Hospodársky denník
USD48,408 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,854 Sk
CZK1,254 Sk
  Utorok  19.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Krok k liberalizácii nášho trhu s elektrinou

Zmeniť dodávateľa nebude vôbec až také jednoduché, ako by sme čakali

Hoci v niektorých krajinách EÚ je už trh s elektr. . .

Chýba nám zdravá konkurencia

Obchod treba podporiť, tvrdia podnikatelia, ale aj úradníci

„Sme schopní konkurovať zahraničným obchodným reťazcom, ak budeme mať rovnaké podmienky,“ myslí si Vier. . .

Jedni zhasnú, iní neodvezú

Ako budú fungovať obce a mestá v roku 2001?

„Keď sme žiadali o 1,1 mld. Sk viac oproti vládnemu návrhu, bola to ekonomická nevyhnutnosť. Mestá a obce nemajú iné možno. . .

Úver od MMF

Chorvátska vláda sa v rokovaniach s MMF priblížila dohode o záložnom úvere vo výške 250 mil. USD. Naposledy v roku 1997 sa Záhreb zriekol rozšírenia úverov na protest proti účasti fond. . .

Maďarský dlh

Hrubý dlh maďarského hospodárstva dosiahol na konci októbra tohto roka 27,4 mld. EUR, kým v decembri minulého roka predstavoval 24,4 mld. EUR. Oproti rovnakému obdobiu roku 1999 sa zv. . .

Rovnoprávne podmienky

Zákon, ktorý bude s účinnosťou od 1. 1. 2001 meniť po tretí raz zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov, obsahuje 132 bodov (viac oproti vládnemu návrhu). Okrem iného ru. . .

Nová skládka

Po skončení prvej etapy prác včera slávnostne skolaudovali novú mestskú skládku tuhého komunálneho odpadu vo Veľkom Krtíši. Na výstavbu prvej kazety investovala spoločnosť Mestská . . .

Ďalšia pobočka

Novozriadená pobočka Banky Slovakia, a. s., začala včera poskytovať svoje služby klientom v Nitre. Primárne zdroje od klientov dosiahli k 31. októbru tohto roka výšku 2,392 miliardy. . .

SE bilancujú

Slovenské elektrárne (SE), a. s., vyviezli za jedenásť mesiacov tohto roka 2, 29 mil. MWh elektrickej energie. Zisk z vývozu bude v tomto roku predstavovať niekoľko sto miliónov korún. . .

Čakajú na sneh

Približne o sedem miliónov korún z prevádzky vlekov a lanoviek v Jasnej pod Chopkom pripraví do konca roka nedostatok snehu akciovú spoločnosť SKI Jasná. Pred rokom získali z prev. . .

Zisk Mliekospolu

Celkové tržby v objeme zhruba 1,2 miliardy Sk dosiahne ku koncu tohto roka významný domáci výrobca mlieka a mliečnych výrobkov Mliekospol, a. s., Nové Zámky. V porovnaní s minul. . .

O dotácie

Na realizáciu ekologických projektov bude Štátny fond životného prostredia SR poskytovať dotácie aj v budúcom roku. V zmysle vyhlášky č.138/2000 sa žiadosti musia predložiť priamo na . . .

Pokuty za porušovanie

Za 9 mesiacov 63 smrteľných pracovných úrazov

Jednu tretinu zo smrteľných úrazov u nás majú na svedomí dopravné prostriedky - či už pri pohybe zamestnancov na cestných. . .

Zatiaľ máme pol „ostrova“

Zmysluplný projekt na záchranu detí

V humanitárnej kampani Detského fondu SR na nákup súboru prístrojov detských jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS), aby sa t. . .

Podcenili riziko

Za jedenásť mesiacov zaznamenali v Banskobystrickom kraji 1523 požiarov s priamymi škodami za vyše 40 mil. Sk. Pohotovým zásahom požiarnikov sa podarilo uchrániť hodnoty za. . .

Rizikové faktory rozpočtu

Milióny na dobudovanie koncových pracovísk

Zadlženosť slovenského zdravotníctva predstavuje asi 14 mld. Sk. Vláda chce z privatizácie vyčleniť na oddlženie zdr. . .

Parlament pokračuje dnes

Nekultúrna výmena názorov neprospieva

Včera pokračovala 44. schôdza parlamentu, počas ktorej sa diskutovalo o odvolaní ministra vnútra L. Pittnera. Na organizovaní ún. . .

Ešte kolaudovať

Za uplynulých 11 mesiacov bolo na Slovensku skolaudovaných 11 065 bytov. Vzhľadom na tohtoročný plán odovzdať do užívania 12 500 bytov, treba ešte v decembri vydať kolaudačné roz. . .

V prospech PG

Krajský súd v Bratislave včera rozhodol v prospech spoločnosti Invest Brokers, ktorá je súčasťou skupiny Penta Group, že zvýšenie základného imania a samotný úpis akcií a.s. Novoke. . .

Slovnaft opäť znížil

Ceny palív pod úrovňou 1. januára 2000

Všetky druhy benzínu a motorovej nafty, ktoré sú v predaji na čerpacích staniciach spoločnosti Slovnaft, budú oddnes lacnejšie o 60 . . .

Súhlas vlastníka

Rokovania o získaní úveru za 15 % akcií Slovenských telekomunikácií (ST), a. s., z portfólia Fondu národného majetku (FNM) budú pokračovať po získaní súhlasu väčšinového vlastní. . .

Efekt zo zvýšenia

Ekonomický efekt zo zvýšenia cien plynu od 1. februára 2001 bude pre š. p. Slovenský plynárenský priemysel predstavovať 6,5 miliardy Sk. Výnosy z elektroenergetických podnikov. . .

Nový spôsob podpory

Viac peňazí občianskym združeniam

Ministerstvo školstva SR vyčlenilo na budúcoročnú podporu činnosti mimovládnych občianskych združení, ktoré sa venujú dobrovoľnej práci s. . .

Investora niet

Všeobecná úverová banka, a. s., sa rozhodla nepredať svoj 89,2-percentný podiel v spoločnosti KLF-ZVL, a. s., Kysucké Nové Mesto. Podľa hovorcu VÚB Norberta Lazara totiž ani jeden. . .

Dokumenty sa neplnia

Treba prijať zákon o verejnej službe

Minulý týždeň vyvrcholili všetky rokovania v oblasti školstva na úrovni vlády, tripartity a odborovej centrály. Posledné protestné zh. . .

Išlo o peniaze

Zástupcovia miest a obcí regiónov Jaslovských Bohuníc a Mochoviec dospeli k dohode o riešení vyplatenia kompenzácií obciam zo Štátneho fondu likvidácie jadrovoenergetických zariad. . .

Technika do služieb sčítania

Doplnkom previazanie tabuliek s grafmi

Za najstarší druh štatistiky sa označuje sčítanie ľudu. Z histórie je známe sčítanie, ktoré sa uskutočnilo na základe rozh. . .

Chýbajú systémové zmeny

Komentuje Zdena Rabayová

Od 1. februára budúceho roka sa zvýšia nielen ceny elektrickej energie, plynu, tepla (už od januára 2001), ale aj nájomného v obecných bytoc. . .

Vápenný hydrát Baumitu

Kvalitný tovar, ale i kvalitná distribučná sieť

Spoločnosť Hirocem ku koncu roka končí výrobu vápna a vápenného hydrátu. Predaj a distribúciu tejto komodity preberie v r. . .

Do únie bez rumu?

Podľa negociačnej pozície v kapitole poľnohospodárstvo jedným zo šiestich prechodných období, ktoré v nej požaduje Slovensko, je prechodné obdobie troch rokov na používanie oz. . .

Bielizeň a pláž

Slovenskí odevní výrobcovia, medzi nimi aj Odeta Michalovce, Slovenka Banská Bystrica a Trikota -Technopol International Bratislava, sa už stihli presvedčiť, že Veľtrh módy Lipsk. . .

Pretrvávanie poistných zmlúv

Dôvera a spokojnosť s kvalitou služieb

Podľa výsledkov Slovenskej asociácie poisťovní za deväť mesiacov bola spoločnosť Amslico AIG Life, ktorá sa špecializuje na . . .

Len štvrtina na domáci trh

Väčšina tovaru smeruje do Nemecka

Zisk takmer 6 mil. Sk očakáva v tomto roku Závod SNP Foundry Žiar nad Hronom, ktorý vznikol v júli ako spoločný podnik s nemeckým p. . .

Systém plodí len problémy

Opäť raz, ako vždy, doplatili tí, čo šetrili a vedia hospodáriť

Je diskutabilné, či sa podarilo lekárom čosi na parlamentnom balkóne vytlieskať, aj keď NR SR o. . .

Eduard Kukan: Čím skôr budeme v únii, tým lepšie

Členovia Hospodárskeho klubu (NEF) diskutovali s ministrom zahraničných vecí n Naruší Európska únia vzťahy Slovenska a Česka? n Rusko ako na „hoj. . .

Pomoc živnostenskému zväzu

Handwerkskammer (HwK) mesta Trier prichádza pre slovenských živnostníkov so zaujímavými ponukami. Všetky tieto projekty má na starosti pán Karel Križ, zástupca HwK. Re. . .

Elektrotechnici sa adaptujú

Ambiciózny integračný projekt na európskej úrovni

„S finančnou podporou Európskej únie začali dva veľkopriemyslové zväzy pôsobiace v oblasti informačných a komunika. . .

Po vstupe zahraničného investora

Izomat získal trhy vyspelých krajín, usiluje sa aj o východ

Približne pred rokom vstúpil do Izomatu, a. s., Nová Baňa zahraničný kapitál. Jediný slovenský výro. . .

Priority činnosti ZPS na rok 2001

1. Vyvíjať aktivity na začlenenie SR do európskeho a svetového trhu - zabezpečenie integrácie SR do EÚ a NATO

ˇ Návšteva Poľska, Varšava

Slovensko. . .

Zdanenie predaja bytov

Aké zmeny nastanú od roku 2001

Aké zmeny prinesie schválená novelizácia zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov, ktorá má začať platiť od 1. januára 2001? Okrem iný. . .

Drobničky

Pod mottom „Smiech je život“ verejnosti sprístupnili výstavu usmiatych tvárí na arkádovom dvore Viedenskej radnice. Z vystavených fotografií si návštevníci môžu vybrať najsympatickejš. . .

Nápad korunovaný úspechom

Po minuloročnej premiére v Zichyho paláci sa opäť uskutočnili „Detské vianočné dielne“. Od soboty 9.12. 2000 do pondelka 18.12. 2000 sa prvé poschodi. . .

Osudy šesťdesiatnika

Nemka Gaby Hauptmannová to jednoducho vie. Azda aj dosť vypozorovala ako skvelá novinárka či filmová producentka... A keby to bolo ešte málo, poruke má majstrovstvo spisovat. . .

Veľkolepá akvizícia

Federálna obchodná komisia (FTC) USA schválila podmienky akvizície mediálnej spoločnosti Time Warner Inc. zo strany amerického internetového gigantu America Online Inc. . . .

Hudba z kráľovskej svadby

Hudba, ktorú napísali pred 400 rokmi pre svadbu Marie Medicejskej a francúzskeho kráľa Henricha IV., zaznela v obnovenej premiére v kostole San Stefano al Ponte Ve. . .

Pesničky na dobrú noc

V tejto predvianočnej atmosfére prichádza na trh spoločný album Soni Horňákovej a Daniela Heviera pod názvom Buvipesničky. Zhudobnené malé rozprávkové príbehy a trubadú. . .

,,Zásluhou“ doby ľadovej

Trvalo viac ako 300 miliónov rokov, kým sa fotosyntetickou činnosťou primitívnych mikroorganizmov nazbieralo v zemskej atmosfére toľko kyslíka, že sa mohli začať . . .

Mobily predmetom bádania

Vedecký výskum zameraný na zisťovanie či používanie mobilných telefónov škodí ľudskému zdraviu a pomalý priebeh týchto vedeckých prác zaostáva za prudkým technolog. . .

Fotoimage 2000 pozýva

Výstavu farebných digitálne upravených fotografií vysokoškolskej pedagogičky Miloty Havránkovej a jej 12 poslucháčov s názvom Fotoimage 2000 otvorili v Galérii Mediu. . .

Rany bez jaziev

Vedci z britskej spoločnosti Confluent Surgical vyvinuli modrý gél, ktorý zabraňuje vytváraniu vnútorných jaziev po zákrokoch invazívnej chirurgie. Prípravok sa nastrieka pr. . .

Zázračný liek

Cibuľa síce smrdí a štípe, ale je vo veci zdravia zároveň jedinečným esom v ruke. Rakúski vedci zistili, že staré dobré príslovia a odporúčania našich starých mám týkajúce s. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Judita

v stredu Dagmara

V Českej republike

dnes Ester

v stredu Dagmar. . .

Problémy jednoduchého účtovníctva

Som fyzická osoba podnikajúca na základe živnosti. Rozhodla som sa založiť v. o. s. spolu s iným spoločníkom. Ako svoj nepeňažný vklad som dala do v. o. s. čas. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 17. 12. 2000: Bratislava 99,3. . .

Rádio Slovensko

00.00-05.00 Nočná pyramída

05.05 Dobré ráno

08.30 LUK - literatúra, umenie, kritika - Literárne rendezvous

09.50 Literárna aktualita

10.00 Minižurnál . . .

. . .

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a miestami snehové prehánky. K večeru vyjasňovanie. Najvyššia denná teplota -1 až +3 stupne, na severe miestami aj chladnejšie. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov. V stredu bude polooblačno až oblačno. Na severe miestami, na ostatnom území ojedinele snehové prehánky. Vo štvrtok jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota -3, až -7, v horských dolinách okolo -10, vo štvrtok -5 až -9, v dolinách stredného a severného Slovenska -10 až -15 stupňov. Najvyššia denná -4 až 0, na severe miestami okolo -6 stupňov, na juhu za slnečného počasia lokálne aj slabo nad nulou. Slnko vyjde zajtra o 7.41 a zapadne o 15.58 hod.

Amsterdamoblačno5
Atényjasno14
Belehradoblačno5
Berlínoblačno0
Bratislavasneženie1
Bruseldážď4
Budapešťoblačno2
Bukurešťoblačno3
Frankfurtdážď2
Helsinkijasno-3
Istanbuldážď8
Kodaňjasno0
Kyjevsneženie-3
Lisabondážď13
Londýndážď6
Madridoblačno9
Milánojasno8
Moskvasneženie-9
Oslojasno-3
Parížoblačno7
Prahaoblačno0
Rímjasno13
Sofiazamračené0
Štokholmoblačno-2
Varšavasneženie-1
Viedeňsneženie1
Záhreboblačno2
Ženevaoblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.