Hospodársky denník
USD48,983 Sk
EUR43,279 Sk
CHF28,751 Sk
CZK1,245 Sk
  Piatok  15.Decembra 2000

Tripartita bez dohody

Vláda dnes o cenách

Ani na druhom mimoriadnom rokovaní o zvyšovaní regulovaných cien partneri tripartity včera nedospeli k zhode. Dôvodom bol odmietavý postoj Konfederácie odborových zväzov k cenovým úpravám. A tak sa bude dnes týmito problémami na mimoriadnej schôdzi zaoberať vláda. Každý z partnerov mal svoje argumenty. Podľa E. Machynu sú odborári pripravení vynútiť si rokovania o valorizácii miezd aj formou nátlakových akcií a protestov. Viceprezident AZZZ J. Kollár očakáva, že vláda uváži argumenty zamestnávateľov. Osobitne zdôraznil požiadavku AZZZ zvýšiť ceny plynu pre veľkoodber len o 10 %, vyššia miera by totiž znamenala veľký dosah najmä pre chemické podniky. Za plyn, ktorý sa používa na technologické spracúvanie, by sa podľa J. Kollára malo platiť menej ako za plyn používaný na vykurovanie. Chýba mu v rezortných návrhoch analýza postupu v prípade poklesu svetových cien plynu.

I. Mikloš považuje úpravy cien za ekonomickú nevyhnutnosť a podmienku zachovania ekonomickej stability. Ich odkladanie by malo pre obyvateľov podľa jeho názoru oveľa horšie následky. I. Mikloš v súvislosti s mimoriadnym zasadnutím tripartity uviedol, že v prípade zvýšenia cien elektrickej energie súhlasila KOZ s 15-percentným zvýšením pre domácnosti a 12-percentným zvýšením pre podnikateľov, AZZZ SR navrhla zvýšenie o 15 % pre domácnosti a o 11 % pre podnikateľov. Návrh MH SR však ráta s 20-percentným zvýšením pre domácnosti a 10-percentným nárastom cien pre podnikateľov.

V prípade zvyšovania cien plynu, kde MH navrhuje 25-percentný cenový nárast pre domácnosti, 15-percentný pre maloodberateľov a 30-percentný pre veľkoodberateľov, mali zamestnávatelia a odbory tiež výhrady. KOZ navrhla 12-percentný nárast cien pre domácnosti, AZZZ zase 45-percentný cenový nárast pre domácnosti a 10-percentný pre podnikateľov.

Zamestnávatelia súhlasili so zvýšením cien v osobnej železničnej doprave o 15 %, odborári len s 10-percentným zvýšením. Zamestnávatelia ani odborári však nesúhlasili s návrhom MDPT na zvýšenie cien v pravidelnej autobusovej doprave o 20 %. AZZZ navrhla 15-percentné zvýšenie a KOZ súhlasila len so zvýšením o 7 %. Rezortný návrh na zvýšenie cien poštovného o 9,9 % si získal podporu AZZZ, avšak KOZ súhlasila len so 7 %. Podobne zhodnotili sociálni partneri aj návrh na zvýšenie cien vodného a stočného o 20,3 %, s ktorým zamestnávatelia súhlasili a KOZ pristúpila len na 12-percentné zvýšenie cien v tejto kategórii. AZZZ tiež súhlasila s návrhom Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR na zvýšenie platieb za nájomné asi pre 5 % obyvateľstva, žijúceho v štátnych bytoch, o 45 %, odborári súhlasili len s 30-percentným zvýšením. Napokon Ministerstvom financií (MF) SR navrhovaná 20-percentná úprava maximálnej ceny tepla (350 Sk/GJ) si našla podporu u zamestnávateľov, odborári súhlasili s jej zvýšením len o 12 %.

Vláda dnes nebude rokovať len o výške zvýšenia, ale aj o tom, ku ktorému dátumu sa bude realizovať. I. Mikloš v tejto súvislosti uviedol, že jeho názor je blízky názoru ministerstva hospodárstva.

(lk)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.