Hospodársky denník
USD48,408 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,854 Sk
CZK1,254 Sk
  Utorok  19.Decembra 2000

Po vstupe zahraničného investora

Izomat získal trhy vyspelých krajín, usiluje sa aj o východ

Približne pred rokom vstúpil do Izomatu, a. s., Nová Baňa zahraničný kapitál. Jediný slovenský výrobca tepelných, akustických a protipožiarnych izolácií z minerálneho vlákna sa stal súčasťou vedúceho európskeho výrobcu v oblasti stavebných látok Heraklith a slovinskej Termo, d. d., Škofja Loka. A podniku to výrazne pomohlo vo viacerých smeroch.

Investície za desať mesiacov tohto roka smerovali hlavne do modernizácie výrobných liniek, (balenie výrobkov), úspory spotreby energií (spaľovanie pecných plynov) a ekológie (odsávanie prachu z liniek, mlyn na mletie odpadov, rekultivácia skládky odpadov). Za uvedené obdobie Izomat, a. s., preinvestoval vyše 40 mil. Sk, do konca účtovného roka budú rozpracované ďalšie investície v objeme do 20 mil. Sk a v roku 2001 spoločnosť plánuje celkové investície presahujúce 75 mil. Sk. Zamerané budú predovšetkým do zvýšenia kapacity výrobných liniek a zníženia spotreby energií.

Začiatkom decembra Izomat, a. s., skončil rekultiváciu skládky, ktorá bola naplánovaná ako prioritná ekologická akcia na rok 2000. Tým, že sa celý odpad recykluje, spĺňa Izomat v porovnaní so zahraničnou konkurenciou všetky emisné normy.

Nosným segmentom výrobného programu Izomatu, a. s., je Nobasil, určený na izolácie pre priemyselné stavby i rodinné domy. Používa sa na tepelné, akustické a protipožiarne izolácie. Eliminuje nasledujúce tepelné straty: strešné konštrukcie 15 - 20 %, obvodové steny 20 - 25 %, podlahy 5 - 8 %. Tieto vlastnosti predurčujú použitie Nobasilu v rámci programu zatepľovania budov, ktorý je aktuálny v období zdražovania energie. Izomat, a. s., vlastní certifikát pre tepelnoizolačný systém Nobatera, ktorý predpokladá až 40-percentnú úsporu tepla.

Izomat Nová Baňa exportuje (aj vďaka certifikátu riadenia akosti podľa normy ISO 9002) až 60 % svojej produkcie, pričom uspokojuje všetky požiadavky domáceho trhu. Najväčším exportným teritóriom Izomatu je Nemecko, Taliansko, Rusko a Grécko. Za posledné tri mesiace vzrástol predaj v medziročnom porovnaní o takmer dva a pol násobok aj v Českej republike. Zámerom akcionárov je preniknúť na východné trhy.

Vstupom zahraničného kapitálu získali aj zamestnanci. K hromadnému prepúšťaniu, čoho sa mnohí obávali nedošlo a podľa obchodného riaditeľa Ing. Rudolfa Slezáka sa takýto krok nepripravuje ani v budúcnosti. Vedenie spoločnosti rieši určitú prezamestnanosť, ako pozostatok z predchádzajúceho obdobia a potrebu profesijnej reštrukturalizácie iba prirodzeným úbytkom pracovníkov. V súčasnosti má Izomat Nová Baňa 500 zamestnancov, pričom v spoločnosti zaznamenali zdravý mzdový vývoj. Ku koncu tohto roka očakávajú priemernú mzdu vo výške 13 400 Sk.

Vedenie spoločnosti očakáva, že tržby v tomto roku presiahnu 750 mil. Sk. Hospodársky výsledok pred zdanením za tento rok sa očakáva vyše 55 mil. Sk. Odvody Izomat, a. s., do štátneho rozpočtu prostredníctvom priamych a nepriamych daní, ako aj ostatných odvodov predstavujú viac ako 60 mil. Sk ročne. Export sa na tržbách podniku podieľal 60 %, čo v porovnaní s rovnakým obdobím uplynulého roka predstavuje viac ako 3-percentný nárast. O 3 % zaznamenala spoločnosť za desať mesiacov roku 2000 aj medziročný nárast celkového odbytu.

(knt)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.