Hospodársky denník
USD48,408 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,854 Sk
CZK1,254 Sk
  Utorok  19.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Jedni zhasnú, iní neodvezú

Ako budú fungovať obce a mestá v roku 2001?

„Keď sme žiadali o 1,1 mld. Sk viac oproti vládnemu návrhu, bola to ekonomická nevyhnutnosť. Mestá a obce nemajú iné možnosti získania zdrojov, ako sú podielové dane a miestne poplatky či daň z nehnuteľnosti. Ale tie nemôžeme svojvoľne zvyšovať: limit poplatkov je určený, daň z nehnuteľnosti takisto. Takže sme nespokojní,“ takto komentoval navýšenie zdrojov samospráv v štátnom rozpočte na rok 2001 o 568 mil. Sk predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora. Výsledné sumy štátneho rozpočtu po hlasovaní v parlamente znamenajú to, že podielové dane (daň z príjmov FO, PO a cestná daň) dosiahnu 9,24 mld. Sk. Dotácie pre malé obce s počtom do 3-tisíc obyvateľov dosiahnu 582 mil., čím táto položka vzrastie najvýraznejšie v doterajšej histórii územných samospráv až o tretinu. Celkový predpokladaný príjem na podielových daniach na obyvateľa dosiahne na budúci rok 1711 Sk, pričom ZMOS požadoval zdroje na úrovni 209 Sk na obyvateľa a na súčasné kompetencie. Na margo zvýšenia rozpočtových zdrojov M. Sýkora hovorí: „Bez ZMOS by obce a mestá nedostali navyše ani korunu.“

Keďže ZMOS je nespokojný s „priklepnutými“ finančnými zdrojmi, v najbližšom období bude iniciovať niekoľko krokov, ktoré by mali viesť nielen k transparentnejším vzťahom vlády a parlamentu voči samospráve, ale aj k získaniu časti finančných zdrojov. Ide najmä o súdne vymáhanie pohľadávok tam, kde obciam a mestám dlhujú štátne inštitúcie. Výška tejto pohľadávky sa odhaduje asi na 1 mld. Sk. „Ak vláda požaduje finančnú disciplínu od nás, aj ona si musí uhradiť svoje záväzky,“ vysvetľuje M. Sýkora. Okrem toho na základe schválenia Rady ZMOS by sa mali v členských mestách a obciach objaviť zoznamy poslancov parlamentu aj s ich hlasovaním o návrhu štátneho rozpočtu. Možno je to pre Slovensko netradičný, ale predsa len nástroj priamej demokracie. Občania majú právo vedieť, kto ako obhajuje ich záujmy. Veď dostatok zdrojov v obciach a mestách je ich záujmom. „Keďže asi polovica požadovaného finančného navýšenia nám vypadla, musíme prijať opatrenia. Niekde sa bude menej svietiť, inde obmedzia výdavky na kultúru, menej sa bude vyvážať odpad. Niektoré obce a mestá avizovali zrušenie obecnej polície,“ vysvetľuje priamy dôsledok hlasovania v parlamente Michal Sýkora.

Komplikácie obciam a samosprávam spôsobujú zákony, ktoré im pridávajú nové kompetencie, ale bez finančného krytia. Po tohtoročnej novele zákona o stavebnom konaní je takým aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám, ktorý nadobudne účinnosť od januára 2001. „Predbežne sme vypočítali, že v našej obci by sme potrebovali na správne konanie spojené s uplatnením zákona takmer jednu celú pracovnú silu,“ povedal nám starosta Rovinky a podpredseda ZMOS Jozef Mrva, pritom obce musia tieto služby alebo úkony vykonávať bezplatne. „Preto sme na nedávnom stretnutí s premiérom M. Dzurindom argumentovali, aby zákony alebo ich novely boli posudzované nielen vzhľadom na štátny rozpočet, ale aj na verejné rozpočty, medzi nimi aj obcí a miest.“

„Okrem toho tento zákon obsahuje niekoľko legislatívnych nezmyslov,“ tvrdí M. Michal Sýkora. „Hovorí napríklad o rozhodnutí obecného úradu. Ale to jednoducho neexistuje, zákony taký pojem nepoznajú Rozhoduje starosta obce. Takéto nezmysly sú výsledkom toho, že sme zákon nemali na pripomienkovaní, pretože takéto veci by sme hneď napadli.“ Neprekáža, že ide o poslanecký návrh, tento príklad iba ukazuje, že aj takéto by mali (alebo o to viac) prejsť pripomienkovým konaním.

ZMOS je teda pred nadchádzajúcim rokom vo finančnom napätí. Okrem toho si jeho predstavitelia myslia, že súčasná podoba samosprávy na Slovensku už dosiahla svoje hranice. „Ak sa neuskutoční reforma verejnej správy, neposilnia sa finančné toky a kompetencie, súčasné usporiadanie vzťahov v oblasti samosprávy sa stane brzdou. Aj pokiaľ ide o integračné snahy Slovenska,“ upozorňuje Michal Sýkora. Na základe tohto presvedčenia ZMOS bude organizovať snemy všetkých 57 regionálnych združení, aby sa vyjadrili k ďalšiemu smerovaniu územnej samosprávy najmä v prípade, ak bude reforma meškať.

Peter Višváder

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a miestami snehové prehánky. K večeru vyjasňovanie. Najvyššia denná teplota -1 až +3 stupne, na severe miestami aj chladnejšie. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov. V stredu bude polooblačno až oblačno. Na severe miestami, na ostatnom území ojedinele snehové prehánky. Vo štvrtok jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota -3, až -7, v horských dolinách okolo -10, vo štvrtok -5 až -9, v dolinách stredného a severného Slovenska -10 až -15 stupňov. Najvyššia denná -4 až 0, na severe miestami okolo -6 stupňov, na juhu za slnečného počasia lokálne aj slabo nad nulou. Slnko vyjde zajtra o 7.41 a zapadne o 15.58 hod.

Amsterdamoblačno5
Atényjasno14
Belehradoblačno5
Berlínoblačno0
Bratislavasneženie1
Bruseldážď4
Budapešťoblačno2
Bukurešťoblačno3
Frankfurtdážď2
Helsinkijasno-3
Istanbuldážď8
Kodaňjasno0
Kyjevsneženie-3
Lisabondážď13
Londýndážď6
Madridoblačno9
Milánojasno8
Moskvasneženie-9
Oslojasno-3
Parížoblačno7
Prahaoblačno0
Rímjasno13
Sofiazamračené0
Štokholmoblačno-2
Varšavasneženie-1
Viedeňsneženie1
Záhreboblačno2
Ženevaoblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.