. Ferdinand Piech bol vyhlásený za 36. zahraničného laureáta ceny Zlatý biatec 2000.

Peter Višváder

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.