Hospodársky denník
USD48,408 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,854 Sk
CZK1,254 Sk
  Utorok  19.Decembra 2000

Do únie bez rumu?

Podľa negociačnej pozície v kapitole poľnohospodárstvo jedným zo šiestich prechodných období, ktoré v nej požaduje Slovensko, je prechodné obdobie troch rokov na používanie označenia Slovákmi obľúbenej liehoviny Tuzemský rum. Ako sa konštatuje v odôvodnení vládou schválenej negociačnej pozície, v SR sa Tuzemský rum zaraďuje medzi tradičné a najobľúbenejšie liehoviny, a to aj z hľadiska spotreby. V SR vyrábaný Tuzemský rum je liehovina pripravovaná najmä aromatizovaním a farbením liehu s prídavkom vody a rumových výťažkov... Zmena si vyžiada určité obdobie, počas ktorého si spotrebitelia budú musieť osvojiť nový názov.

V rámci „nariadenia Rady č. 1576/89/EHS Dodatku II“ - chránené geografické názvy liehovín, SR v rámci prístupových negociácií s EÚ žiada o zaradenie liehovín vyrábaných u nás doma, v ktorých sú geografické názvy Slovenska. A tak aj po našom prípadnom vstupe do únie možno bude u nás dostať Karpatské brandy špeciál, Urpignac, Bystrické brandy špeciál, Matúš Čák Trenčiansky, Spišskú borovičku, Slovenskú borovičku Juniperus, Slovenskú borovičku, Inoveckú borovičku, Liptovskú borovičku, Pravú bošácku slivovicu, Laugarício vodku, Demänovku bylinnú horkú a Demänovku bylinný likér.

Na Slovensku je spotreba liehovín dlhodobejšie stabilizovaná na úrovni 9,8 litra na obyvateľa ročne, teda 3,9 litra v hodnote 100-percentného alkoholu na osobu a rok. Podľa dlhodobejšieho trendu na Slovensku zaznamenávame pokles výroby liehu a liehovín, ako aj ich vývozu, ale naopak, dovoz rastie. Napríklad vlani sa doviezlo 79 330 hektolitrov tzv. absolútneho liehu a liehovín 31 780 hl. Výrobou liehu sa u nás zaoberá 35 firiem. V súčasnosti máme kapacity na produkciu kvasného liehu v množstve asi 397-tisíc hektolitrov absolútneho alkoholu za rok, z ktorých sa však ročne vyprodukuje iba 151-tisíc kvasného liehu. Na výrobu potravín, najmä liehovín a octu, sa ročne spotrebuje asi 255-tisíc hl absolútneho alkoholu.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.