Hospodársky denník
USD48,408 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,854 Sk
CZK1,254 Sk
  Utorok  19.Decembra 2000

Problémy jednoduchého účtovníctva

Som fyzická osoba podnikajúca na základe živnosti. Rozhodla som sa založiť v. o. s. spolu s iným spoločníkom. Ako svoj nepeňažný vklad som dala do v. o. s. časť zásob. Tieto zásoby boli evidované v jednoduchom účtovníctve fyzickej osoby. V budúcnosti chcem pokračovať v podnikaní ako fyzická osoba a chcem byť aj spoločníkom vo v. o. s. Zaujíma ma, či je potrebné tieto zásoby, ak ich vyberiem z jednoduchého účtovníctva a vložím ako nepeňažný vklad do v. o. s. nejako zdaniť?

Verejná obchodná spoločnosť (v. o. s.) je tzv. personálna obchodná spoločnosť, kde každý spoločník spoločne a nerozdielne ručí všetkým svojím osobným majetkom za záväzky v. o. s. (pozri § 76 a 86 Obchodného zákonníka). Spoločník sa podieľa na výsledku podnikania spoločnosti; nepeňažný vklad sa stáva majetkom v. o. s.

Z majetkového hľadiska ide o zmenu vlastníka na základe právneho úkonu nepeňažného vkladu do obchodnej spoločnosti. Z účtovného hľadiska ide u fyzickej osoby o zmenu jednej formy jej majetku (zásoby) na inú formu jej majetku (vklad vo v. o. s.). V jednoduchom účtovníctve sa zásoby vyvedú z účtovníctva v závislosti od toho, či už zásoby boli zaplatené alebo neboli zaplatené. Tiež treba prijať rozhodnutie či finančný majetok (vklad vo v. o. s.) bude podnikateľským majetkom alebo osobným nepodnikateľským majetkom. V závislosti od uvedených parametrov môže nastať situácia, že:

Ř záväzok za zásoby sa v knihe záväzkov rekvalifikuje na osobný nepodnikateľský záväzok, zásoby sa rekvalifikujú na majetok vyvedený z podnikania, záväzok sa zaplatí z osobných nepodnikateľských peňažných prostriedkov a vklad zásob do v. o. s. bude mimo živnostenského podnikania;

Ř záväzok sa zaplatí z podnikateľských finančných prostriedkov, zaúčtuje sa v peňažnom denníku ako výdavok bez vplyvu na základ dane (prípadne, ak už bol zaplatený tak sa zaúčtuje mínusom) a vklad do v. o. s. sa zaeviduje v inventárnej knihe finančného majetku, ako súčasť podnikateľského majetku.

Skutočnosť, že vklad vo v. o. s. je v podnikateľskom majetku má len ten dôsledok, že sa finančný majetok vykáže vo Výkaze o majetku a záväzkoch (riadok 11) na konci roka pri účtovnej závierke v jednoduchom účtovníctve. Podľa § 7 ods. 1 písm. d) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov sa podiel spoločníka v. o. s. na zisku spoločnosti vždy zdaňuje ako príjem z podnikania.

Z uvedeného vyplýva, že nepeňažný vklad zásob od fyzickej osoby do v. o. s. nemá dosah na základ dane fyzickej osoby. Ak boli zásoby zaplatené z podnikateľských prostriedkov, ide o výdavok bez vplyvu na základ dane a zdaneniu podlieha až prípadný podiel spoločníka na zisku v. o. s.

Aký je postup pri účtovaní odpisov v jednoduchom účtovníctve? Účtujú sa tu odpisy priebežne alebo len na konci roka? Rozlišujú sa tiež účtovné a daňové odpisy ako v podvojnom účtovníctve?

Metodika jednoduchého účtovníctva pre podnikateľov stanovená Opatrením MF SR č. 65/396/1994 v znení neskorších predpisov je celá zostavená v istom zmysle ako „daňová evidencia“ tak, že základ dane je výstupom priamo z jednoduchého účtovníctva, bez ďalších úprav. Preto sa v jednoduchom účtovníctve podnikateľov účtuje o odpisoch, ktoré sú vyčíslené podľa zákona o daniach z príjmov.

V jednoduchom účtovníctve pre podnikateľov sa v peňažnom denníku účtuje len o pohybe peňazí, okrem niektorých výnimiek. Jednou z nich je aj účtovanie odpisov v rámci koncoročných závierkových operácií. Odpisy sa účtujú ako režijný náklad na zabezpečenie príjmov. Ďalej sa v jednoduchom účtovníctve vedú inventárne karty investičného majetku, kde sa odpisy evidujú spolu s inými údajmi počas celej ekonomickej životnosti majetku.

Podnikateľ niekedy musí prezentovať svoju celkovú majetkovú situáciu formou účtovných výkazov. V jednoduchom účtovníctve sa na súhrnné zobrazenie majetkovej situácie zostavuje Výkaz o majetku a záväzkoch, kde sa investičný majetok vykazuje len v zostatkových cenách. Informáciu o bežných odpisoch, kumulovaných odpisoch a obstarávacej cene investičného majetku možno v jednoduchom účtovníctve získať len z inventárnych kariet investičného majetku.

Kedy sa používa účtovanie kurzových rozdielov v jednoduchom účtovníctve?

Aj v sústave jednoduchého účtovníctva sa používajú kurzové rozdiely. Metodiku jednoduchého účtovníctva pre podnikateľov upravuje Opatrenie MF SR č. 65/396/1994, v znení neskorších predpisov. V jednoduchom účtovníctve sa v peňažnom denníku účtuje o skutočných platbách, teda kurzový rozdiel voči vopred zaúčtovanému záväzku nevzniká. Adresne je účtovanie o kurzových rozdieloch ustanovené pri koncoročných závierkových účtovných operáciách v peňažnom denníku, kedy sa účtujú aj ziskové (stratové) kurzové rozdiely z devízových účtov a valutových pokladníc.

Môže manželka fakturovať manželovi prenájom časti nehnuteľnosti, ktorú spoločne vlastnia v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM)? Ide o situáciu, keď manžel v rodinnom dome (garáži) vykonáva podnikateľskú činnosť - opravy áut.

Zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov obsahuje viac ustanovení o aplikácii daňového zákona na bezpodielové vlastníctvo a spoluvlastníctvo vôbec. Do pozornosti dávame tieto ustanovenia - § 5 ods. 6 zákona; § 7 ods. 11, 12, 13 zákona; § 11 zákona; § 28 ods. 5 zákona. Uvedené ustanovenia priamo neriešia zadanú otázku, či si môžu manželia vzájomne fakturovať nájomné za nehnuteľnosť v BSM. Podľa § 144 zákona č.40/1964 Občiansky zákonník (OZ), veci v bezpodielovom spoluvlastníctve užívajú obaja manželia spoločne.

Podľa § 28 ods. 5 zákona, hmotný majetok, ktorý je v spoluvlastníctve, odpisuje každý zo spoluvlastníkov zo vstupnej ceny, a to pomerne podľa výšky spoluvlastníckeho podielu. Možno odporučiť, aby v zmysle OZ (napr. § 148a, § 143a) došlo k určeniu podielov. Táto dohoda bude vhodným právnym podkladom na účtovné a daňové súvislosti; domnievame sa však, že nie je nevyhnutnou podmienkou. Manžel by mal vo svojom účtovníctve vykazovať jeho časť hodnoty nehnuteľnosti a pomernou časťou (garáž) si uplatňovať aj odpisy na daňové účely prevádzkovanej živnosti - opravy áut.

Ing. Vladimír Pastierik, HZ Prievidza

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.