Hospodársky denník
USD48,166 Sk
EUR43,301 Sk
CHF28,744 Sk
CZK1,244 Sk
  Pondelok  18.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zatiaľ len do automobilového priemyslu

Plastic Omnium je tretím najväčším francúzskym investorom

Priame zahraničné investície francúzskej spoločnosti Plastic Omnium (správu z podpisu Memoranda sme priniesli v piatok) do slovenského automobilového priemyslu v celkovej výške 2,5 mld. Sk do roku 2002, s prínosom pre štátny rozpočet vyše 882-tisíc korún, sú pre Slovensko určite dobrým tromfom a pre ďalších, aj menších, a najmä francúzskych investorov, pozitívnym signálom o trhu v tejto časti strednej Európy. Ako podotkol pri podpise podpredseda vlády I. Mikloš, zároveň by mala táto investícia priniesť do roku 2002 aj okolo 650 nových pracovných miest, ktorých vytvorenie sa zaviazala hradiť Slovenská republika. Náklady na zamestnanie jedného nezamestnaného prídu rozpočet na 60-tisíc Sk a na rekvalifikáciu 10-tisíc Sk na osobu. Konsolidované tržby Plastic Omnium za minulý rok predstavovali približne 1,344,1 mil. eúr (najviac 1,010,3 mil. eúr predstavovala výroba automobilových komponentov). Hoci ide o globálneho lídra vo výrobe vonkajších komponentov (termoplastické nárazníky, tlmiče a diely karosérie) a palivových systémov, je aktívny aj v recyklácii plastov a zbere odpadu, ako aj v prevedení plastických látok - 3P a hlavným partnerom európskeho zdravotníckeho priemyslu. S investíciou na Slovensku začal premýšľať už po prvých rokovaniach vo februári tohto roka, avšak treba dodať aj to, že v júni sa objavili prvé špekulácie o tom, že pre legislatívne a ďalšie nezrovnalosti vymení slovenské Lozorno, kde mal vzniknúť investičný park VW, za maďarský Györ.

Podľa vicepremiéra I. Mikloša však nakoniec Plastic Omnium zvážil podmienky, ku ktorým sa zaviazala slovenská vláda. SR bude totiž nielen financovať rekvalifikáciu a financie na zamestnanie nezamestnaných, ale aj dovedenie infraštruktúry na hranice pozemku, vody a kanalizácie za 23 mil. Sk a náklady na prekládku elektrického napätia (18 mil. Sk). Na štvrtine z toho sa bude podieľať Plastic Omnium. Plastic Omnium nie je jedinou spoločnosťou, ktorá prerazila na slovenský trh s cieľom podieľať sa na výrobe či dodávkach plastov. Je však najvýznamnejšia. Ako povedal generálny riaditeľ Jean-Pierre Wirotius v investičnom parku VW v Lozorne sa vytvoria do roku 2002 dve spoločnosti, a to Plastic Omnium Auto Exteriors, s. r. o., ktorá bude vyrábať blatníky, nárazníky a nosiče a Plastic Omnium Fuel Systems, s. r. o. s výrobou plastikových nádrží na benzín. Ďalším strategickým investorom do automobilového priemyslu je americká spoločnosť Lear Corporation, ktorá rovnako investuje na Slovensku približne 700 mil. Sk do investičného parku VW v Lozorne do výroby dverových obložení a obložení kufrov pre VW.

Objem všetkých priamych zahraničných investícií by mohol tak už v budúcom roku, kedy by sa podľa odhadov Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) mala uzavrieť polovica zo 70 rozpracovaných investičných projektov, dosiahnuť 244 mil. eúr, teda asi 10 mld. Sk. Tým by sa zároveň vytvorilo 6780 nových pracovných miest. Tu však I. Mikloš nezahrnul investície na zelenej lúke a predpokladané privatizačné projekty, ako napr. SPP v roku 2001.

(sb)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.