Hospodársky denník
USD48,166 Sk
EUR43,301 Sk
CHF28,744 Sk
CZK1,244 Sk
  Pondelok  18.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Slabinou trhu práce je najmä lacná sila

Nezamestnaných je veľa, ale odborníci v Bratislave a okolí ešte stále chýbajú...

Na Slovensku pracuje v súčasnosti 2,1 mil. . . .

Ani prvý, ani posledný

Peter Kasalovský

Mediálne, stranícke, a potom priam všestranné kameňovanie Pavla Kanisa sa skončilo jeho vzdaním sa. Aj keď mám dosť dôvodov myslieť si, že nepresvedčenie . . .

Negatívny dosah na rodiny

Ďalšie zdražovanie, zlacňovať sa nebude, ide o každú korunu

Elektrina, plyn, teplo, nájomné, voda, telefóny, mestská doprava, železnica, pošta a lieky - to všetko bude . . .

Česť a prestíž si nekúpite

Nominácie sa prijímajú od 2. januára do 30. októbra 2001

Garant ocenení Hospodárskeho klubu Zlatý biatec a Prominent ekonomiky P. Kasalovský vyhlasuje nominačné obdobi. . .

Lahôdky pre Ivora?

V súvislosti so zaujímavými riešeniami š. p. SPP o Naftoprojekte Poprad sme požiadali o prehodnotenie stanoviska ministra hospodárstva SR Ľ. Haracha. Okrem iných dokumentov sa n. . .

SAD ráznym krokom...

Privatizáciu Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) sme po mnohých rokoch čakania konečne v októbri odštartovali. Každý jeden podnik sa bude privatizovať samostatne, pričom tent. . .

Po novom doplnkové dôchodkové poistenie

Zákonom č. 409/2000 Z. z. bol novelizovaný zákon č. 123/1996 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom poistení zamestnancov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. . . .

Pokles rezerv

Celkové devízové rezervy bankového sektora SR klesli oproti predchádzajúcemu týždňu o 151,6 mil. USD na 5,52 mld. USD. NBS zaznamenala zníženie devízových aktív o 175,7 mil. USD na 3. . .

Výrazne horšie

Bilancia zahraničného obchodu Francúzska sa skončila v októbri deficitom 760 mil. EUR, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď deficit predstavoval iba 1 mil. EUR, výrazn. . .

Maďarsko stráca

Priemyselná výroba v Maďarsku sa v októbri znížila o 1,8 % oproti predošlému mesiacu, keď naopak o 0,3 % vzrástla. Výsledok však značne zaostáva aj za rovnakým mesiacom minulého . . .

Vypájanie medzičlánkov

Komentuje Ladislav Kulik

Už v polovici roka, keď bolo jasné, že sa kúpa hutníckej časti VSŽ korporáciou U. S. Steel stane skutočnosťou, americkí manažéri dali najavo, že. . .

Nový rok, nové rozhodnutia

Konkurencia bánk zvyšuje nároky trhu

Akcionári Poľnobanky Bratislava rozhodli nielen o navýšení základného imania o 2 mld. Sk, ale aj o zmene pôvodne plánovaného ha. . .

Likvidačné krátenie zdrojov

Prevádzka štátnych sociálnych zariadení ohrozená

Prevádzka štátnych zariadení, ktoré poskytujú sociálne služby, je v budúcom roku ohrozená. Dôvodom je presun 1. . .

Štvrté kolo

Štvrté kolo výmeny dlhopisov FNM za akcie Slovnaftu Bratislava sa začne dnes a potrvá do 22. decembra. Fond na mimoriadnom zasadnutí schválil zníženie ceny akcie v porovnaní s tretím. . .

Z auta pod nôž

Pri dopravnej nehode v piatok pri Starých Horách v okrese Banská Bystrica, ktorú zavinil vodič ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského, prišli o život dvaja ľudia a šiesti sú . . .

Pamätné mince

NBS dáva v stredu do predaja pamätné trimetalové mince v hodnote 5000 Sk vydané pri príležitosti tretieho tisícročia. Táto unikátna minca je vyrobená zo striebra, zlata. Po stranác. . .

Strany a hnutia

SNS - A. Malíková vyhlásila, že v najbližších dňoch sa voči jej osobe pripravuje cielená diskreditačná kampaň. Na tlačovej besede v piatok zdôraznila, že SNS je jediná strana, kt. . .

Straty ŽSR

Železnice Slovenskej republiky dosiahli za desať mesiacov tohto roku stratu vo výške 2,11 mld. Sk, pričom oproti očakávaniu straty to predstavuje menej o 259,8 mil. Sk. Je to výsledo. . .

Na ekológiu

Štátny fond životného prostredia SR bude rovnako ako v minulosti poskytovať dotácie na ekologické akcie aj v roku 2001. Na kompletné hodnotenie projektov treba predložiť žiadosti na . . .

Mierny zisk

Hodnota produkcie Vagónky Trebišov dosiahne tento rok zhruba 250 mil. Sk, čo je o 10 % viac ako vlani a rok skončí s miernym ziskom. Dodávky pre ŽSR tvoria až 70 % jej produkcie. Zv. . .

Stavebné sporenie

Stavebná sporiteľňa VÚB Wüstenrot poskytla občanom za 11 mesiacov tohto roka na financovanie bývania 5,2 mld. Sk. Hodnota zdrojov, poskytnutých od roku 1993 na bytové účely p. . .

Milión pračiek

Whirlpool Poprad potreboval na výrobu prvého milióna päť rokov, druhý milión vyrobili za 18 mesiacov a napokon tretiu miliónovú sériu stihli za jediný rok. Kým tržby spoločnosti . . .

Ešte v decembri

Definitívne uzavretie vyjednávania vrátane mzdového rastu znamená podpísanie dodatku č. 2 ku Kolektívnej zmluve na roky 1999 - 2002 medzi prezidentom U. S. Steel J. H. Goodishom . . .

Súhlas stavebného úradu

Na horách chýbajú protilavínové zábrany

Lavínové zábrany, ktoré vybudovali v horstve v Nízkych Tatrách pred vyše 30 rokmi, nie sú už funkčné. Dokonca väčšinu z nich, ak. . .

Chýba jahňacie a ovčie mäso

Revitalizačný program s pomocou štátu

V Sielnici pri Zvolene sa v piatok stretli najlepší chovatelia oviec na Slovensku, zo šľachtiteľských, z rozmnožovacích a exp. . .

Víza sťažili prechod hraníc

Turistické centrá majú byť poloprázdne

Zavedenie vízovej povinnosti pre občanov Ruska a Bieloruska spôsobí v novom roku asi 10- až 20-percentné zníženie počtu hostí. . .

Sme bezprávny štát?

Komentuje Ľudmila Koníková

Z viacerých strán sa ozývajú hlasy o bezprávnosti nášho štátu. Nie vždy však v súvislosti s najťažšou kriminalitou, čiernou ekonomikou alebo p. . .

Úver na „modré“ oči

Komentuje Rudolfa Vallová

Podľa záverov nedávneho finále súťaže inovatívnych podnikateľských zámerov Projekt 2000, mali neočakávané medzery v marketingovom pláne a prepočt. . .

Výhody pružného trhu práce

Komentuje Eleonóra Bujačková

Pružnosť trhu práce je rozhodujúca nielen pre ľudí, ale aj pre dôležité makroekonomické rozhodnutia. Väčšina ekonómov hodnotí pružnosť t. . .

Proxar v znamení príprav na kvalitatívne zmeny

Máloktorej slovenskej firme sa podarí, aby v hodnotení za mimoriadne podnikateľské výsledky v udeľovaní výročnej ceny Trendu ako Firma roka 2000 s. . .

Ako podnikať

Postreh V. Turanského

„Pri výstavbe novej fabriky vznikajú niekedy aj nedorozumenia medzi investorom a stavbármi. Ale vzájomná komunikácia musí byť vždy pozitívna. Niekedy síce a. . .

Štát nemá dôvod podporovať výstavníctvo

Bratislavskú Inchebu navštívi ročne tritisíc podnikateľov

Incheba Bratislava, a. s., patrí medzi významné výstavnícke spoločnosti v strednej Európe. Ka. . .

VÚB Kabát

Významná mäsospracujúca akciová spoločnosť Kabát Holding, ktorá ešte v roku 1998 s dosiahnutými tržbami 1,512 mld. Sk figurovala v najsilnejšej desiatke slovenských potravinárskych fir. . .

Priveľa smoly sa lepí na päty

Istrochem sa pripravuje na novú svadbu

Istrochem Bratislava plánuje uzavrieť tento rok so stratou 60 mil. Sk, oznámil generálny riaditeľ Stanislav Podmanický. Med. . .

Cieľom je prilákať kapitál

Zahraničného investora treba presvedčiť

Vláda SR vzala na vedomie zámer budovania priemyselného parku Záhorie, ako rozvojový program na podporu prílevu priamych zahr. . .

Autobusy na slovenské cesty

Tendenčné parametre diskriminujú výrobu

Predpokladané tohtoročné výkony Slovenských automobilových opravovní (SAO) Lučenec by mali dosiahnuť 152,74 mil. Sk. Očakáva. . .

O šerosleposti

Medzinárodnému tímu vedcov z americkej University of Calgary v štáte Alberta sa podarilo objaviť gén, ktorý je zodpovedný za niektoré poruchy zraku. Konkrétne ide o šeroslep. . .

Sex ako liek?

Vedci sú jednotní a tvrdia, že šport chráni pred infarktom. Je však z tohto hľadiska sex športom osobitého druhu a môže mať rovnaký účinok? Britský vedec Ebraim v týchto dňoch . . .

drobničky

Už 120 000 vstupeniek bolo predaných a rezervovaných na najnovší český muzikál Monte Christo . Cena lístkov na muzikál režiséra Jozefa Bednárika, skladateľa Karla Svobodu a textára Zde. . .

Underground v metre

V londýnskom metre sa chystajú prevratné zmeny. Starosta britskej metropoly si totiž na vyriešenie problémov s podzemnou dráhou nedávno najal amerického manažéra, ktorý. . .

Hlavné mesto sveta v obraze

„Jednoducho som sa zaľúbil do tohto mesta. Počas piatich rokov som ho dokonale spoznal. Najviac ma fascinovala tolerancia a lojalita ľudí v ňom žijúcich voči životu a. . .

Praktický zdroj informácií

Na koniec roka 2000 pripravilo edičné oddelenie Slovenského filmového ústavu (SFÚ) grafický redizajn obalov videokaziet Zlatého fondu slovenskej kinematografie. Obaly. . .

Vybrali sme pre vás

Režisér Juraj Nvota siahol po predlohe amerického prozaika Nathaneela Westa a vybral si pre televíznu inscenáciu jeden z jeho dramatických príbehov, odohrávajúcich sa medzi d. . .

Fajčiarov káva chráni

Kofeín a nikotín nie sú najzdravšou kombináciou, ale španielski vedci nedávno zverejnili, že pitie kávy môže fajčiarov ochrániť pred vznikom rakoviny močového mechúra. . .

Vedci prinášajú nádej

Nový liek, ktorý by mohol znamenať záchranu pre pacientov trpiacich chronickou formou leukémie, testujú americkí vedci z univerzity v Texase, z Centra M. D. Andersona. . .

Zo Zbierky zákonov SR

Aj dnes pokračujeme v prehľade právnych predpisov, ktoré boli publikované v Zbierke zákonov SR. Uplynulý týždeň bolo uverejnené:

Oznámenie MZV SR č. 420/2000 Z. z. o uzav. . .

Podnikatelia, pozor!

Termínovník povinností na tento týždeň

Do výplatného termínu

- úhrada poistného (zdravotného, nemocenského a dôchodkového) a príspevkov na poistenie v nezamestnanosti z. . .

počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno, na severe sa miestami vyskytnú snehové prehánky, inde budú zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 0 až 5 stupňov, na severe bude miestami slabý. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 14. 12. 2000: Bratislava 99,5. . .

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v °C

Amsterdam*polojasno*4

Atény*polojasno*16

Belehrad*oblačno*5

Berlín*oblačno*1

Bratislava*polooblačno*4

Brusel*oblačno*4

Budapešť*poloo. . .

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Oscar Wilde: Zločin lorda Arthúra. Dramatizácia klasickej literárnej predlohy

9.30 Pop brífing. Informačný týždenník o slovens. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Sláva, Slávka

v utorok Judita

V Českej republike

dnes Miloslav

v utorok Ester. . .

. . .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.