Hospodársky denník
USD48,166 Sk
EUR43,301 Sk
CHF28,744 Sk
CZK1,244 Sk
  Pondelok  18.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vedci prinášajú nádej

Nový liek, ktorý by mohol znamenať záchranu pre pacientov trpiacich chronickou formou leukémie, testujú americkí vedci z univerzity v Texase, z Centra M. D. Andersona na výskum rakoviny.

Liek, ktorý je zatiaľ len v štádiu klinických testov, znamenal ústup chronickej myeloidnej leukémie (CML) u všetkých 31 pacientov, ktorí minulý rok dostali substanciu STI571. Medikament zároveň testovali na 500 ďalších pacientoch trpiacich leukémiou a u 90 percent z nich sa zdravotný stav zlepšil. Šesť mesiacov po začiatku liečby boli krvné testy deviatich z desiatich pacientov normálne.

Po prvých úspechoch s novou substanciou, ktorá sa označuje aj ako Glivec, by mali nový liek testovať na 3000 pacientoch po celom svete. Liek by sa mohol dostať na trh v júni, pričom testy budú aj naďalej pokračovať.

Podstatou pôsobenia substancie STI571 je útok na enzým stimulujúci produkciu bielych krviniek, ktoré vedú k CML. Nadmerná produkcia bielych krviniek príliš zaťažuje telesné orgány a môže viesť až k ich zlyhaniu. Vedci si vybrali práve chronickú leukémiu, pretože poznajú abnormálny chromozóm, ktorého výsledkom je produkcia abnormálneho proteínu a následná nadmerná tvorba bielych krviniek. Tento model by chceli v budúcnosti preniesť aj na iné typy rakoviny.

Každý s diagnózou leukémie by sa mal snažiť získať novú pilulku, vyhlásil Edward Benz, prezident Centra pre výskum rakoviny pri Harvardskej univerzite, ktorá sa na výskume nepodieľala. Nie je to však podľa neho zázračný liek, ale model pre ďalší výskum. Brian Druker z univerzity v Oregone považuje úspech za začiatok novej éry v liečbe rakoviny. Celý výskum liečby rakoviny je podľa neho zameraný na identifikáciu rozdielov medzi rakovinovými a normálnymi bunkami, čo sa im podarilo.

Jedinou nádejou pre pacientov trpiacich rakovinou je v súčasnosti transplantácia kostnej drene. Úmrtnosť však dosahuje až 40 percent a transplantácie sú úspešné len v 55 až 65 percentách prípadov. Iné lieky len predĺžia život pacienta, ale neznižujú počet bielych krviniek. Prípady CML sa liečia pomocou interferónov - bielkovinových látok, ktoré produkujú niektoré bunky a chránia ich pred napadnutím vírusmi. Táto liečba predlžuje život pacientov o dva roky, ale má vedľajšie účinky, pre ktoré je nepoužiteľná asi pre 20 percent pacientov.

(dan, TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.