Hospodársky denník
USD48,166 Sk
EUR43,301 Sk
CHF28,744 Sk
CZK1,244 Sk
  Pondelok  18.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Výhody pružného trhu práce

Komentuje Eleonóra Bujačková

Pružnosť trhu práce je rozhodujúca nielen pre ľudí, ale aj pre dôležité makroekonomické rozhodnutia. Väčšina ekonómov hodnotí pružnosť trhu iba mierou nezamestnanosti a tvrdením mnohých podnikov, že si nemôžu obstarať pracovníkov. Skutočne nie sú? Nie je výnimočný názor, že takmer vo všetkých priemyselných podnikoch je značná prezamestnanosť. Skutočné kritériá pre fungujúci trhu práce sú však iné: nemôžeme hodnotiť iba výšku rezervy pracovnej sily, aj keď aj tá je u nás pomerne veľká. Podnikatelia vedia, že si musia svoj ľudský kapitál vytvoriť, investovať doň a motivovať ho. Ani trojnásobná nezamestnanosť nezabezpečí zodpovedajúcich pracovníkov. Rozhodujúcim kritériom na posudzovanie pružnosti trhu je tvorba nových pracovných miest, rovnaký význam má aj regionálna politika zamestnanosti.

Alarmujúcim znakom je však stále narastajúci podiel dlhodobo nezamestnaných a fakt, že mnohí ľudia sa opakovane stávajú nezamestnaní. Jednou z príčin je aj to, že celoštátne nefungujú dostatočné trhové informácie o ľuďoch, ktorí sú v konkrétnych územiach k dispozícii a nie je dostatok informácií ani o výhodách tým, ktorí podnikateľsky uvažujú o zriadení pracovných miest. Pritom najväčšou záťažou pre štátny rozpočet je práve vysoká nezamestnanosť, a tak jej riešenie by malo byť prioritné. Ideálne je, ak kvalifikačná štruktúra produktívnych zamestnancov zodpovedá potrebám jednotlivých rezortov. Ibaže určiť absolútne presne, aké profesie budú na trhu práce potrebné napríklad o desať rokov, nedokáže ani renomovaný prognostik. Módnym vlnám sa nevyhneme. Ešte stále je dnes priveľa mladých presvedčených o tom, že najlepšou životnou šancou je byť ekonómom alebo právnikom. Istejšie je však študovať technické odbory a ekonomicko-právne vedomosti získavať učením pri práci.

Názor niektorých priemyselníkov, že je málo špičkových technikov, je tiež stále pomerne populárny. Ale veď to boli práve podniky, ktoré ich zbytočne veľa pred pár rokmi nechali odísť inde. V zložitej politike (ne)zamestnanosti majú zásadnú úlohu úrady práce. Hoci koncepcie sa vypracovali na rôznych stupňoch neúrekom, stále sa nerozvinula predvídavá analýza funkcie trhu práce. A tak pracovníci spomínaných úradov sú skôr štátnymi úradníkmi pre trh práce, ale nie manažérmi trhu práce. Musíme rátať aj s tým, že na trhu práce budú ustavične vznikať lokality so špecifickými príčinami vyššej nezamestnanosti. Vízia ekonóma, že nezamestnaných presťahuje, je pre podmienky Slovenska ešte dlho

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.