Hospodársky denník
USD48,166 Sk
EUR43,301 Sk
CHF28,744 Sk
CZK1,244 Sk
  Pondelok  18.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prichádza Wim Kok

Po dlhoodkladanej návšteve prichádza dnes na Slovensko premiér Holandského kráľovstva Wim Kok. Počas dvojdňovej oficiálnej návštevy sa stretne s prezidentom SR R. Schusterom, predsedom NR SR J. Migašom a v utorok s premiérom SR M. Dzurindom, s ktorými bude rokovať o rozširovaní spolupráce medzi oboma krajinami. Zároveň by malo dôjsť aj k podpisu dvoch dokumentov - Memoranda o partnerstve medzi SR a Holandským kráľovstvom a Memoranda o porozumení o holandskom predvstupovom programe pre ekonomickú spoluprácu a predvstupovom programe spoločenskej transformácie na roky 2001 až 2002 nazvanom MATRA. Keďže sú počas jeho pobytu na Slovensku naplánované aj rokovania s premiérmi krajín V4, ich predmetom bude aj rozširovanie EÚ a NATO.

(sb)

Profil

Premiér a minister pre všeobecné záležitosti Holandského kráľovstva Willem (Wim) Kok sa narodil 29. septembra 1938 v Bergambachte. Vyštudoval obchodnú školu, slúžil v armáde, a potom krátky čas pracoval v istej amsterdamskej obchodnej spoločnosti. Politicky sa angažoval v sociálnodemokratickej strane PvDA (Strana práce). Vo svojich 35 rokoch sa stal najmladším predsedom Federácie holandských socialistických odborov, ktorú ako Federáciu holandského odborového hnutia (vznikla zlúčením s menšou odborovou ústredňou) previedol cez desaťročia hospodárskych otrasov. V máji 1986 nastúpil Wim Kok do čela PvDA. Jeho zásluhou prijala strana umiernený program ozdravenia, zníženia nezamestnanosti, zaistenia lacnej lekárskej starostlivosti a významne sa zblížila s Lubbersovými kresťanskými demokratmi. Paradoxne však začal tento bývalý mladý odborár a sociálny demokrat presadzovať neskôr vo Lubbersovej vláde ako minister financií (od roku 1989) nepopulárny úsporný program. Vedel však presvedčiť, že jeho odmietanie zvýšenia miezd bude viesť k zvýšeniu počtu pracovných príležitostí. Napriek tomu, že popularita jeho strany upadla, on sám získal dvojnásobne vyššiu. Po parlamentných voľbách sa 22. augusta 1994 ako šéf víťaznej PvDA stal po prvý raz premiérom a zároveň ministrom pre všeobecné záležitosti. Opätovne ho na čelo purpurovej koalície zvolili v roku 1998.

Wima Koka zvolili v roku 1989 aj za podpredsedu Socialistickej internacionály. Je presvedčeným zástancom európskej integrácie. Patrí k autorom Maastrichtskej zmluvy a v rokoch 1991 - 1992 predsedal rade guvernérov Európskej banky pre obnovu a rozvoj. V pragmatickom vodcovi PvDA sa vraj spoznávajú mnohí Holanďania: vie držať peniaze pekne pohromade, pritom mu však nechýba sociálne cítenie.

Wim Kok je ženatý, má tri dospelé deti.

(Hd)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.