Hospodársky denník
USD48,408 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,854 Sk
CZK1,254 Sk
  Utorok  19.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













,,Zásluhou“ doby ľadovej

Trvalo viac ako 300 miliónov rokov, kým sa fotosyntetickou činnosťou primitívnych mikroorganizmov nazbieralo v zemskej atmosfére toľko kyslíka, že sa mohli začať vyvíjať organizmy od neho závislé. Možné vysvetlenie tohto posunu predniesli americkí a austrálski vedci. Vysvetlenie znie tak, že vyprodukovaný kyslík sa do atmosféry dostal okľukou. Vznik vyšších foriem života bol možný až potom, čo sa zmenilo zloženie zemskej kôry a ľad pokryl veľkú časť zemského povrchu.

Podľa názoru väčšiny vedcov existovali na Zemi pred tromi miliardami rokov cyanobaktérie, ktoré fotosyntézou produkovali kyslík. „Tento kyslík sa najprv vôbec nedostal do atmosféry, pretože sa okamžite viazal na vodík, oxid uhoľnatý a metán, ktoré vo veľkom množstve vyvrhovali sopky,“ tvrdí Lee Kump z Pennsylvania State University.

Vznikala však voda, pôsobením ktorej začalo hrdzavieť železo obsiahnuté v bazaltových horninách zemskej kôry. Vďaka tektonickým pohybom sa oxidujúce horniny postupne zabudovali do zemskej kôry tak, že sa roztavili a vytvorili nové vulkány. Pred 2,4 - 1,8 miliardami rokov už sopky nevyvrhovali metán a vodík, ale najmä oxid uhličitý a vodu, argumentuje Kump. V tomto období sa rapídne zvýšila koncentrácia kyslíka v atmosfére.

„Zdá sa, že zvýšenie koncentrácie kyslíka súvisí s touto prvou dobou ľadovou. Pred zaľadnením pred asi 2,4 miliardami rokov bol obsah kyslíka v atmosfére prakticky nulový. Potom bol asi taký ako dnes,“ hovorí Kump.

Podľa názoru geológov viedol úbytok skleníkových plynov vodíka a oxidu uhoľnatého vo vzduchu najprv k silnému ochladeniu. Stúpajúca koncentrácia oxidu uhličitého však onedlho priniesla oteplenie a ústup ľadovcov. Vytvorili sa tak podmienky na vznik života na Zemi.

(TASR)

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a miestami snehové prehánky. K večeru vyjasňovanie. Najvyššia denná teplota -1 až +3 stupne, na severe miestami aj chladnejšie. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov. V stredu bude polooblačno až oblačno. Na severe miestami, na ostatnom území ojedinele snehové prehánky. Vo štvrtok jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota -3, až -7, v horských dolinách okolo -10, vo štvrtok -5 až -9, v dolinách stredného a severného Slovenska -10 až -15 stupňov. Najvyššia denná -4 až 0, na severe miestami okolo -6 stupňov, na juhu za slnečného počasia lokálne aj slabo nad nulou. Slnko vyjde zajtra o 7.41 a zapadne o 15.58 hod.

Amsterdamoblačno5
Atényjasno14
Belehradoblačno5
Berlínoblačno0
Bratislavasneženie1
Bruseldážď4
Budapešťoblačno2
Bukurešťoblačno3
Frankfurtdážď2
Helsinkijasno-3
Istanbuldážď8
Kodaňjasno0
Kyjevsneženie-3
Lisabondážď13
Londýndážď6
Madridoblačno9
Milánojasno8
Moskvasneženie-9
Oslojasno-3
Parížoblačno7
Prahaoblačno0
Rímjasno13
Sofiazamračené0
Štokholmoblačno-2
Varšavasneženie-1
Viedeňsneženie1
Záhreboblačno2
Ženevaoblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.