Hospodársky denník
USD48,408 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,854 Sk
CZK1,254 Sk
  Utorok  19.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Krok k liberalizácii nášho trhu s elektrinou

Zmeniť dodávateľa nebude vôbec až také jednoduché, ako by sme čakali

Hoci v niektorých krajinách EÚ je už trh s elektrickou energiou úplne liberalizovaný, Slovensko sa v otváraní trhu s týmto médiom chystá urobiť ešte len prvý krok. „Od januára 2000 si budú môcť podnikateľské subjekty v SR, ktoré ročne odoberajú viac ako 500 GWh elektrickej energie, vybrať dodávateľa. To znamená, že nemusia kupovať len elektrinu vyrobenú v niektorom zo zdrojov Slovenských elektrární, ale aj od iných výrobcov. Teoreticky napríklad od podniku, ktorý si elektrinu vyrába na vlastnom zariadení,“ zdôrazňuje Ján Dohňanský, tajomník Slovenskej tarifnej komisie pre elektrickú energiu (SLOVTARE). Aj keď už na verejnosť prenikli informácie, že si budú môcť veľkoodberatelia nakupovať energiu aj od výrobcov zo zahraničia, podľa J. Dohňanského takéto rozhodnutie ešte nepadlo. Každý dovozca bude musieť mať na dovoz licenciu. V súčasnosti ju nemajú ani tri štátne distribučné podniky a napríklad ani dovoz z Ukrajiny by z technického hľadiska nebolo možné uskutočniť, lebo Ukrajina nie je členom združenia UCTE. Elektrina z Ukrajiny by sa musela nakupovať cez Poľsko, ako člena UCTE. Rokovania s Rakúskom o dobudovaní prepojenia sú zasa roky na mŕtvom bode, lebo Rakúšania sa „bránia“ prenosu elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach.

K otázke na koľkých veľkoodberateľov sa bude nové nariadenie vzťahovať, J. Dohňanský povedal, že asi na piatich-šiestich. Patria medzi ne podniky ako Novácke chemické závody, Slovalco, Žiar nad Hronom, OFZ Istebné a podobne. Podľa neho ešte nie je ani jasné, či sa k nim

budú rátať

aj tri rozvodné elektrárenské podniky. A otáznikov okolo odštartovania liberalizácie v SR je neúrekom aj v ďalších smeroch. Kým ceny plynu len pre obyvateľov stanovuje ministerstvo financií (pre podnikateľov sú vecne regulované), všetky ceny elektriny stanovuje MF SR. Presnejšie povedané - stanoví maximálne ceny. Priemerná cena, za ktorú vyrábajú Slovenské elektrárne, je 1400 Sk/MWh. Až na štyri podniky, ktorým je z technických dôvodov možné dodávať elektrinu priamo, ju SE dodávajú rozvodným podnikom. A tie majú tiež značné náklady na jej distribúciu končeným spotrebiteľom.

Čo je však podstatné - ak si aj veľkoodberateľ nájde lacnejšieho dodávateľa, zaplatí za elektrinu nielen jemu, ale aj distributérovi. Treťou položkou jeho konečnej ceny za elektrinu bude poplatok za tzv. systémové služby od prenosovej sústavy. Tá je zatiaľ súčasťou SE. Od apríla by sa mala síce transformovať na samostatnú spoločnosť, ale stále nie je isté, či zostane

pod jej strechou

alebo sa stane nezávislým subjektom. Vzhľadom na uvedené problémy, ako aj na skutočnosť, že potrebná novela zákona o podnikaní v energetike sa ešte len pripravuje, prínos liberalizácie bude ťažko v najbližšom roku viditeľný. Najmä ak rozvodné podniky nedostanú licenciu na dovoz elektriny zo zahraničia. Na domácom trhu nie je totiž veľa podnikov, ktoré by mohli elektrinu predať iným subjektom. Navyše, nový Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý by mal okrem iného prevziať kompetencie nad vydávaním licencií, vznikne vraj až v máji 2001. Jeho hlavnou náplňou budú právomoci pri stanovovaní regulovaných cien energií. Či však začne pracovať tento orgán v uvedenom termíne, je stále otázne. Za objektívnymi dôvodmi prečo sa aj zákon o ňom oneskoruje, je podľa našich informácií „nechuť“ MF SR

vzdať sa taktovky

nad cenami. Harmonogram otvárania sa trhu uvažoval s tým, že od 1. 1. 2002 by si mohli vybrať dodávateľa elektriny podnikateľské subjekty so spotrebou nad 100 GWh, od 1. 1. 2003 so spotrebou nad 40 GWh a od 1. 1. 2004 so spotrebou nad 20 GWh. No vzhľadom na uvedené fakty už dnes je jasné, že pri návrhu negociačnej pozície v kapitole Energetika bude SR žiadať trojročné prechodné obdobie na splnenie smernice EÚ o prístupe tretích strán na slovenský trh.

Otvorenie sa trhu s elektrinou súvisí totiž aj s reštrukturalizáciou celého sektora energetiky, s pripravovanou privatizáciou, vyriešením dlhov Slovenských elektrární pri transformácií na viacero spoločností. Veď podľa vyjadrení predstaviteľov SE veritelia už pri odčlenení prenosovej sústavy avizujú, že nebudú akceptovať zníženie aktív SE. Otvorená je aj otázka určenia trhovej ceny do privatizácie určených častí majetku SE či rozvodných podnikov. Keďže riešenie viacerých otázok už mohlo byť podstatne ďalej, začínajú čoraz viac do popredia vystupovať obavy, či nejde o zámer urobiť všetko pre to, aby cena v privatizácii bola čo najnižšia.

Zdena Rabayová

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a miestami snehové prehánky. K večeru vyjasňovanie. Najvyššia denná teplota -1 až +3 stupne, na severe miestami aj chladnejšie. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov. V stredu bude polooblačno až oblačno. Na severe miestami, na ostatnom území ojedinele snehové prehánky. Vo štvrtok jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota -3, až -7, v horských dolinách okolo -10, vo štvrtok -5 až -9, v dolinách stredného a severného Slovenska -10 až -15 stupňov. Najvyššia denná -4 až 0, na severe miestami okolo -6 stupňov, na juhu za slnečného počasia lokálne aj slabo nad nulou. Slnko vyjde zajtra o 7.41 a zapadne o 15.58 hod.

Amsterdamoblačno5
Atényjasno14
Belehradoblačno5
Berlínoblačno0
Bratislavasneženie1
Bruseldážď4
Budapešťoblačno2
Bukurešťoblačno3
Frankfurtdážď2
Helsinkijasno-3
Istanbuldážď8
Kodaňjasno0
Kyjevsneženie-3
Lisabondážď13
Londýndážď6
Madridoblačno9
Milánojasno8
Moskvasneženie-9
Oslojasno-3
Parížoblačno7
Prahaoblačno0
Rímjasno13
Sofiazamračené0
Štokholmoblačno-2
Varšavasneženie-1
Viedeňsneženie1
Záhreboblačno2
Ženevaoblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.